С промени в Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности, депутатите разшириха кръга на задължените лица да декларират имуществото си и въведоха спрямо тях по-засилен контрол.
На проверка подлежи имуществото на около 6000 висши чиновници. Тези от тях, които не поддадат декларация в Сметната палата, освен че ще бъдат глобявани, имената им ще бъдат обявявани чрез сайта на Сметната палата.
Освен това Сметната палата ще сезира Националната агенция по приходите да започне в 14-дневен срок съответните действия за принудително разкриване на доходите и имуществото на висшите чиновници, които не са подали декларация, поясни председателят на парламентарната икономическа комисия Йордан Цонев.
Ако законът бъде приет и на второ четене до месец, то първите декларации би трябвало да се подадат догодина за имущественото състояние на висшите чиновници за тази година.
Дотогава Сметната палата ще има достатъчно време да развие капацитета си, така че не може да се оправдава с липса на техническа или административна готовност да публикува на сайта си съответната информация за имущественото състояние на висшите чиновници.
Иван Петров
на 19.07.2006 в 17:53:17 #1Затегнете първо контрола над депотатите! Тези престъпници имат нужда от най-голям контрол. Мислят се за недосегаеми ,че могат да правят каквото си поискат.