Почти 1400 заявления за сгрешени винетки са получени в Националното тол управление към Агенцията "Пътна инфраструктура" от началото на годината до средата на март, съобщи БНР.

Предстои промяна в софтуера, която позволява шофьорите еднократно да коригират закупена електронна винетка, ако са допуснали техническа грешка при въвеждане на данните за автомобила. 

Над 990 хил. е-винетки са купени през първите два месеца на 2022 г.

Над 990 хил. е-винетки са купени през първите два месеца на 2022 г.

През март изтичат 213 828 годишни е-винетки

От подадените заявления най-много са случаите на сгрешени символи от регистрационния номер - около 600. Около 427 са случаите на сгрешена категория на пътното превозно средство вместо за лек автомобил до 3,5 тона. Грешно е въведена категорията за ремарке на лек автомобил.

В 90 от случаите е сгрешена държавата на регистрацията на пътното превозно средство. На близо 300 заявления е отказана корекция, тъй като сгрешената винетка е издадена на съществуващ регистрационен номер пътно превозно средство с идентични първоначално декларираните данни за държавна регистрация и номер.

Предстои нова промяна в Закона за пътищата, обясни депутатът от ДПС и член на Парламентарната комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление Халил Летифов. По думите му след като приключи общественото обсъждане, ще има промени, свързани с ТОЛ системата - нейното унифициране. 

Гроздан Караджов: Увеличение на цените на винетките няма да има

Гроздан Караджов: Увеличение на цените на винетките няма да има

Рехабилитирането на второкласната мрежа не е правено от десетилетия

За самата винетка има предложение за промяна, когато има грешка при закупуването на винетките и записването на регистрационния номер, да има възможност за промяна до два символа, включително и да може да се промени и категорията на превозното средство, ако е допусната такава грешка, предвидено е да се прави еднократно, обясни Летифов.