Много добре умея да чета подобен тип послания и в случая от това, което прочитам, най-силно впечатление ми прави, че посланиците говорят за модел на управление на страната.

Това заяви правосъдният министър Зинаида Златанова по повод общия коментар за вътрешната ситуация в България, направен от френския посланик у нас Филип Отие и германския му колега Матиас Хьопфнер.

Припомняме, вчера двамата изрязиха своята тревога от политическата ситуация в най-бедната страна в ЕС.Приобщаването към ЕС е граждански избор. Олигархичният модел няма място в него, нито в България, нито където и да е било", заявявиха те в съобщение.

Министър Златанова обясни, че когато се говори за модел на управление, на всички е ясно, че няма как той да бъде установен в последния месец или дори една година.
„Това означава, че дълго време е съществувал някакъв проблем или се е установила система, която дълго време е тревожила както нашите партньори, така и българските граждани", заяви Златанова и обясни, че след като става дума за системен въпрос, той трябва да бъде решен по системен път.

„Давам ви за пример - в последните 4-5 години много дипломатично на нас ни се обръща внимание върху начина, по който се управлява страната", каза правосъдният министър, подчертавайки, че това става, като не ни приемат в „Шенген"
По думите й когато 4-5 години на България категорично е отказан достъп до „Шенген", може би е било редно да се разтревожим, че нещо не е наред.

„Това, което не е наред, не е в Холандия, както твърдяха много български министри назад във времето и не е в Германия, а е в България. Затова ми се иска да избегнем това партийно говорене, защото всяка партия да обвинява другата в сгрешен модел е несериозно", изтъкна още Зинаида Златанова.

Според нея начинът да покажем на посланиците, че не са прави, е чрез действия на политиците и партиите в интерес на гражданите, а не в интерес на политическите формации.