"Увеличението на военните разходи ще се извърши плавно и то по никакъв начин не трябва да засяга растежа на икономиките. Без растеж на икономиките, само милитаризиране на бюджетите няма да постигне необходимия ефект."
Това заяви за договореното на срещата на върха на НАТО в Хага увеличение на разходите за отбрана на 5% от БВП до 2035-а година военният министър Атанас Запрянов, в интервю за БНР.
"Финансовата стабилност в страната ще остане, правителствената програма ще бъде изпълнена така, както е приета. А увеличените усилия в областта на отбранителните ни разходи за модернизация ще дойдат от европейските инструменти, които са много изходни", посочи той.
Запрянов изтъкна, че ситуацията създава благоприятни условия България да подготви искане до Европейската комисия (ЕК) за минимални и максимални разходи по инструмента за сигурност на Европа, а след това да бъде изготвен национален план.
По думите му срещата в Хага като историческа. "Не само защото тя препотвърди ролята на чл. 5 - Америка и Канада остават ангажирани със сигурността и отбраната на Европа, не само защото се увеличават военните разходи до 5% от БВП до 2035 г., от които 3,5% за военни способности, а останалите за устойчивостта, мобилността и инфраструктурата, но третият елемент е, че тези финансови средства ще позволят значително увеличаване на военните способности на Алианса и плановете, които ние имаме за отбрана, включително на България, ще станат реалистично осигурени с реални военни способности", коментира военният министър.
Според него най-важното е, че Алиансът ще има необходимите отбранителни способности за по всички направления, а това ще позволи способностите на страните членки да се увеличат с около 30-40% с минимални военни разходи. "Това са новият пакет способности за колективна отбрана, които бяха приети в Хага. Вече сме утвърдили новите отбранителни способности", посочи Атанас Запрянов и каза още, че предстои стратегически преглед на българските въоръжени сили, за да се направят планове как да бъде постигнато това увеличение на способностите у нас.
"България се оказа в благоприятно положение. Народното събрание (НС) прие програмата за инвестиции в отбраната до 2032 г. Все още има част от проектите, които не са стартирали, но сме готови за това. Основните проекти вече са дефинирани и гласувани от българския парламент, което облекчава работата на нашето правителство. Второто благоприятно условие е решението на ЕК да създаде инструмента за сигурност на Европа и инвестиции от 150 млрд. евро за реални отбранителни способности и индустрии плюс още 650 млрд. евро за индустриалното развитие", изтъкна министърът на отбраната.
Според него индустриалното отбранително усилие на Европа идва в много подходящ момент за модернизацията на въоръжени сили на страната ни. Запрянов отбеляза, че допълнителните 1,5%, от БВП за отбрана, които възлизат на около 3 млрд. лв., ще влязат под формата на инвестиции в икономиката. "Подготвяме скоро да се проведе индустриален ден, на който ще бъде подписан меморандум за сътрудничество с българските фирми", допълни той.
Запрянов каза още, че очакваните бронирани машини "Страйкър" за Сухопътните войски ще бъдат сглобявани в България. "Борим се бойните припаси да бъдат произвеждани в България", отбеляза той. Военният министър, заяви, че растежът на икономиката може да се постигне с разумно разходване на средства в развитието на отбранителния комплекс.
"Българската армия винаги е била клиент на нашата отбранителна индустрия. Поради драматичното редуциране числеността на въоръжените ни сили, националният ни оръжеен пазар е много стеснен. Нашите фирми ще трябва да извършат трансформация и иновации. Всички страни-членки на НАТО модернизират оръжейните си системи. Ние се борим нашите индутриални отбранителни предприятия да получат съответните лицензи и сертификати, за да произвеждат не само за нас, а по стандартите на НАТО бойни припаси и други отбранителни средства, които да им позволят да се явят на европейския отбранителен пазар", изтъкна Запрянов.
Той посочи, че целта на ЕК е да създаде общ европейски отбранителен пазар и предстои преход към една по-широка индустриална кооперация. "Страните трябва да се обединят за съвместно производство, т.е. оръжейните ни индустрии да се интегрират", обясни Запрянов.
Той отбеляза също, че пилотите за българските самолети F-16 се подготвят в САЩ, като вече имаме 5 подготвени пилоти и очакваме още 3-ма да завършат обучението. В ход е процесът по техническото приемане на втория изтребител, който вече е в България. "Ще получим следващите 4 самолета до края на септември и последните 2 - до края на годината", посочи Запрянов.
Той изтъкна още, че след вдигането на заплатите са се увеличили кандидатите за армията и подчерта, че достойното заплащане дава своя резултат. Министърът на отбраната очаква военните училища в страната да запълнят на 100% бройките за кандидати за офицери и курсанти. Според него обаче това е само една стъпка и трябва да се мисли още повече за социалните придобивки и атрактивността и кариерното развитие на военнослужещите. Запрянов отбеляза, че младите хора искат нова техника и това е пътят - модернизация на армията.
По думите му всички армии имат проблем с окомплектоването. Той не смята, че трябва да се въвежда задължителна военна служба. "Сега изпадаме в ситуация, в която имаме много кандидати, но можем да наемем тази година само 1000 души, защото бюджетът за разходи за личен състав не ни позволява да наемем повече. Ако разходите за наемане се увеличат през следващата година, ние можем в кратки срокове - за 2-3 години при този интерес за военна служба, да попълним на 90% своите въоръжени сили", заяви Атанас Запрянов.
oxoo
на 29.06.2025 в 21:22:31 #2Къде го вижда тоя"ръст на икономиката"при нас отдавна всичко е внос!Хора няма,той ще въоръжава,кого...,но по - важно е парите да влязат в общият кюп!
shtimpo
на 29.06.2025 в 18:56:40 #1“Запрянов: Увеличението на военните разходи не трябва да засяга ръста на икономиката” Няма страшно, Пенсионеров - достатъчно е само Пенсионерите да бъдат Пенсионирани навреме и няма да се стигне до там