
ЗАТВОР ЗА 1 ГРАМ ДРОГА
УВОЛНИХА ШЕФА НА БНТ ГОЦЕВ
България застарява, пише във водещото си заглавие в. “Дневник”. И уточнява: средният българин е прехвърлил 40-те. Българите – 6,2 млн. през 2030 г. допълва “Труд” неблагоприятните тенденции в статистиката. И показва “как намаляваме”: през 1990 г. сме 8 669 269, а през 2003 г. 7 801 273 души; Жените у нас първо раждат, после се омъжват, отбелязва “Труд”, след което прогнозира, че иде вълна от емигранти и нищо чудно европейци да поискат да станат българи, иначе страната ни ще запустее в Евросъюза.
Последни сме по раждаемост след кандидатите за ЕС, пише “Монитор” и го обяснява с липсата на политика към младите.
Според “24 часа” проблеми създават и критерии на фирмите: работодателите търсят верни, а не образовани служители, показва проучване на “Алфа рисърч”. Само една трета от компаниите мислят да разширят щатовете си през следващите години и да наемат още хора.
“24 часа” публикува и изследване къде сме по отношение на заплащането – на 41 място в Европа по заплати (данните са на Федерацията на европейските работодатели). Най-високи са заплатите в Дания, най-ниски – в Молдова.
В същото време дебатът в България е: дали за 1 наркодоза да се влиза в затвора, подчертава в. “Виж”. “Да” – според вчерашното решение на парламента, взето със 118 гласа за”, 3 против и 14 въздържали се.
До 15 г. затвор за цигара марихуана, извежда “Монитор”. Затвор за грам дрога в джоба, пише “Стандарт” и изброява наказанията: от 3 до 15 години затвор и глоба от 10 000-15 000 лв. очаква всеки, който бъде заловен дори с грам дрога. Депутатите отмениха текста от НК, разрешаващ еднократната доза. Борислав Ралчев от НДСВ, Йордан Соколов от ОДС и Михаил Миков от БСП са били против с аргументите, че така, вместо лекувани, наркоманите ще трябва да бъдат вкарвани в затвора и това противоречи на европейската практика.
Зад всичко това социоложката Румяна Стоилова от страниците на в. “Дневник” съзира и поколенчески проблеми: за поколението ‘89 това е реалността на улицата, на дискотеката, в която танцуват. Тинейджърите знаят откъде се купуват наркотици, родителите – не.
Родителите не винаги знаят колко често децата им се сблъскват дори с кражбите и насилието. Децата им мълчат, за да не ги тревожат.
Пак детско насилие – с това водещо заглавие излиза “Труд”. Отново случаят е от Пловдив: 5 пияни ученички нападнали катаджийка навръх 8 март. Две от невръстните ученички лежали в една килия с момичетата, задържани за убийството на своята приятелка. Цяла седмица полицията е укривала “срамната случка”, пише “Труд”. След което пита: не е ли вече ясно, че каквото и да е, всичко тайно все става явно?
Продължават обаче и споровете дали МВР да разсекрети доклада “Петролгейт”, не изпуска темата “Монитор”. Това трябва да реши временната парламентарна комисия, пиша изданието и допуска, че БСП “може да бъде порицана от парламента”. Заловени са няколко иракчани, може да са убийците на бойците ни в Кербала, съобщава “Стандарт” вестите, дошли по видеовръзка от командира на полския батальон бригаден генерал Едвард Грушка.
Дезертира ли Мадрид, става лошо за София - по този начин в коментарната си колонка “Труд” осмисля изборите в Испания и войната в Ирак. След което изданието представя дилемата така: дали да се снишим и евентуално да се изтеглим с испанците, докато отмине бурята или да приемем, че пожарът на тероризма, който върви на Запад и няма как да не мине през България, трябва да се гаси на навреме и на място.
В центъра на вниманието на пресата е и отстраняването на шефа на БНТ: уволниха Кирил Гоцев, пише “Стандарт”, като подчертава, че той си отива заради предаването “Гласове” на Явор Дачков, в което била накърнена неприкосновеността на премиера, а поетът Борислав Геронтиев поема за три месеца държавната телевизия. СЕМ уволни Гоцев заради нарушения от 2001 г., пише “Монитор”.
СЕМ свали Гоцев. Засега, допълва “Дневник”.
А в своя “коментар”, озаглавен “За кожата на едни медиен съвет”, “Труд” предрича нови съдебни дела. Защото медийните надзорници, припомня изданието, уж погнаха Гоцев за рекламни договори, с които е ощетил медията, а най-внезапно го уволниха, защото не бил давал някому право на отговор. И ако съдът го върне, пита “Труд”, кой ще оправя батака в БНТ и ще опере пешкира?
По темата закон и незаконност “Стандарт” излиза с разследването – 100 000 къщи в България са незаконни. От началото на годината строителното министерство прави опит да ги преброи. Очакванията били за 20 - 30 000 сгради, но резултатите надминали всички предвиждания, съобщават контролните органи.
До почистим България – призовава пък “Труд” Столична община вече обяви пролетно почистване от 20 март до 10 април. Очаква се софиянци да струпат до кофите за боклук всичко ненужно. А грижа на общината е да ликвидира незаконните сметища в столицата и най-важното – да изчисти коритата на реките Слатинска, Владайска и Перловска.