Няма план "Б" за бъдещия статут на Косово. Това заяви в София Алберт Роан, заместник на специалния пратеник на ООН за Косово Марти Ахтисаари, циторан от БНР.
Роан е на посещение в България по покана на външния министър Ивайло Калфин. След днешната им среща Роан отрече за наличието на такъв план, каквито публикации се появиха.
Според тях ЕС и НАТО са подготвили план, който предвижда косовското правителство едностранно да обяви независимост, ако предложението на Ахтисаари не бъде прието. По думите на Роан досега не са получавани искания за отлагане на планираните за 13 февруари във Виенаконсултации, на които Ахтисаари покани Белград и Прищина, за да обсъдят предложението му.
ОтПрищина казаха, че са готови, от Белград не сме получили официален отговор, каза Роан. Готови сме да направим промени в документа при наличието на конструктивни идеи от страните, добави той.
След консултациите във Виена предложението трябва да бъде внесено в Съвета на сигурност на ООН. Роан каза, че се надява това да стане през март.
България изцяло подкрепя усилията на Марти Ахтисаари и неговия екип, каза българският външен министър Калфин.
Той изрази надежда, че властите в Белград и Прищина ще подходят максимално отговорно, така че огромното усилие на международната общност за решаване на въпроса да бъде максимално успешно.
"Бихме искали процесът да не се отлага много", каза Калфин. Той отбеляза, че за България запазването на регионалната стабилност е много важно и това може да се гарантира, когато всички страни са пълноценно ангажирани в поддържането на тази стабилност.
отдалече
на 07.02.2007 в 20:07:30 #1