
Земетресенията след 5,5 по Рихтер
506 000 безработни в България
Чистят боклуците на “Дондуков” 1. Това, в прекия смисъл, доказва във фотографии “Труд” в деня, когато се чакат да се съобщят промени в кабинета и в парламентарната група на НДСВ.
И така, хигиенисти от столичното озеленяване, повечето роми, пише “Труд”, сред които и 8 годишният Иванчо (на снимките) се заели от зори да преметат бившия царски дворец. С изчистването на боклуците започнал и работния ден в Министерския съвет, където десетки метачи се заели с плочките отпред и в задния двор.
А междувременно бдителните репортери на пресата, констатира “Труд” засекли по обяд премиерът Сакскобургготски да пресича “Дондуков” на път за ресторанта “Къщата с часовника”. Репортажът в снимки в “Труд”, силно напомнящ фотороман, показва как придвижването на Симеон и неговата охрана стресва двама влюбени, прегърнати на пейка зад Националната галерия в 12,29 ч., малко преди той да се уедини на продължителен обяд в заведението на “Московска” със столичния кмет Софиянски.
След което новината за срещата премиер - столичен кмет се разчува, столични репортери заобикалят подир обяд ресторанта. И ето какво узнават. “Ма моля ви! Не може ли човек да обядва спокойно? Нека бъдем цивилизовани! “, заявява премиерът. Втора група репортери обаче пресрещат Симеон пред МС, където той отговаря на всички въпроси така: “Добър ден”.
Изтощени, репортерите се втурват към по-отзивчивия столичен кмет. Но и Стефан Софиянски е непоколебим. “Г-н Софиянски, получихте ли покана за вицепремиер?” “Не.” “Премиерът спомена ли кои министри не работят добре?” “Няма да ви кажа.” “За изборите говорихте ли?” “Говорихме.” “За София говорихте ли?” “Говорихме.” “НДСВ ще ви подкрепят ли?” Не, НДСВ си има кандидатура.”
Равносметката на “24 часа” в днешния ден на очаквания е следната: “Царят си търси вицепремиер” Следва питанка. И три хипотези, лансирани от часовия вестник: Софиянски? Панайотов (ограден в червено) Петканов? За “Ход със Софиянски” настоява “Стандарт”.
Има и още по-крайни хипотези. “Панайотов бламира Симеон днес?” – гадае “Новинар”. Познаващи стила на кайзера от парламентарната група очакват той да даде отпор за поста си.
“Новинар” дава и своите хипотези от кулоарите на властта: премиерът иска да махне министъра на администрацията Калчев, Ахмед Доган настоява да бъдат отстранени Николай Свинаров и Валентин Церовски.
За “пълна паника във властта” след речта на Симеон говори “Дума”. Левият вестник настоява, че сигурните вакантни министерства били тези на образованието и културата, където вече имало по 4 кандидати. Кандидатури за образованието били двама от сегашните зам.-министри, депутатката Снежана Гроздилова и неназован преподавател в столичен ВУЗ.
А за министерството на културата се спрягали имената на Коста Цонев, Явор Милушев, Стефан Данаилов и театралния режисьор Николай Поляков.
Във водещото си заглавие “Дума” обаче цитира леви депутати, че “промените във властта няма да решат проблемите”.
“24 часа” пък събаря министрите на транспорта и екологията. И “прави” Милена Милотинова министър на културата, а Станимир Илчев “и.д. цар”, сиреч шеф на групата на НДСВ.
Изобщо хипотези.
“Труд” обаче не крие скептицизма си към ремонта на кабинета. “Ако се въртят бездарници от пост на пост, работата е ялова е заключението на “Труд”. Експериментът с послушковци и лакоми партийци, настоява изданието, вече показа своята пагубност. А и белите опитни мишки свършиха”.
“Новинар” определя операцията “смени във властта” като “избелване на царския рейтинг”, “добрите срещу лошите”, “Люк Скайуокър срещу Дарт Вейдър” (при 59 % неодобрение към Симеон).
И две оценки на политолози: “Симеон се държи като Живков, твърди политологът Огнян Минчев пред “Труд”, съзирайки покрай всичко това “унизително връщане към едноличната власт”. А политологът Иван Кръстев определя царската реч от уикенда така: “Той говори в силно първо лице единствено число. сякаш е господ на парламентарната група, не просто партиен лидер. Разликата е, че в неделя и Господ си почива, което не е случаят с премиера”.
“Дневник” съзира зад всичко това операция “Презареждане”. И “политическото банализиране на царя”.
И сега, извън трусовете във властта, към истинските земетресения. След 5,5 по Рихтер в неделя, бие тревога във водещото си заглавие “24 часа”, още три години ще ни люлеят трусове от Турция. Трусовете се усетили най-силно в Кърджалийско и Хасковско и по високите етажи в блоковете на София. Стотици хора, разказва “24 часа”, са изчакали изгрева на открито в Кърджали. Там усетили 5 труса, настъпила паника, особено в районите край пазари и автогарите.
“Земетресенията затихват” – успокоява читателите си и “Труд”. Събирайки информация както от доц. Главчева от Геофизическия институт на БАН, така и от жена, която твърди, че усеща с тялото си движението на земните ядра.
И малко статистика: най-разрушителното земетресение в България е било на 18 септември 1858 г. в София с магнитуд 9 степен по скалата на Рихтер.
Промени в безработицата се регистрират в пресата, но по различен начин. “Дума” просто констатира: безработните са 506 000, а през май са били 528 000. “Труд” настоява, че това е рекорден спад в безработицата – с 22 000.
Новинар” обаче не крие скептицизма си към рекордите. И го коментира така: “У нас рекордите се появяват по странен начин. Всеки път щом се заклати кабинетът, започват да дават розови цифри. Преди месец, когато се искаше недоверие Николай Василев отчете рекордно повишение на заплатите, ако го мерим в долари. Щом обаче Шулева, за чиято смяна не се е чула дума, тръгва да отбелязва рекорди, пише “Новинар”, какво да очакваме от министрите, за които и децата знаят, че са за махане.
Може да е добре, е предложението на “Новинар”, в следващите дни редакцията на “Гинес” да се премести на “Дондуков”1 , за да регистрира всички върхови постижения.
Следват още предложения за рекорди. “24 часа” се опитва да разреши хаоса в споровете с кръвните проби на пийналите шофьори и организира специална кръгла маса. В крайна сметка става ясно, че само 4 лаборатории в България са упълномощени да доказват в съда колко е пил водачът, причинил катастрофа на шосето.
“Стандарт” констатира поредното задържане на сина на Филип Боков – отново заради кражба на кола.
“Труд” търси начин да разграничава шарлатани и екстрасенси от истински лечители.
“Новинар” разплита друг рекорд в образователната система: как така експерт от МОН, който е знаел темата за изпита от литература след VII клас (Йовков), спокойно е давал уроци в частна школа.
И накрая, “24 часа” от последна страница разказва за един протест, който сигурно ще остане в аналите: примабалерината Маша Илиева смята да заведе колегите си на гол протест пред парламента. Или балетната трупа най-малкото смята да се яви в оскъдни парцали, за да покаже на народните избраници дрипавото състояние на балетното изкуство.
“Печели Маша, печели цял народ – пише в колонката си на първа страница “Стандарт”. Първо, депутатите щели най-сетне да идат на работа и да не гласуват с чужди карти. И, второ, току виж сме се прочули по света, отбелязва Стандарт”, ако не с гола Маха, то с гола Маша.
А “Дневник” подчертава радионаградите на РФИ на “Осмата муза”, завършвайки съобщението с логото ни “Светът е малък”.