RFI - България Апокалипсис А Ла “След утрешния ден” след потопа в София

Морето срещу Церовски

ДДС пада с 2%

Темите от днешната преса напомнят много за апокалиптичния филм “След утрешния ден”. Разликата обаче е, че става дума за потопа, който се изля над София. “Потоп удави София”, пише “Виж” и съобщава, че проливният дъжд е причинил масови задръствания и верижни катастрофи.
Много паднали дървета са повредили паркираните автомобили. “Паднало дърво проби тавана на паркирана кола на бул. “Витоша”, пише “Монитор”.
“Труд” е поместил снимка на затиснат от паднало дърво автомобил на ул. Париж. Още щрихи към апокалиптичната картина дава и “24 часа”: “София в мрак, царят не може да кацне, кръжи над държавата”. Часовият вестник уточнява, че скоростта на вятъра в столицата, който изпотроши много дървета е достигнала 80 км/ч.

“Труд” също извежда в заглавие кръженето на Симеон над София, на връщане от срещата на НАТО в Истанбул. “Вихърът е завъртял Боинг 737 на “България ер” на пистата и той се ударил в електрически стълб”. За щастие няма жертви.

От “Труд” научаваме още, че бурята е нахлула през отворените прозорци на Народното събрание и наводнила парламентарния бюфет. “Царят кръжи в адска буря, сградата на парламента пак протече”, обявява и “24 часа”. “Ако има тема от днешната преса, която да си съперничи с природните бедствия то това със сигурност е покачването на цените. От една климатична крайност към друга. Вероятно, за да остане в областта на промените в климата, но този път социалния, “Труд” обявява с големи букви под името си “Жега в цените” и уточнява, че тя ще ни сполети от утре.

Нещата са ясно обяснени: парното скача с 12,2%, топлата вода с 10%, токът с 13,51%.

Скачат и бюджетните заплати и то с цели с 8,5%! “От началото на следващата година бирата ще поскъпне с 5-10%, тъй като се увеличава акциза за пивото”, обявява и в рубриката си Бизнес и финанси “Монитор”.

“А НДСВ-то обещава да намали ДДС-то”. Римата не е моя, а на “Труд”, който за разлика от останалите вестници ни препраща за подробности към рубриката “Тема” на броя.
Не, че не си заслужава. “Монитор” уточнява още от първа страница, че ДДС ще стане 18%, но при нов мандат на жълтите. Виж е още по-конкретен и пояснява, че това ще стане след 2006. Всички издания цитират думите на финансовия министър Велчев, че ДДС ще намалее с 2 %, ако събираемостта на приходите не спадне. Не става ясно обаче, кое условие е по-важното – това за събираемостта на приходите или за преизбирането на НДСВ... Изненадващото изказване на финансовия министър, уточнява и “Дневник”, беше направено с уговорката, че идеята за намаляване на ДДС може да залегне в предизборната програма на НДСВ. Със сигурност обаче свършва времето на лесните банкови заеми.

Така поне твърди “Дневник” и уточнява, че МВФ може да поиска дори въвеждане на кредитни тавани. Повод за това е истеричната надпревара, с която банките в момента предлагат все по-изгодни и облекчени условия за отпускане на потребителски заеми.

Към темата за ужаса по пътищата ни се връща “Стандарт”, но не във връзка с пороя. Повод за това е съобщението, че 10 000 шофьори карат дрогирани. Шокиращата цифра, пояснява “Стандарт”, бе съобщена от шефа на института по поведенчески стратегии Георги Димитров. Той е уточни, че броят на “надрусаните” водачи може да е и по-голям, тъй като много често пробите на наркоманите се подменят срещу заплащане. “Тарифата за “чиста” урина, цитира “Стандарт” думите на Димитров, е 10 лева.

Оставка подаде шефът на БНТ. Съвсем естествено, всички вестници го съобщават, “Труд”, “Дневник” и “24 часа” го поставят на първите си страници. Минути преди приключването на работния ден генералният директор на БНТ Емил Владков изненадващо подаде оставката си в Съвета за електронни медии. Като мотиви за решението си той посочва трудностите, които е срещнал в опитите си да въведе нова структурна схема в медията, неразбирателството с останалите членове на управителния съвет и здравословни проблеми.
“Каква оставка на тв шефа? Аз съм тв шефът, помества “Труд” думите на бивши началник Кирил Гоцев, който добавил: “ще се върна на поста скоро”.
“Дневник” припомня, че “СЕМ избра Владков въпреки протестите, които се надигнаха срещу неговата кандидатура на "Сан Стефано" 29, и не взе отношение по последвалото недоволство предимно от екипа на новините. Миналата седмица генералният директор заяви в парламента, че ако останалите членове на УС бламират решенията му, той ще си подаде оставката.

Софиянски поиска съдът да го върне на работа. Темата е отразена от всички издания днес.
“Монитор” пише, че “Софиянски моли пак да си има град”. Отстраненият през май столичен кмет е изпратил молба да следствието, в която настоява да го възстановят на длъжност. Софийският градски съд трябва да се произнесе по искането до края на седмицата.

“Странно, но факт”, би трябвало да е рубриката на “Труд”, но този път става дума за първата страница на вестника, който съобщава, че “Депутатите обиколиха 19 пъти Екватора”. И затова са им били нужни само първите пет месеца от 2004... “От януари до май тази година колите на парламента са изминали 747 054 километра, сочи справка от парламента, поискана от “Труд”. Сравнено с дължината на Екватора – 40 075 км, излиза, че депутатските лимузини са обиколили 18,6 пъти земното кълбо. Най-много километри – 19 110 е навъртял социалистът Бойко Великов.

И тъй като е лято, не може да пропуснем темата море. “Морето срещу Церовски”, пише “Труд” в обширна публикация на 2 и 3 страница. Повод за бунта е проектът за Закон за Черноморското крайбрежие, за който и противници и привърженици твърдят, че е много закъснял. В подготвяно писмо до премиера Асоциацията на българските черноморски общини ще протестират, че вместо децентрализация новият закон въвежда централизация и бюрокрация. В действителност, новият закон ще определи точната граница на бреговата ивица и ще фиксира условията за строителна дейност. В текста е залегнала забрана за строеж в 50 или 100-метровата ивица, считано от морето към сушата, в зависимост от типа на брега. В зона А, до 100 м от водата се забранява изсичането на горите, строителството и поставянето на огради, които спират свободния достъп на плажа. В тази зона могат да се изграждат само преместваеми обекти. Излишно е да се коментира, какво предизвиква този проект като се има предвид как изглежда от 2 години насам не 100, а 20-метровата брегова ивица...