Около 11.30 започна делото срещу петте наши медицински сестри и палестинския лекар (получил вчера българско гражданство, бел.ред), обвинени в заразяването на либийски деца с вируса на СПИН.

Това е последният стадий от делото, довело до принудителното им задържане в либийски затвор, продължило повече от 8 години, припомня АФП.

Заседанието започна с 30-минутно закъснение.
На него се очаква Върховният съд на Либия да потвърди смъртните присъди срещу петте
български медицински сестри и палестинския лекар.
Ако това се случи, единствено 9-членният орган на Висшия съдебен съвет може да ги отмени преди да се мисли за евентуално помилване от Муамар Кадафи.

Синът на либийския лидер Сейф ал Ислам заяви в събота, че очаква на семействата на заразените със СПИН либийски деца да бъдат изплатени компенсации - план, който по думите му трябва да бъде договорен между ЕС и българското правителство.

САЩ и Европейският съюз обявиха, че ще засилят усилията си за освобождаването на невинните български медицински сестри и палестинския лекар ден след поредното съдебно заседание в Либия.

Позицията беше предхождана от още по-категорично настояване на Европейския парламент за разрешаване на случая. Евродепутатите гласуваха с голямо мнозинство годишния доклад за състоянието на правата на човека по света и политиката на ЕС в тази област. За първи път в документа беше записана позиция по конкретен казус - СПИН процеса в Либия.

Либия няма друг избор, освен да потвърди смъртните присъди, коментира "Дойче веле". Всяко друго решение би разбило яростно отстояваната от Триполи теза за наличието на вина на българките и палестинския лекар. Това е и най-вероятният сценарий - Върховният касационен съд на Либия да потвърди вината на осъдените. С това се изчерпва съдебният път.

Касационният съд е последната инстанция, пред която могат да се обжалват присъдите. Над него е само Висшият съдебен съвет на Джамахирията, който единствен вече може да спаси сестрите от бесилото. А над Висшият съвет стои само полк. Кадафи. Макар това да не е записано никъде, той може да реши казуса само с едно мръдване на малкия си пръст. Стига да пожелае. И ако досега не го е направил, то е пак заради твърдо отстояваната позиция за независимостта на либийския съд, за вината на осъдените и за нуждата от справедливо възмездие на виновните.

През последните месеци Западът засили натиска си срещу режима на Кадафи за освобождаване на българките и палестинския лекар, но засега полковникът остава твърд. Той продължава да не участва пряко в този дебат, а вместо него говори неговият син Сейф ал-Ислам. Със сигурност обаче посланията, които излъчва Сейф, са съгласувани с Кадафи и изразяват и неговата воля. Да видим тогава какво точно казва ал-Ислам.

В навечерието на произнасянето на Върховния касационен съд той заяви буквално, че сме в началото на края на решаването на проблема. Освен това през последната седмица се натрупаха и други сигнали за възможен положителен изход от кризата, особено след разговорите на Тони Блеър и на Франк-Валтер Щайнмайер с либийското държавно ръководство и роднините на заразените деца. Т.е. налице е разбирането, а вероятно и воля в Триполи за приключване веднъж завинаги на тази тема.

Пътят за това преминава обаче през потвърждаване на смъртните присъди, което ще даде на Кадафи достатъчно силен коз при преговорите, които се задават веднага след изчерпването на съдебните процедури. Че предстои пазарлък за отмяната на смъртните наказания, това не подлежи на никакво съмнение. Точно това се опитват от доста време да ни кажат и Кадафи в редките случаи, когато е вземал отношение по темата, и неговият личен посланик по казуса за СПИН-делото Сейф ал-Ислам.

В него Триполи ще се опита да вземе колкото се може повече от Запада, който пък изглежда решен да издейства освобождаването на българските медицински сестри и палестинския лекар. Чрез искането за изплащане на обезщетения либийската страна се опитва да компенсира донякъде плащанията за делото "Локърби". Последните индикации обаче говорят за това, че Триполи може да се опита да обвърже делото за сестрите и лекаря със съдбата на либийския гражданин Абдел Басет ал-меграхи, който беше осъден в Шотландия за взривяването на американския пътнически самолет над Локърби. Дали и чиста случайност, че когато делото за СПИН-скандала от Бенгази се приближава към своя край в британския "Обзървър" се появи информация, че Меграхи може да бъде освободен заради пропуски по времена процеса? Имало данни, които оспорвали неговата вина, гласи допълнението.

А дали са случайност твърденията в шотландската преса, че Лондон и Триполи обсъждали прехвърлянето на Меграхи в Либия, където да доизлежи остатъка от присъдата си? А също и новината, че бивш високопоставен сътрудник на британското разузнаване, а сега съветник в "Бритиш петролиум", е пряк участник в задкулисните преговори за съдбата на шестимата осъдени медици? Тук се налага да припомним и още един факт - сключената миналия месец сделка на стойност 665 млн. евро между "Бритиш претролиум" и либийското правителство.

Повече от ясно е, че се води трескава подготовка за предстоящите пазарлъци, извинявам се за думата, но тя като че ли най-точно предава характера на това, което предстои да се случва оттук нататък след потвърждението на смъртните присъди. Макар ЕС неведнъж да се е обявявал против всякакви пазарлъци, той е поставен в ситуация да приеме и този каприз на полковника. Просто това е играта на Кадафи. А съдбата на сестрите ще зависи от това, кой как ще изиграе картите си в тази партия. При благоприятно разиграване бихме могли да си представим замяната на смъртните присъди с по-леки и връщането на Валентина, Валя, Кристина, Нася и Снежана в България, където да доизлежат присъдите си.