Вестниците в понеделник продължават да публикуват коментари за ремонта на кабинета Борисов.
В. „Труд" цитира външния министър Николай Младенов, който уверява, че не е предал "Глупости са, че съм предал приятел, за да спася кожата. Аз не се занимавам с интриги и гледам да си върша работата."
Това заяви външният министър Николай Младенов...
Поводът са твърденията на бившия министър на икономиката Трайчо Трайков, че не той е отговорен за проваления бизнес форум в Катар, а МВнР.
Видимо афектиран, Младенов на няколко пъти заяви, че няма да влиза в подобен диалог с Трайков. "Под моето достойнство е. Оставката му е в посока, различна от мен", категоричен бе министърът.
Той отрече и твърденията, че е "плакал на рамото на премиера"...
Трайков му е бил съюзник по много теми, които са били и продължават да бъдат важни за България. И обясни, че няма да каже нито една лоша дума срещу отстранения си колега...
И призна за своя грешката, че не е отменил сутрешния форум на бизнес срещата в емирството...
Според него обаче форумът в Катар е бил успешен и това тепърва ще става ясно - при подписването на договори между наши и арабски фирми..."
В. „Стандарт" продължава темата за оставката на Трайков, като цитира експремиера и лидер на ДСБ Иван Костов:
"Досега не е отстраняван министър, след опит да се измами общественото мнение за истинската причина за неговото излизане от кабинета, каза във Велико Търново Иван Костов. Според него не е имало нито оставка, нито лични мотиви, а Трайков е елиминиран от управлението, понеже е защитавал българските национални интереси по отношение на важни енергийни проекти.
До края на този месец ще стане ясна истинската причина за отстраняването на Трайков, тъй като България трябва да вземе решение за АЕЦ "Белене" и да влезе в преговори с позиция и искане за намаляване на цената на газа, заяви Костов."
В. „Дневник" също цитира тъмносиния лидер:
"Трайков категорично и безкомпромисно отстояваше българския интерес по отношение на руския напън да строят АЕЦ "Белене" със стара технология, със стари турбини, без ясна цена, без ясен инвеститор, без каквито и да било гаранции за това, че такъв един проект няма да елиминира възможностите на България за водене на антикризисна политика, защото ще бъдат хвърлени огромни средства, които ще дадат ефект едва след като кризата отмине", добави Иван Костов.
Въпреки напъните на кабинета "Борисов", не е много голяма възможността да се сключи договора за АЕЦ "Белене", коментира още лидерът на ДСБ. Има поне две-три причини, които спират реализацията на строителството. Сред тях е категоричният отказ на европейските и атлантически партньори да участват в този руски проект, освен това няма източник на финансиране от руска страна, посочи Костов."
В. „24 часа" също отделя на темата за „Белене", като помества коментар на премиера Борисов:
"Шансовете Русия да се превърне в енергиен партньор на България чрез АЕЦ "Белене" са нулеви. Това обяви премиерът Бойко Борисов пред ТВ7.
Той подчерта, че носи лична отговорност за окончателното решение за „Белене" и че думата на икономическия министър в оставка Трайчо Трайков в случая не е по-тежка от премиерската...
Няма да правим българо-руска централа в Белене, вече трета година спазвам това. И никакъв Трайков, или Трайчо, или който и да било, не може да вземе това решение без мен! По време на моето управление аз българо-руска централа в Белене няма да правя... Телефонното включване на премиера бе провокирано от критиките по негов адрес от страна на Александър Каракачанов и Едвин Сугарев, който се зачуди защо Борисов твърди, че няма да има българо-руски енергиен проект в Белене, но в същото време призовава президента Росен Плевнелиев да проведе референдум.
„Това е друга тема", отговори на министър-председателят, като подчерта, че уважава събеседника си и го смята за много по-почтен от някогашните му съмишленици в СДС. Въпреки това обаче Бойко Борисов изрази недоволство, че Сугарев не подкрепя борбата със създадените монополи..."
Отново по темата за енергетиката в. „Сега" дава думата на новия енергиен министър Делян Добрев, който „връща темата за шистовия газ".
