Кабинетът наполовина, 50 загряват за министри
Хлябът поскъпва
Колко струва лошото време

“Кабинетът сглобен на 50 %” - настоява “Труд”.
“24 часа” се връща към цифрата 50, но с друго твърдение: “50 загряват за министри”. “Монитор” твърди, че яснота няма – преговорите продължават до днес, 14 ч., когато на пленум “БСП гласува за Станишев (премиер)”.
“Стандарт” смята, че сложните нареждания и пренареждания се дължели на друго – “НДСВ сваля мизата”, тоест иска от БСП вече не 10р а осем ведомства. Червените обаче предлагат 5 плюс едно вицепремиерско място.

Разгръщаме вътрешните страници на пресата и направо ни се завива свят. Виждаме толкова “загряващи” политици, чийто брой може да попълни едва ли не футболната лига.

Затова “коалицията заскърца”, смята “Труд”. И ако на върха на пирамидата е само усмихнатата снимка на Сергей Станишев, надолу според изданието всичко е “или”. Примерно вицепремиер и министър на икономиката – Георги Кадиев (БСП “или” Милен Велчев (НДСВ), “или” Ивайло Калфин (БСП). Същото и за регионалното развитие и строителството – Костадин Паскалев (БСП) “или” Николай Василев “или” Камен Костадинов (ДПС).
Ясно е, че подобни сметки трудно излизат.
“24 часа” дори реди едни и същи снимки понякога вляво, понякога вдясно. Примерно Георги Петканов – било в МВР, било в правосъдието.

“Монитор” продължава да е убеден, че нищо не е толкова ясно. Даже шефката на червения пресцентър Илияна Йотова не знаела къде се водят преговорите и кой прави сметките.
“Снимате ме, ама няма за какво” – заявил вчера пред репортери Сергей Станишев, излизайки в 17.30 ч. С папка от “Позитано “20. Той заявил, че вчера не е имало преговори.
Шефката на жълтата парламентарна група Анелия Мингова пък вчера заявила, че правителство с БСП е възможно, но правителство на БСП, подкрепено от НДСВ е невъзможно.
“Стандарт” твърди, че заради новото зацикляне най-вероятно днес ще има среща Станишев-Доган-Сакскобургготски. Завъртяло се и ново име за външен министър – сегашният посланик в Хърватия Виктор Вълков.

Сп. “Лидер” припомня, че това трябваше да е правителство на “стабилната промяна” (противоречив термин, лансиран от президента Първанов), което да бъде изработено по рецептата на “политическия тюрлюгювеч”, или като коалиция “когато говориш с мен, ще мълчиш”.

“Покрай съставянето на кабинета ДПС също опитва да извива ръце”, настоява в коментарната си колонка “Труд” и призовава “Доган да докаже, че е ортак”. “Защо ДПС и дума не дава да се издума областните управители в крепостите им в Кърджали, Разград и Търговище да са от БСП или НДСВ? Защо бе, джанъм? – пита “Труд”. Нали у нас нямаше етническа партия и мирът между етносите е баш за пример?”

А в същото време, извежда “Монитор”, хлябът поскъпна в цялата страна”. В Пловдив това е вече факт от 10 до 15 ст. Заради дъждовете по-голямата част от зърното от новата реколта ще е с ниско качество. От Асоциацията на хлебопроизводителите, пише “Монитор”, прогнозират, че по Коледа килограм хляб ще мине 1 лв.

Паралелно пък на сложните политически ритуали за кабинета, варненци създали свой – вчера погребаха квартал – извежда “Труд”. Символичното погребение е на кв. “Чайка” . Причината – поредното унищожаване на зелени площи заради изкоп на нов блок. Така жителите протестирали заради условията, в които са принудени да живеят и алчността на администрацията. Хора с присъдени бъбреци ще съдят държавата – отбелязва “Монитор”. Тяхната жалба идва след тази на онкоболните, след като става ясно, че им е отказано едно от животоспасяващите лекарства, които пият след операцията – сандимун неорал. За 10-дневния курс са нужни 500 лв.

“Стандарт” разказва пък за вихрещ се нов бизнес – фалшиви-кандидат студенти. Дубльори изкарвали изпити за по 500 евро. Двама измамници били уловени на изпита по математика в УНСС, явили се под чужди имена.

“24 часа” разказва за опит на българи “да избягат в най-дълбокото на земята”. тоест да заминат на експедиция в пещерата Крубер в западен Кавказ, наречена “обратното на Еверест” – спускане на 2300-2400 м.

“Монитор” се спира на проектите, родили се в София “да строим магистрала до Южния полюс”. Става дума за срещата у нас на т.нар. правителство на Антарктида на учени от 28 страни.

А “Капитал” се опитва да изчисли “колко струва лошото време?”.
Загубите надхвърлят 75 млн. евро, смята изданието. Но едни печелят, а други губят. Сред губещите са земеделците, ресторантьорите, собствениците на открити басейни, продавачите на бира. Но водата е жизненоважен ресурс. Тоест печелят собствениците на вецове, а и такситата.