RFI - България Българските войници в Ирак след срещата на роднините им с президента

Великото народно събрание и данъците

Още търсят двете деца в река Лим

От "Нашите в Кербала остават, майките им спокойни" – "24 часа", през "За иракчаните сме агресори, за американците – слабаци" – "Сега", до "Ако стоите в Ирак ще има кланица" – "Монитор", са заглавията по темата Ирак днес.
Близките на българските войници в Ирак са спокойни след срещата с президента и шефа на ГЩ, всички са добре, казва командирът на рейнджърите по телефона, а майките им признават – те не искат да се връщат. Текст и снимки – на две страници в "24 часа". Бойците говорят под натиск, ако се върнат ще ги пишат дезертьори, там са заради пари, не заради кауза – всичко това са цитати от къси интeрвюта с близки на войниците ни в Кербала.
Какво да се прави, когато българите са там не cамо по личен избор, но се подчиняват и на заповеди? И че напускането на Ирак сега би означавало отказ от международните ангажименти, поети от страната, и отстъпление пред терора? – пита Бойко Пангелов от "Труд" в редакционната колонка. Два са вариантите за избор, след като ръководството в София очаква сражения. Или да искаме мощна съюзническа подкрепа веднага, а не в бъдеще. Или батальонът ни да се изтегли. Не от Ирак, а от Кербала – смята Бойко Пангелов. И "Труд" преразказва срещата на близките на войниците ни в Ирак с президента и шефа на ГЩ, но заглавието е "Местят бойците ни от Кербала?"

Георги Първанов е казал, че още днес ще направи съвещание, на което да бъде обсъдено изтеглянето на българската част на безопасно място – това е обещал президентът на роднините. Според "Монитор", президентът и ГЩ обмислят изтегляне на нашите при усложняване на обстановката.

В заглавията си вестникът цитира заплахите на шефа на бунтовническата милиция в Кербала, цитира и твърдението на "Ню Йорк Таймс" – Българите са зле подготвени.
За американския народ е трудно да се примири с гибелта на своите младежи, когато другите световни и военни сили с изключение на Великобритания предпочетоха да изчакат отстрани преминаването на кризата, а зле подготвените войски, изпратени да подкрепа от страни като Украйна и Бълграия, изглежда сами се нуждаят от защита – пише "Ню Йорк Таймс" в редакционен коментар.

И за да приключим военната тема – в България, в Горна баня закриват танковата бригада след скъп ремонт. Един от символите на София ще си отиде – казали специалистите. Причината е министерска заповед за съкращаването на танковете в армията ни на 160.

В "Дневник" днес четем анализ на Филип Димитров по темата за Великото народно събрание. Ако обсъждаме идеята за свикване на Велико народно събрание, трябва преди всичко ясно да признаем, че включването на такава институция в Българската конституция от 1991 г. беше глупаво, анахронично и вредно. Такова беше и самото свикване на Велико народно събрание през 1990 г. - единствено по рода си сред страните от бившия комунистически блок и удобно само за БКП – пише бившият премиер на България.

В друг анализ в Дневник трима автори, сред които и бившият министър Александър Божков, пишат за плоския данък и данъчните ставки. От чисто икономическа гледна точка плоският данък има значителни предимства: размерът на дължимия данък се изчислява по-опростено, работата на данъчната администрация е улеснена, постига се равнопоставеност и по-добро разбиране сред данъкоплатците, обясняват авторите от Центъра за икономически изследвания. Анализът е дълъг и подробен и в края му се казва - когато предлагаме на пръв поглед "крайнодесни" решения, трябва да помислим дали те всъщност не са "крайнолеви" в опита си да предлагат примамливо звучащи, но практически невъзможни социални експерименти.
Няма да вдигам рейтинга си с плосък данък на гърба на тези, които ще плащат повече – цитиран е финансовият министър Велчев в "24 часа". В интервюто си той говори за вече успешен мандат и посочва основанията си - по-ниските данъци и рекордния ръст на митническите приходи.
И едно напомняне – на 15 април изтича срокът за подаване на данъчни декларации, плащането трябва да стане до 1 месец след подаването.

И още от пресата днес – "Труд": "Какво измъти Българският Великден". Заглавието е на първа страница, заедно със снимка на най-известния великденец Николай Василев, който, както пише "Труд", кротко ръкопляска, стиснал шарено яйце в скута си. Коментарът започва с думите “Потрес! Възможно ли е събитие, за което са похарчени 40 000 евро да не произведе никаква новина, да не излъчи нито едно силно послание към управляващите, освен, че се е случило?!” – това пита авторът Емилия Милчева. Единственото смислено предложение е било да се направи нещо за децата на българите в чужбина, за да се чувстват като българи – български училища, български читалища...

Бизнесът ни е неук и глухоням, половината бизнесмени нямат висше и не знаят езици, през свободното си време шефовете на фирми киснат пред телевизора – такова е челото на "Стандарт" днес.
И малко от данните на НСИ – само ¼ от предприемачите говорят английски, само 1/3 ползва интернет, 1 от 10 спортува, 2.6 процента ходят на театър и кино, 92 на сто обаче са доволни то себе си и от живота.

И в тази връзка - Поредното обещание за увеличаване на доходите на бедните даде вчера социалният министър Христина Христова. Догодина минималната работна заплата може да се вдигне с 20-30% - пише "Сега". Вдигат минималната заплата с 30% е заглавието на "Новинар" по темата. Броят за беден всеки със заплата под 64 долара – това е границата на бедност у нас, пише и "Стандарт".

Продължават и въпросите и коментарите около драмата с удавените в река Лим 12 деца. Две от тях още не са намерени. В беда човек мисли първо за себе си – публикува "Труд" интервю с двама психолози. Учителите са спасявали багажа си – твърдят родители.

Трагедия е, че почти не се познаваме, а сме съседи – така е озаглавено интервюто с посланика на Сърбия и Черна гора в "24 часа". Спасителите не са се замислили и за миг от кой народ или религия са децата, самите хора не желаят да се делят – казва Чедомир Радойкович.