"Два дни след като седна в стола на енергийния министър Трайчо Трайков, наследникът му Делян Добрев върна темата за шистовия газ. "Хубаво е, че тя ще бъде разгледана отново", заяви Добрев. Той настоя за създаване на парламентарна комисия, която да проучва новите методи за добива му и законите на други страни за всякакви подземни богатства. "Приехме мораториум, защото докато вървяха преговорите с "Шеврон", не успяхме да обясним на хората какво представлява шистовият газ и дали е опасен добивът му. Страхът надделя, но волята на политиците е да изпълняват волята на хората. Сега, налагайки този мораториум, имаме достатъчно време да анализираме добре какво е това нещо шистов газ", коментира Добрев. Новият енергиен министър смята, че шистовият газ може да реши много проблеми в енергетиката ни и ще бъде силен стимул за икономиката. Но признава, че не познава достатъчно добре рисковете от добива му. От думите му стана ясно, че ако се окаже, че рискът за околната среда може да бъде контролиран, а ползата за икономиката е значителна, решението може да бъде преразгледано.
Сред приоритетите на Добрев ще е и работата по изграждането на междусистемните газови връзки с Румъния, Гърция и Турция." - пише всекидневникът.
В. „Стандарт" информира, че другият новоназначен министър - Десислава Атанасова, ще предприеме законодателни промени, за да бъдат понижени цените на лекарствата:
"На първо място в приоритетите на бъдещия здравен министър Десислава Атанасова е промяна в лекарствената политика. Сериозни законодателни промени относно цените на лекарствата в този вид, в който са предложени, не са необходими, заяви тя пред БНТ. „И в качеството си на председател на здравната комисия коментирах предложенията на министър Константинов относно цените на лекарствата", заяви още Атанасова и добави: „По-скоро трябва да се обърне сериозно внимание на подзаконовата нормативна уредба, а в Закона за здравното осигуряване и в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина трябва да бъдат направени съвсем малки промени. И се надявам, че когато вече встъпя в длъжността на здравен министър, ще мога да ги реализирам, така че потребителите и пациентите да усетят разликата в цените на лекарствата".
Тя е убедена, че е възможно Националната здравноосигурителна каса да договаря отстъпки от цени на лекарствени продукти за абсолютно всички илачи."
Друга широко отразена тема във всекидневниците са цените на горивата и на топлоенергията.
„Сметката за парно е колкото наем на жилище" - пише в. „Сега", като уточнява, че „с парите за отопление софиянец може да плаща наема на тристаен апартамент в "Лозенец".
"Централното парно отопление от началото на годината стана толкова скъпо, че изяжда месечния наем за цял апартамент. Това показват изчисленията на сайта imot.bg.
Според статистиката на "Топлофикация"-София за януари и февруари, когато сметките за парно биха всички рекорди, над половината абонати на дружеството трябвало да платят до 150 лв. месечно. Оказа се обаче, че 5% от потребителите в столицата имат фактури за над 300 лв. за февруари. А една трета от ползвателите на топлинна енергия пък трябва да платят между 150 и 300 лв. - суми, които се равняват на един месечен наем.
Справка в сайта imot.bg показва какъв тип апартамент в столицата може да наемете срещу месечната си сметка за парно. Към момента в София се предлагат близо 1400 гарсониери с месечен наем до 300 лв..." - продължава всекидневникът.
В. „24 часа" цитира председателя на ДКЕВР Ангел Семерджиев, който прогнозира „до 10% по-скъпо парно от април, за тока не е ясно"
"При всички случаи увеличението на цената на газа от 1 април ще бъде над 12%, обяви пред БНР. председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев.
Отоплителната услуга зависи от цената на газа, обясни Семерджиев. При топлофикациите, които са на въглища, няма да има увеличение на цената. Между 6 и 10% ще е увеличението за различните топлофикации, които са на газ. Той посочи, че цената на топлинната енергия непрекъснато намалява в последните години, но при увеличение на цената на газа, няма как и реалната цена на топлото да не поскъпне. Все още е рано да се каже дали скокът при цените на електроенергията ще е голям, допълни Ангел Семерджиев.
„Нямам претенции, че съм врачка, но когато се правят прогнози, те се правят по анализ на параметрите, които определят цените. Става дума за прогнози на нивата, по които се търгува една суровина и съответните деривати", обясни Семерджиев.
