ДСБ се цепи?

73 адекватни мерки

Суходолци не искат и завод за отпадъци

Прегледът на българския печат започваме с политическата борба.
"От днес в партията има фракция." Звучи познато, но не и за тази партия, за която ще стане дума. Това предупредил активистът от "Люлин" Антон Николов пред 1000 делегати на третия конгрес на Демократи за Силна България, четем в „24 часа".

От трибуната той преброил около 10% недоволни в партията, които мислели като него. "Решението на ДСБ-София, да изтегли иска срещу Бойко Борисов от съда няма нищо общо със законността. Заради ничия подкрепа не може да се жертва законът", отсекал Николов. Той илюстрирал, според вестника, ситуацията с анекдот, понеже бил "лошият в партията": "Честността на девойката е до първия път. Този, който е поискал първия път, може да се окаже разбойник и да не поиска втори."

Никой в залата не подкрепил Николов с изказване. По-късно пред журналисти той отказал да уточни коя е девойката и кой е разбойникът в неговата история. Отрече да е създавал фракция. 10-те% инакомислещи пък изчислил според това кой ръкопляска и кой го освирква в залата. Стана ясно само, че е искал ДСБ да има свой партиен кандидат за президентските избори. И не харесвал Неделчо Беронов.

Правителството подготвя мегастратегия,съобщава „Дневник", която ще обхваща всички досегашни документи за борба с корупцията, организираната престъпност и трафика на хора. Документът целял да покаже, че България има политическата воля да се справи с проблемите.

Това обяви министърът по европейските въпроси Меглена Кунева при представянето на третия граждански мониторингов доклад за готовността на България за членство в ЕС, подготвен от Институт "Отворено общество".

Липсата на мултидисциплинарна стратегия за превенция, формулировка, за която четем във вестника, и борба с организираната престъпност били част от критиките, залегнали в доклада на "Отворено общество".

Неправителствената организация дава и доста положителни оценки за работата на правителството по Плана за действие в шестте критични области, които Еврокомисията посочи в майския си доклад. Отбелязва се, че от набелязаните 73 мерки 67 са адекватни, 40 са изпълнени, а 22 са в процес на изпълнение.

Няколко чуждестранни компании са се оплакали пред Европейската комисия от министъра на екологията Джевдет Чакъров, който блокира всички намерения за инвестиции в проучването и добива на подземни богатства, които не идват от близки до ДПС фирми, научаваме от всекидневника „Сега".

Това научил вестника от свои източници в Брюксел.Само за няколко месеца - от февруари до септември - броят на исканията на български и чужди инвеститори, които желаят да проучват и добиват подземни богатства, е нараснал от 140 на близо 400. Министерството на околната среда и водите (МОСВ) обаче не им обсъжда документите, нито им дава положителен или отрицателен отговор. Замразени са дори конкурси, за които има отворени оферти и всички срокове са отдавна изтекли.
Чрез пресцентъра си министърът на екологията Джевдет Чакъров отказа коментар.

От екологията минаваме направо на боклука

Тема от „Труд": С дюдюкания и овации премина вчерашното обсъждане за отварянето на сметището в "Суходол". Повече от 300 души се събраха в сградата на читалището в квартала, за да вземат общо решение искат или не в тяхното землище да бъде построен заводът за изгаряне на отпадъци. В препълнената задушна зала суходолци освиркаха предложенията, които им направи столичният кмет Бойко Борисов в сряда. Градоначалникът бе поканен на обсъждането, но не дойде. Суходолци отхвърлиха възможността да не плащат данъци на общината и заявиха, че задължение на кметството е да им осигури канализация и да направи ремонти на обществените сгради в квартала. И за това не трябва специално обещание от Борисов. Те бяха категорични, че няма да се изселят от родните си къщи. А лозунгът на шефа на местния инициативен комитет Венцислав Божилов "Никакъв завод в землището на "Суходол" предизвика нестихващи овации.