Вотът на 12% от българските граждани, имащи право на глас, е бил подложен на някакъв вид манипулация.

Това стана ясно от представено изследване на "Прозрачност без граници" от наблюдението на изборите за Европейски парламент и за 41-во Народно събрание.

Според данните от доклада между 12 и 12, 5 % от всички български граждани, имащи право на глас, са били в зона на риск.

Социологът Антоний Гълъбов обясни, че тези 12% са били подложени на риск вотът им да бъде манипулиран. Те са станали свидетели на търговия с гласове, на тях или техни близки е предлагано заплащане, за да дадат гласа си или са били подложени на незаконна изборна агитация.

По думите на Гълъбов представеният доклад показва, че е налице повторяемост на корупционни практики на едни и същи места. Той обясни, през годините в едни и същи региони се наблюдават едни и същи нарушения на изборния процес.

Социологът обясни, че в анализа на изборите е използван т.нар. коефициент на мобилизация, който разкрива в каква степен там, където е имало нарушение, се регистрира динамика.

Гълъбов уточни, че в използваната скала се измерва индекс на контролирания вот, като 10 означава максимална свобода на гласуване, а 0 липса на всякакви политически и институционални гаранции за свободно провеждане на вота.

Индексът за изминалите избори за български представители в Европейския парламент е 4,7.

При изборите за народни представители този индекс е влошен, посочи Гълъбов. По думите му единствено високата избирателна активност е успяла да „потопи" този контролиран вот.

Социологът определи като основен извод от доклада, че е нарушена "тенденцията на деморализиране" на избирателния процес.

Общественото внимание беше съсредоточено върху изборите. Доказахме, че това не е неподлежащо на наблюдение. Оспорихме тезата, че това не може да бъде измерено, коментира той.

От доклада стана още ясно, че общият брой на регистрираните нарушения по време на изборите е 348. От тях най-съществен е делът на организационните нарушения, регистрирани в СИК, като те представляват над 60% от всички нередности.

Сигналите за търговия с гласове представляват 9,3 % от всички подадени в РИК жалби. Сред тях преобладават установените случаи на даване на пари срещу упражняване правото на глас - около 45% от случаите. Раздаването на храни или други продукти заема 15% в търговията с гласове.

От представения доклад стана още ясно, че за първи път на изборите за ЕП са установени методи за натиоск в упражняването на вота чрез икономическа принуда. Сред формите на контролиран вот са преки или косвени заплахи за уволнение.

Всички експерти, участващи в изготвянето и представянето на доклада, се обединиха около становището, че са необходими спешни мерки по изготвянето на избирателен кодекс, който да регламентира законното провеждане на изборния процес.

Сред препоръките, дадени от експертите, са по-тежки наказателни мерки за нарушителите, повишаване компетентността на разследващите органи, ангажирани със следенето на изборните процеси, ефикасното използване на СРС-та, по-добра координация между различните институции при установяването и санкционирането на установени нередности.