„Обикновено след пикове има успокояване, има зимно увеличение и т.н. Разходите на "Булгаргаз" са известни и там няма какво да прогнозираме. Тази неизвестна цената на газа, обвързана с параметрите, подлежи на оценка за даден период. Попаднахме в период, в който нямаше успокояване нито на цените на нефта, нито курсът на долара падна", уточни председателят на ДКЕВР.
В последните 7-8 години "Топлофикация - София" е минимизирала всякакви инвестиции и ефектът от това се чувства в крайните потребители. Независимо от това, цената на отоплението в София не е най-високата. Потребителите, които не могат да си позволят тази услуга, трябва да бъдат обекти на специални грижи, смята Семерджиев." - се казва в публикацията.
В. „Дневник" помества коментар на Валентин Златев, според когото „няма как цената на бензина да падне".
"Искрено ми се иска цените на нефта да падат, но не виждам предпоставки това да се случи. Светът е в криза. Не виждам предпоставки за сваляне на цените на бензина. Българските политици трябва да мислят как да направят този ценови удар по-лек".
Това заяви генералният директор на "Лукойл България" Валентин Златев...
Валентин Златев илюстрира темата за цените на горивата в България с няколко цветни графики. "От началото на 2012 година котировките на нефт са скочили с 32 процента, със 7.4 процента е поскъпнал долара спрямо лева. При тези условия дизелът в България се е увеличил с 15 процента, а бензина - с 13 процента", посочи той. Отхвърли и твърдението, че цената на бензина у нас е сред най-високите в Европа.
Посочи още намаления износ на Ирак и Либия, който другите страни -износители на петрол не могат да компенсират...
По повод становището на Комисията за защита на конкуренцията, Златев уточни, че това е "предположение или твърдение за възможно наличие на картел - това е законовата процедура, която те трябва да извървят, за да стигнат до заключение дали има картел или не". - се казва още в статията.
В. „Труд" от своя страна обявява, че „горивата сигурно са полудели":
"Зареждането на резервоара с бензин или дизел гълта цяла една пенсия, а всички видове транспорт поскъпват. Именно промените в цените на горивата и транспорта пък са удобното обяснение за куп други поскъпвания - завърта се инфлационна спирала, която трудно може да бъде овладяна.
"Само през последните две години една пета от нашите членове фалираха. Скъпите горива могат да ускорят лавинообразно този процес", заяви пред "Труд" зам.-председателят на Националното сдружение на българските превозвачи Красимир Лалов. Според него в момента само делът на горивото вече е достигнал 50% от общата себестойност на превозите.
"В нашия сектор междуфирмената задлъжнялост непрекъснато се увеличава и в момента между извършването на превоза и плащането срокът е почти три месеца. Стане ли бум в средата на веригата, ще стигнем до ефекта на доминото и ще има вълна от фалити", категоричен е Лалов.
Според него за разлика от автобусните компании товарните превозвачи имат много по-малко възможности да си вземат парите навреме и да претендират увеличени разходи.
В автобуса се сменя цената на билета и клиентът избира да се качи или не. При нас договорите с големите клиенти са дългосрочни и е фиксирана цена на превоза, която не може да се променя. Освен всичко друго тази цена е нищожна, тъй като за всеки клиент се конкурират 10-15 превозвачи, част от които са от сивата икономика, обяснява Лалов. Според него в момента в България няма адекватна транспортна политика и бъдещето на сектора не е розово.
В автобусния сектор през февруари цените се вдигнаха с около 10%, но до началото на лятото е възможно още едно поскъпване, обясняват превозвачи. Според тях в повечето междуградски курсове пътниците били по 8 и 12 души. И след увеличението на цените от миналия месец не можем да избием дори и парите за гориво, оплакват се фирмите от бранша."
