Ядрената енергетика е и ще продължи да бъде значим фактор при изпълнението на амбициозните цели на ЕС, свързани с процеса на декарбонизация и постигане на нулеви въглеродни емисии. Това каза министърът на енергетиката Андрей Живков пред участниците в министерската среща на Партньорството за трансатлантическо енергийно и климатично сътрудничество, която се провежда във Варшава.
Живков говори пред форума в рамките на панела, посветен на ядрената енергетика. В своето изказване той акцентира върху дългогодишния опит на нашата страна при безопасната и сигурна експлоатация на ядрени мощности за производство на чиста и достъпна енергия.
По думите му, ядреният сектор продължава да бъде гарант за енергийната сигурност и независимост, предоставяйки енергия за бизнеса и домакинствата на конкурентни цени.
Убедени сме, че за да бъде успешен и енергийно приемлив, зеленият преход не трябва да ограничава правото на избор на държавите по отношение на използваните чисти енергийни технологии. Много държави разглеждат ядрената енергия като подходящо средство за осигуряване на преход към чиста енергия, подчерта Андрей Живков.
Той акцентира върху последователната позиция на нашата страна в подкрепа на ядрената енергетика, която може успешно да подпомогне процеса на цялостно декарбонизиране на националната икономика.
Пред участниците в дискусията министър Живков акцентира върху активните усилия на България за реална диверсификация на доставките на свежо ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй". По неговите думи, секторът има огромен потенциал да реализира скоро първите ефективно работещи малки модулни реактори за търговска експлоатация, които предлагат възможности за по-бързо изграждане и имат конкурентни финансови параметри. Въпреки това, остават предизвикателствата, свързани с липсата на гъвкава рамка за ускорено лицензиране на тези технологии, трудностите при идентифициране на подходящи площадки, липсата на окончателно решение за управлението на радиоактивните отпадъци, подчерта енергийният министър. По неговите думи, за преодоляване на тези пречки следва да се търсят различни форми на диалог между заинтересованите страни.
В инициативата P-TECC участват САЩ и 22 европейски държави - България, Албания, Австрия, Босна и Херцеговина, Хърватия, Кипър, Чехия, Естония, Грузия, Германия, Гърция, Унгария, Латвия, Литва, Молдова, Черна гора, Северна Македония, Полша, Румъния, Словакия, Словения и Украйна, в тясно сътрудничество с ЕС.
България подкрепя Партньорството за Трансатлантическо енергийно и климатично сътрудничество и участва в работните срещи на формата от самото му създаване.
NaskoZashtoto
на 23.09.2021 в 14:29:03 #2Сигурно е много трудно за някои хора да си го представят, но оцеляването на човечеството зависи както от намаляване на генерираните от човечеството емисии на въглероден двуокис вследствие изгаряне на фосилни горива (това намаляване се нарича декарбонизация, а не някакво спиране на въглеродния цикъл), така и от производството на енергия от други източници като не просто се запазва, а се увеличава общият обем произведена енергия. Ще ми се да вярвам, че все по-малко остават онези, които се заблуждават, че това е възможно с наличните технологии на база възобновяеми източници. Разумната алтернатива е ядрената енергетика. И ако продължаваме да се огъваме под чужд натиск и да отлагаме строежа на нови мощности - не или , а и в Козлодуй, и в Белене, ще ни заробят енергийно онези, от които ще се наложи да внасяме газ и/или електричество.
GolaVoda
на 23.09.2021 в 14:16:20 #1Сигурно не знаете, но въгледода се нарича още "Елемент на живота".. Защото и ние и храната ни и растенията са предимно от Въглерод. Корбон означава въглерод, та това дето си фантазират, че правят: де-карбонизация се се нарича още като де-въглеродизация.. Когато климата се затопля, а той се е затоплял многократно и преди, се ускорява цикълът на въглерода и на водата.. Най-много живот на планетата има около екватора, а в миналото е имало когато е било много по-топло. Тези щели да спират цикъла на въглерода.. разбирай че щели за се борят с фундаменталния фактор, която благоприятства живота. тоест щели да се борят с живота!!! защото биомасата сте вие самите, оризът, дърветата... та те се борят и с вас и с производството на храни и с горите..