Бойко казва последен, хората на духа са за Георги Първанов

Една година тройна коалиция

Никола Гюзелев на 70

В средата на август политическият живот съвсем не е замрял. Вестниците се вълнуват от предстоящите наесен президентски избори. "Бойко казва последен", посочва във водещо заглавие „Монитор".
Столичният кмет щял да изчака да чуе намеренията на основните играчи в президентската надпревара и чак тогава ще каже дали и как ще участва на изборите през октомври.

Генералът признава, че съществуват различни варианти, които може да разиграе за вота. „Монитор" разкрива крайъгълните според Борисов въпроси. А те са, че е възможно издигането на кандидат на Борисов, да разбере дали президентът и премиерът стоят зад енергийния министър Румен Овчаров и дали Първанов ще получи подкрепата на тройната коалиция за втория си мандат.

"За президентските избори ще решим според условията", отбелязва на свой ред „Дневник", който публикува обширно интервю с Бойко Борисов. Пред вестника той разкрива, че единственото, което го спирало да се кандидатира е, че София е в много тежко състояние. Кметът категорично заявява, че на този етап няма да участва в президентската кампания. Пред Дневник Борисов извежда само две условия, от които зависели бъдещите му действия- президентът и десните.

"И десните са секси", четем в анализ във в. „Сега". Не е вярно, че само социализмът е секси. Вижте как кротко поляга част от десницата, с надеждата да се утеши в мощния генералски мускул. Възстаричкият Георги Пинчев даже се надява да е татко: август месец щял да е "бременен с нещо добро, което ще се случи в българското политическо пространство". Кой каза, че старците не вършат работа? "Генералът на народа" също месеци наред разголва бицепси и пощипва десните партии досущ като моми, хванати на мегдана, пише „Сега". Посланието според вестника е ясно: всички обичат Борисов.

И докато той се реши какво да прави, Беронов трябва да бъде провален. Единен кандидат просто не трябва да има.
Оттук нататък най-интересна ще е позицията на СДС. Стоянов мълчи, но пък заместничката му Елеонора Николова открито заявява, че Беронов не е печеливш. Май СДС пак се връща в играта на Борисов. Скоро Стоянов и генералът пак могат да се срещнат някъде. Кайсиите ги пообраха, но пък е време за кайсиева, нали? Срещата може да е "случайно" край казан за ракия, представя си „Сега".

"Т.нар. десни предприеха ритуално самоубийство", отбелязва в свой коментар „Дневник". Авторът пита ще се намерят ли нужните нови десни политици. Сред младите има немалко желаещи да изпълнят тази системно необходима функция. А ще се окажат ли "новите десни" по-честни, по-способни, по-достойни от предходниците си, това ще се разбере след 10-15 години по броя на населението, неговата възрастова и социална структура и по размера на чуждестранните инвестиции, чертае картината „Дневник".

А през това време "Хората на духа са за Георги Първанов", както информира „Дума". Подписка за втори мандат на президента Георги Първанов започнаха вчера 82 интелектуалци. Сега допълва, че "Део и Капитан Петко войвода издигат Георги Първанов". Отделно спортисти и кметове подготвяли подписки в подкрепа на сегашния държавен глава.

Карикатура в „Сега" показва класацията "Големите 10", в която и десетте места са заети от Първанов, а водещият Део казва: "Очаквайте новия хит на Бате Бойко!".

Поглед и към правителството. "16 дни труд в годината", прави равносметката „Телеграф". За една година управление Министерският съвет е провел 55 заседания, продължили общо 188.55 часа. Това се равнява на по-малко 8 денонощия или близо 16 дни, изчислява „Телеграф".

"Кабинетът изброи бъдещите си успехи", научаваме от „Дневник". Вместо анализи и оценка на свършеното досега правителството предпочете да изброи бъдещите успехи в отчета за първата година от сформирането си, която се навършва днес.

"Не е важно какво си свършил, а какво си отчел", посочва в коментар „Монитор".
„24 часа" помества интервю със зам.-председателя на ДПС Йордан Цонев, според когото "Двойна коалиция щеше да издържи само до май". Нетрадиционно за управляващ, както самият Цонев подчертава, той изброява проблемите и пропуснатите възможности. И признава, че кабинетът е закъснял с конкретните мерки в борбата с корупцията, не е успял да хване онова, което ЕС иска да променим в конституцията в областта на съдебната реформа.

Другата трудност според Йордан Цонев е създаването на системата за усвояване на еврофондовете, където сме изостанали, но сега наваксваме, четем в интервюто му за „24 часа". Вестникът отбелязва годишнината на правителството с огромен материал, озаглавен "Знам какво направи миналото лято" или как преди 12 месеца се стигна до съставянето на сегашното правителство.

"Годината между скандала, компромиса и работата", анализира и „Сега". Преди година правителството бе заченато с фалстарт, скандал и неприемлив за широката публика компромис, поради което логично постави рекорд по стартови нива на недоверие. Всеки следващ ден на новото управление и всяко ново издание или емисия на печатните и електронните медии идваха сякаш само да илюстрират греха на зачеването, посочва „Сега".

Страната през изминалата година се люшкаше от микрокриза към микрокриза, които не бяха разрешавани радикално, а само палиативно. Но вината за това не е в Станишев, който на няколко пъти направи опити да се изяви като лидер. Проблемът е Първанов, който през цялата година използваше младия Станишев, коалицията и правителството като инструмент за своето преизбиране. Проблемът е и в избирателите и политическата система, които позволяват на Първанов да прави това, отсъжда „Сега".

Още една годишнина заслужава да се отбележи. Великият български бас Никола Гюзелев утре става на 70. По този повод „Труд" публикува интервю с маестрото. И пита дали политиците ще го потупат по рамото. А Никола Гюзелев отговаря: "Те вече ме потупаха, като ме поканиха да влизам в някакъв за преизбиране на президента. За това се сетиха, но да ме поканят да поговорим за българската култура през последните 5 години не се сетиха. Сега изведнъж станах нужен. Горчивите български неща да не ги почваме, защото ще стане много тъжно интервюто", казва Никола Гюзелев пред „Труд".