Минувач
на 19.03.2012 в 09:40:05 #6Export of reactors: Bulgaria, Turkey… Building new reactors and exporting energy from them seems a much more promising, if intricate, path. Considering the complications around Russia’s first commercial reactor project on the territory of the European Union – Bulgaria’s Belene Nuclear Power Plant (NPP) – Rosatom will have, for now, to put on hold its hopes to sell reactors to the financially reliable customers in the West. Bulgaria, of course, is currently nowhere near the list of capable customers where reactor sales go, but a European Union membership enables it, theoretically, to count on attracting European investment into a nuclear project. (This will predominantly have to be private funds, since Europe, unlike Russia, takes a dim view of subsidising nuclear energy, a reluctance caused by the less-than-desirable reputation atomic energy enjoys as a sector of the economy). Bulgaria’s access to European money is indeed, so far, a theoretical advantage only. The stance taken by European financial institutions rather serves to disprove such a claim. In the period of 2008 to 2010, some fifteen large European banks denied Bulgaria a credit line to finance building Belene. Statements made by Atomstroiproyekt – Rosatom’s nuclear export wing – that it is Bulgaria’s own government’s fault for failing to create attractive investment conditions for the project, are nothing but an attempt to shift the blame. If only the banks were now to start shelling out loans for Belene, as they were hoped to do a couple of years ago, the Bulgarians would have been extolling the project’s virtues with an elegance that might do credit to the world’s most able diplomats. Curiously, it was at first quite respectable companies that sought European money for Belene. Among them, for instance, was the German giant RWE – but it begged off the project, having served as its “strategic investor” for a while only to find it completely untenable. Participation in Belene did little good to strengthen RWE’s reputation and hurt Rosatom’s chances at attracting Western investors for projects in the future. And to think that all it would have taken was a little thinking before doing. http://www.bellona.org/articles/articles_2011/slivyak_comment
assense
на 19.03.2012 в 09:14:35 #5Във връзка с коментара пред Бг.Нюз, че Младенов поема вината, да такава е истината и същият Н.Младенов само се опита да прикрива тази истина, но за съжаление използвайки непозволени средства, което е недопустимо от позицията на такъв статус : 1.Подведе Премиера, като го заблуди за истинските причини и за виновност, че всички външни мероприятия се осъществяват пряко и под егидата на МВнР. 2.Използва непозволени прийоми, като си служи с интриги и удари под пояса спрямо друг член от елита, като го злопоставя незаслужено, за да прикрие истинността за своята вина. 3.Влиза в интригански споразумения / в случая Цв.Цв./, за да премахнат колегата, като заблуждават така Премиера от една страна и от друга дискридитират имиджа на Държавата, че хора от висшия ешалон е недопустимо да се занимават с такива посредствени неща. При такива случаи в цивилизованите общества следва веднага двамата да си подадът безотказно оставката. В противен случай, това ще е поредната дивотия, присъща само в дивашка страна.
assense
на 19.03.2012 в 08:29:04 #4На БГ и трябва зрели, мъдри, високо отговорни с държавническо мислене, морално и професионално доказали се личности. До сега всичко се оказва, че е един сбиршок от хора авантюристи, с нисък манталитет, с липса на всякакъв морал и отговорности, но единствено и само със силно изявени комерсиални интереси. Това се отнася за онези, които подбират/селектират кадрите за държавното управление и лансират себеподобните, които да засвидетелстват тяхното уважение и предпочитание, като им слугуват в изпълнение повелята да правят машинации не в полза за увеличаване благополучието на държавата и за благосъстоянието на народа ни, а за огромното натрупване на финансови средства в личните си банкови сметки. Това е от една страна и от друга, за онези млади и недоразвили се мисловно, мъдро и отговорно "дечковци", които поемат ангажимента, поласкани от факта, че на 33-35год. биват привличани за да станат министри и или техни заместници и е нормално за тях, същите да бъдат само послушници и да изпълняват до момента, когато се усетят и им прищрака, че са хлътнали надълбоко в някакви съмнителни машинации и след това останали сами осъзнават, че ще им бъде потърсена някаква съдебна отговорност и почват павически да бягат. Затова няма развитие в БГ и не може да има при такова мислене, морал и отговорности. В световната практика в страните от цивилизования свят има критерии, като се приемат хора на постове в държавното управление след 55-60 години. Това не е случайно, защото тези хора вече не се ръководят от емоционалните си пристрастия, внимават и не се подават на онези си неща, които им се мандахерцат в гащите, а внимават и се съобразяват с отговорностите, които са поели и носят пред Държавата и обществото. За същите, опетняването на името и репутацията им в обществото е въпрос на чест и достойнство в живота за тях, семействата им и бъдещите поколения. Ето защо у нас, трябва първо да се изградят високи изисквания със железни критери със строга морална и наказателна отговорност, а не с имунитети за всички, които дръзват да участват в партийното и държавно управление на страната ни. Всичко е въпрос на време, въпреки, че сме пропуснали твърде много и нашите поколения страдат, а държавата ни катастрофално обеднява.

