Украйна по силата на мирно споразумение, може да бъде разделена като Берлин през 1945 г. със западни войски на запад и руски войски в източната част, която САЩ не смятат за руска територия.

Това заяви пред в. "Таймс" специалният пратеник на американския президент Доналд Тръмп - ген. Кийт Келог.

"Може да изглежда почти като Берлин след Втората световна война, когато имаше руска зона, френска зона, британска зона, американска зона", припомни ген. Келог.

Според него появата на англо-френския контингент няма да бъде провокация за Русия, тъй като Украйна е достатъчно голяма страна, за да разположи няколко армии, които да поддържат прекратяването на огъня. Той също така посъветва Франция и Великобритания да не разчитат на американска подкрепа: "Винаги планирайте най-лошия възможен сценарий."

Те биха могли да бъдат разположени западно от река Днепър, която служи като "сериозно препятствие", изрази увереност Келог и предложи създаването на демилитаризирана зона по протежение на сегашната линия на съприкосновение, с буферна зона с дълбочина 15 км от всяка страна. Той очаква, че ще има нарушения при договаряне на прекратяването на огъня, "защото винаги има такива", но това може да бъде "лесно контролирано".

Завърши срещата на Путин с Уиткоф

Завърши срещата на Путин с Уиткоф

Украйна е била основна тема

"Ако се постигне прекратяване на огъня, ще има избори. Тъй като мина почти една година, откакто те трябваше да се проведат, но това не се случи. Мисля, че Зеленски е готов да го направи веднага, щом се постигне прекратяване на огъня и се изработи определено решение. Но това е задача на украинския народ в украинския парламент, а не на нас", добави Келог.

Генералът предположи, че руският президент Владимир Путин "може да не приеме" предложението за зони за контрол. "Таймс" отбелязва, че идеята на Келог е първото предложение на високопоставен американски служител за демаркация по река Днепър.

ISW: Путин иска облекчаване на санкции и след това евентуално ще има примирие в Украйна

ISW: Путин иска облекчаване на санкции и след това евентуално ще има примирие в Украйна

Кремъл съблазнява Тръмп с руските редкоземни минерали

Междувременно Кийт Келог заяви, че статията в "Таймс" изопачава думите му. По-рано изданието написа, че Келог допуска възможността за разделяне на Украйна "почти като Берлин след Втората световна война".

"Говорих за "сили за подкрепа" след прекратяването на огъня в името на суверенитета на Украйна. При обсъждането на разделянето имах предвид зоните на отговорност на съюзническите сили без американските войски. Не съм имал предвид разделянето на Украйна", написа Келог в социалната мрежа X.

Лондон и Париж призоваха Путин незабавно да се съгласи на прекратяване на огъня

Лондон и Париж призоваха Путин незабавно да се съгласи на прекратяване на огъня

Външните министри на Великобритания и Франция осъдиха продължаващите атаки срещу енергийната инфраструктура на Украйна

"Силите за подкрепа" се отнасят до контингенти от Великобритания, Франция и техните съюзници, които на теория трябва да възпрат Русия от нарушаване на примирието.

Президентската администрация на САЩ има различни идеи за разрешаването на конфликта между Русия и Украйна. Така например, специалният пратеник за Близкия изток Стив Уиткоф, който участва в преговорите с Русия за спиране на бойните действия (Келог не присъстваше), предложил на Тръмп да признае за Русия новите региони - Донбас, Запорожка и Херсонска област, предаде "Ройтерс". Уиткоф нарече такъв път към мирно споразумение най-бързия.

Рубио: До седмици ще знаем иска ли мир Путин, няма да преговаряме за преговори

Рубио: До седмици ще знаем иска ли мир Путин, няма да преговаряме за преговори

Според него Вашингтон ще получи отговор "до седмици, а не до месеци"

Руската страна настоява за изтегляне на украинските войски от Донбаска, , и Херсонска област и за признаване на суверенитета ѝ над тези територии и Крим. Разполагането на контингент от страни от НАТО на украинска територия е неприемливо, предупреди външното министерство на Кремъл.