Гледането на Закона за БАН бе отложено. Въпреки това законът обедини „Атака", БСП, сините и ДПС.

Председателят на образователната комисия Огнян Стоичков предложи закона за БАН да не се гледа днес - причината е, че няма становище на МС и други отговорни институции по законопроекта за БАН, внесен от Румен Стоилов от ГЕРБ и група народни представители.

Въпрос на политическо мъжество е реалният вносител на закона да не се крие зад академическата личност на г-н Стоилов, заяви Лютви Местан.

Близо 600 души се събраха на площада пред НС, за да се включат в протестното шествие на БАН.
                                   Още...

Той изиска становище от правните дирекции на МС и НС, доколко законопроектът отговаря на нормативните изисквания, да се посочи дали това е закон за изменение или изцяло нов закон.

ГЕРБ обаче настояха днес законопроектът да се разгледа.

Валя Богданова от БСП застана зад предложението на Огнян Стоичков.

Вносителите да изтеглят законопроекта, защото ще останат в историята като килърите на 141-годишна институция като БАН, призова Георги Терзийски от РЗС.

Румен Стоилов бе категоричен, че няма да оттегли законопроекта за следващо заседание и настоя той да бъде гледан още днес.

След кратки спорове 9 депутати от Синята коалиция, БСП, „Атака", ДПС, гласуваха проектът да не се гледа днес, само 7 от ГЕРБ гласуваха за това законът за БАН още днес да мине на първо четене в комисията по образование.

Не мина и вторият законопроект, касаещ БАН - този на лидера на РЗС Яне Янев, който предлага да се наложи 10-годишен мораториум върху сделки с имоти на БАН.

Мотивът беше същият - няма становище от компетентните институции. Тъй като тези два законопроекта бяха единствените точки в дневния ред на комисията, депутатите разпуснаха заседанието.

Има два варианта - или законът да бъде изтеглен, или агонията да продължи. Това заяви просветният министър Сергей Игнатов след заседанието в отговор на въпрос какво предстои от тук нататък.

Законът е хубав и не цели закриването на академията, а нейното реформиране. БАН трябва да съществува най-малко още 1000 години, посочи образователният министър.

Да се прецизира проекта в частта за съдбата на институтите, настоя шефа на образователната комисия Огнян Стоичков.

Той обаче изрази неувереност, ако утре този закон влезе в сила, колко от действащите институти ще бъдат запазени, колко ще бъдат наново създадени от МС и в какъв срок.

Тези отговори в закона не са уредени, каза Стоичков.

Не може с лека ръка да се посегне на БАН, заяви академик Никола Съботинов. Като абсолютно негоден, той определи предложения закон за БАН от управляващите.

Той лишава академията от възможността да извършва научни изследвания. Не трябва да се допуска един такъв закон, отсече Съботинов и подчерта, че остава оптимист за бъдещето на БАН.