assense
на 19.03.2012 в 08:25:00 #3За непросветените трябва да е известно, че всички външни прояви , които държавата осъществява се осъществяват главно и единствено от МВнР, където службите - Протокол и Отдела отговорящ за съответния регион пряко са ангажирани с цялостната организация по посрещането на правителствената делегация там на място е със съответното Външно министерство на въпросната Държава-домакин. В случая б.м-р Тр.Трайков има спомагателна дейност, като е ангажиран да подсигури външното мероприятие със прилежащите да целта делови и бизнес лица, пряко заинтересовани за успешното приключване на делегацията и за по-нататъшното развитие на подписаните споразумения. Тъй, че основна заслуга за провала на външната проява в Катар има външния министър Николай Младенов. За да прикрие събитията още докато са топли и за да се застрахова пред Премиера, изпреварващо представя нещата пред ББ, като го подвежда в съдружие заедно с Цв.Цв.,че основна вина за това има м-р Трайков. С тази си нелоялна постъпка м-р Младенов и за да спаси кожата си, от една страна подвежда Премиера, а от друга постъпва нелоялно по отношение на своя колега, който освен пряка, няма дори и символична вина за това. На него трябваше да му бъде поискана веднага оставката. С подмолните си удари под кръста и нелоялните си доноси, младежа Николайчо Младенов се превръща в един кух пинокио и като такъв се проявява още от преди, когато членува в СДС и е известен, че завихряше подобни маниери спрямо тогавашната външна министърка Надежда Михайлова за времето 1997/2001г. и в последствие, когато оглави Председателското място на СДС в периода 2002-2005г.Премиера трябва да знае, че с такъв Външен министър, който с подобни маниери и действия е недопустимо да бъде във висшата и световна дипломация. Там критериите са съвсем други и такива хора бързо се издънват и не се допускат. Същият се е дискредитирал вече за това, но като представител на страната и МС, излага Държавата.

assense
на 19.03.2012 в 08:16:25 #2Абсолютен провал на външната ни политика, на държавността и репутацията на бизнес елита ни. Дори нещо повече, това е прецедент в международната практика. Не зная дали има друг подобен случай, да отиде целият политически,държавен и бизнес елит на дадена страна и да не те уважи най-важният - бизнес елита, който държи 95% от парите на тази държава.Това е показателно, че репутацията ни в международното, търговско и морално право са на много ниско ниво и явно вече не желаят да имат делови отношения с нас. Освен, ако държавата лично и единствено не се ангажира пряко с договорни отношения, като гаранция, че ще се изпълвят тези договорни отношения. А иначе, в личностен бизнес план, като особенно рискова БГстрана, чуждите бизнесмени вече ги е страх да влизат в преки договорни отношения с хора от нашия бизнес, предвид, че се опасяват впоследствие само от изнудвания, фалити, а твърде често са застрашени за своя и на своите близки живот. Колко случаи има вече у нас, когато чужди бизнесмени фалират и си отиват оглозгани от нашите партньори, а други биват убивани по принуда.Ето защо инвестиционната картина у нас изтанява все повече и повече и става все по-рехава от нови чуждестранни постъпления, а старите си отиват и нормалните българи напускат и заминават в чужбина, за да живеят спокойно и да се трудят човешки в цивилизованите държави.
assense
на 19.03.2012 в 08:10:24 #1Бившия м-р Трайков е едно обикновенно момче, облечено във висша власт и със съвсем елементарен манталитет. Но той бе поласкан и заслепен от властта, която имаше и не осъзнаваше, че трябва да има глава на раменете си, пълна с мъдрост и морална отговорност с държавническо мислине, а не да бъде привлечен от емоционалната си привързаност към това което носи долу в гащите си. Същият бе свален от Премиера по три причини: 1.Не можа с държавни лостове да парира амбицията на Русия да активира енергийните си планове пред лобистите русофили. 2.Не можа да защити амбицията на американците за налагане на разработката за добива на шистовия газ. 3.Беше наклеветен от пинокиото Н.Младенов в картел с Цв.Цв., който изпреварващо подведе Премиера и успя да прикрие своята виновност за провала в Катар. По закон всички външни делови мероприятия на страната се организират и провеждат под егидата и строгия контрол на МВнР.
