Депутатите се скараха относно втора точка от дневния ред на Народното събрание - второ гласуване на Законопроект за представителните искове за защита на колективните интереси на потребителите. Вносител е Министерски съвет. Законопроектът предвижда представителни искове за защита на колективните интереси на потребителите. Той дава право на съда да предприеме незабавни мерки, като разпореди спирането на увеличението за дадена услуга до окончателното произнасяне на съда. Предвижда се за потребителите да не се изисква плащане на държавна такса.
Първоначално думата за процедура взе депутатът от ГЕРБ-СДС и председател на Комисията по правни въпроси Анна Александрова. Тя уточни, че председателят на 49-то Народно събрание Росен Желязков е направил грешка, като е допуснал точката за колективните искове в дневния ред на законодателния орган. Александрова обясни още, че точката не може да се разгледа днес в пленарна зала, тъй като първо трябвало да има доклад от Комисията по правни въпроси за второ гласуване.
Марин Маринов от ГЕРБ-СДС също призова да не се бърза да се разгледа точката, защото няма доклад от Комисията по правни въпроси по темата. Той призова още депутатите да не направят прецедент в дневния ред на законодателния орган - да се гледа точка или законопроект, който няма доклад от водеща комисия.
Думите на Маринов и на Александрова, срещна и подкрепата на депутата от парламентарната група на ПП-ДБ и бивш правосъден министър Надежда Йорданова, която изрази същата теза.
Мотивите на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ разгневиха лидера на БСП Корнелия Нинова. Тя обясни, че хората, които направиха поправката в Конституцията - поправка, която дава тежки последици за българския правен живот, обществени отношения и държавност, днес дават акъл дали е качествен законопроектът за колективните искове или не. Хората, които обещаха, че този законопроект ще създаде работна група, която специално ще се занимае със закона, днес искат още едно отлагане и работна група няма. За Конституцията имаше 50 отрицателни становища, а вие си я приехте, а сега държавата сърба попарата, възмутена е Нинова.
"Ако подадете колективен иск, съдът допуска предварително изпълнение и веднага спира нарушението на монополите и олигарсите, които ви дерат кожата. По този иск не дължите пари, а се води безплатно във ваш интерес. Това е законът", посочи Нинова. Тя обвини управляващите, че пренебрегват потребителите и правата на хората.
Директно ги обвинявам в лобизъм, изтъкна пред медиите в кулоарите на НС лидерът на червените Корнелия Нинова. А законът бил изключително важен, по думите й. Мнозинството търсило всякакви начини проектът да ни мине. Законът щял да удари монополите и олигарсите. Изразявам категорично възмущение, подчерта Корнелия Нинова. По думите й спонсорите на мнозинството ги натискали да не мине закона. Нинова настоя да не се отлага приемането на закона.
Председателстващият заседанието на парламента точно в този момент Росица Кирова даде 30 минути почивка, за да може народните представители да се успокоят и да се вземе окончателно решение дали да се разгледа законопроектът, свързани с колективните искове.
След дадената почивка от половин час, Георги Свиленски от БСП настоя да се свика извънредна правна комисия и да се удължи работното време на законодателния орган, докато не се приеме точката за колективните искове. Предложението на БСП не срещна подкрепата на депутатите - народните представители гласуваха с 66 гласа "За", 85 гласа "против" и 30 гласа "въздържали се".
Депутатите обаче отново се скараха и не можаха да се разберат - дали точката да бъде отложена с цел Комисията по правни въпроси в Народното събрание да изготви доклад днес и да се гледа в друг ден, или да се гледа в днешния пленарен ден. Председателстващият заседанието на парламента Росица Кирова даде още половин час почивка.
След близо едночасова почивка, в която се проведе и председателски съвет, стана ясно, че депутатите отново продължават със законопроекта за колективните искове на потребителите, въпреки че било недопустимо да се гледа законопроект без доклад на Комисията по правни въпроси.
Цвета Рангелова от "Възраждане" посочи, че исковете биват - установителни, осъдителни и консултативни. За нея е интересно при липсата на вносители на законопроекта, от БСП да кажат какви са въпросните представителни искове и как те ще помогнат на хората. Няма как да има колективни интереси на потребителите, според нея.
След това депутатите не се разбраха и за заглавието на законопроекта, като не го приеха. По законодателна техника това означава, че ако не се приеме заглавието на законопроекта, не може да се гледа и самият закон.
Георги Свиленски призова управляващото мнозинство да излезе и да каже, че не иска да приеме Закона за колективните искове на потребителите.
Тома Биков от ГЕРБ призова заседанието на парламента да бъде прекратено, за да се спре с абсурдно поведение, което народните представители демонстрират. В крайна сметка депутатите в пленарната зала не го подкрепиха. Дори и при прегласуването предложението на Биков не бе прието.
Председателстващият заседанието на парламента Росица Кирова даде нови 15 минути почивка.
След близо цял дебат, почивки и процедурни хватки депутатите отхвърлиха на второ гласуване Закона за представителните искове за защита на колективните интереси на потребителите.