Асоциация на земеделските производители в България (АЗПБ) изпрати апел до президента Румен Радев, до служебния министър-председател Гълъб Донев и до служебния министър на земеделието Явор Гечев с искане за защита на българските фермери.
"Призоваваме за своевременно вземане на национално политическо решение България да не подкрепя удължаването с още една година на мерките за либерализация на търговията със селскостопански стоки от Украйна, чрез което ще защитите бъдещето на селскостопанския сектор", настояват от Асоциацията.
От там подчертават, че фермерите от България, Румъния, Полша, Унгария, Чехия и Словакия са най-големите потърпевши през последната година, които понасят цената на солидарността на ЕС с Украйна от безмитния внос на украински продукти.
Цена, която отпусканите национални и европейски помощи, не са в състояние да компенсират - от една страна заради бавните решения на институциите, от друга страна - фермерите са поставени в непредвидима и несигурна среда на политически решения, застрашаваща не само устойчивостта и конкурентоспособността, но и бъдещето си оцеляване, което неминуемо ще се отрази на продоволствената сигурност, живота и темпа на развитие на икономиката в селските райони като цяло, изброяват от Асоциация на земеделските производители в България.
Българските земеделски стопани са пред сериозни проблеми и предизвикателства:
- затруднена/невъзможна реализация на продукцията.
- изчерпан складов капацитет за съхранение на зърно вече над година, съпроводен със съответните разходи и загуби- особено изострящ се проблем на прага на прибирането на новата реколта 2023 г.
- ценови натиск и слаба активност на вътрешния селскостопански пазар, пазарните цени през последните няколко месеца на всички масово отглеждани зърнени и маслодайни култури не покриват разходите, направени за тяхното производство по време на най-високия ръст в цените на торове, горива, енергия, фуражи, препарати и пр.
- дъмпингиране на цените на вътрешния пазар (най-вече при зърнени и маслодайни култури, мляко, яйца, птиче месо) в резултат на влизащите безконтролно количества селскостопански стоки на ниска цена от Украйна, при това със спорно качество, тъй като остават освободени от контрол на качеството и ЕС- стандарти.
- силно влошена конкурентоспособност на българските стопанства поради липса на ликвидност, растяща задлъжнялост, неспособност на българската продукция да се конкурира с влизаща от Украйна евтина такава, поради факта, че българските селскостопански стоки/продукти се произвеждат при спазване на най-високите в света европейски изисквания по отношение на околна среда, здраве, безопасност, биоразнообразие и пр.
Отчитайки от една страна невъзможността да бъде прогнозирана продължителността на военния конфликт в Украйна, неговото задълбочаване или разрешаване, както и неизвестността от това на каква цена, за колко време и при какви условия след неговия край ще се завърнем към състоянието преди февруари 2022 г., а от друга- категоричната позиция на ЕК да продължи да подкрепя Украйна, включително помагайки на нейните земеделски стопани при засаждането и отглеждането на зърнени култури и маслодайни семена, улеснявайки техния износ (чрез коридорите за солидарност и инициативата за черноморско зърно, както и чрез временно премахване на всички мита и квоти върху техния износ), и от трета страна- видимата липса на споделена солидарност от ЕС за българските фермери.
От АЗПБ призовават българските държавници да настояват и изискат от ЕК освен да наблюдава въздействието на военния конфликт върху земеделските стопани от ЕС, да се ангажира своевременно с обективна оценка на въздействието на въведените през 2022 г. чрез Регламент (ЕС) 2022/870 мерки за либерализация на търговията със селскостопански стоки от Украйна, да оцени мащаба на реалните ефекти и в контекста на бъдещата устойчивост, конкурентоспособност и потенциал за "зелена" трансформация на сектора. Въз основа на тази обективна оценка да разработи сценарии и план за действие при различни сценарии за продължителност на военния конфликт, на които да се базират всички нови политически решения на европейските институции, включително по отношение на солидарната подкрепа.
АЗПБ заявява, че държавническите решения ще предопределят бъдещо на сектора.
Председателят на АЗПБ Венцислав Върбанов инициира свикването на извънредно заседание, което ще се състои на 10 април 2023 г. На предстоящото заседание ще бъдат обсъдени и координирани общи действия от страна на земеделската общност и държавната администрация по темата за недопускане удължаването на временните мерки на либерализираната търговия.
Приканват се всички членове да се присъединят към вече организираните ефективни протести днес и утре на граничните пунктове при Видин, Русе, Силистра и Кардам.
GolaVoda
на 31.03.2023 в 21:26:33 #3Аз ще им помогна.. сценарият е: Влизане на полша да спасява украйна, когато украйна остане без мъже..което ще е тази есен!!!! за да влезе Полша ще и трябват международна подкрепа или ООН или НАТО или и двете.. За да се случи това ще трябва по - глупавите, по податливите и по-слабите европейски държави да подкрепят Полша.. За да стане това трябва ЦРУ и британските служби да изнасилят демократичната система в Източна Европа и да докарат на власт свои роботчета.. тези роботчета, като Киро хардвардския ваксинатор, ще трябва да подкрепят Полша със жива сила без да изложат на риско от ядрена атака Щатите и Англия.. това най- вероятна ще се случи.. Украйна ще бъде разделена и ще има мирни преговори.. вероятно националистите ще се опълчат на освободителите от НАТО, както ние се опитахме да се бием със всички през балканската война,.................... като не е ясно колко и кой ще умре..защото медиите за това няма да пишат.. На фона на всичко това жито ще трябва, но никой няма да позволи на шепа земеделски простаци и дребни хитреци да печелят твърде много.. най -малко банките.
halo
на 30.03.2023 в 13:32:54 #2Насе, продукти от Украйна си ям, качествени са.
Аман от паника и дезинформация
насо
на 30.03.2023 в 12:52:58 #1Cлaгaйтe зaбpaнa зa внoc нa зъpнo и xpaнитeлни пpoдyĸти oт Уĸpaйнa и Pycия - cлeд ĸaтo щe ce тpeпят c paдиoaĸтивни пpoдyĸти, a и oт вcичĸи тeзи xимиĸaли зa бoeпpипacи, нe e пpeпopъчитeлнo дa ce ĸoнcyмиpaт внocни xpaни