"Aтина отказва бартер за костите на Самуил", съобщава „Стандарт"

Размяната на костите на българския цар Самуил срещу гръцки ръкописи все още е само идея. Това стана ясно след срещата между президентите на двете страни в София вчера. Според българския държавен глава Георги Първанов вече е проведен предварителен разговор. Подробностите не са въпрос на договаряне между двама президенти. Това може да стане между представителите на съответните институции. Би било добре да има подобни знаци, които да потвърждават готовността за общ прочит на историята, добави Първанов. Налице е първият положителен подход към проблема, заяви на свой ред гръцкият президент Каролос Папуляс.

Идеята за подобни размени бе обсъждана за пръв път през ноември 2004 г., когато държавният ни глава бе на официално посещение в Гърция. Тогава бе поставен и въпросът за връщането на "История славянобългарска" и на службеника на патриарх Евтимий, които се намират в Зографския манастир в Атон. Преди това Първанов поиска съдействие от Вселенския патриарх Вартоломей. Вариантът тогава бе България да предаде срещу костите на Самуил мощите на Вселенския патриарх Дионисий I, живял през ХVII век. Неговият обкован със злато и сребро череп се пази в Националния исторически музей.

Тогава обаче нито гръцкото правителство, нито патриархът се съгласиха на подобна размяна.

Сега срещу костите на цар Самуил ще бъдат предложени византийски ръкописи, които се съхраняват в Центъра за византийско-славянски изследвания "Иван Дуйчев" в София. По-голямата част от тях са евакуирани заедно с различна църковна утвар от гръцки манастири край Драма и Серес по време на Първата световна война. Те са били в обсега на артилерийския обстрел на противника, а някои дори са били засегнати от него. Съгласно българо-гръцката спогодба от 1964 г., с която се уреждат всички взаимни претенции, те вече са законна собственост на българската държава. След реставрация преди две години те бяха изложени в НИМ. Най-ценните са златна корона на охридски архиепископ, златоковано евангелие на Теофилакт и литийни и престолни кръстове, както и много икони.

Цар Самуил е бил погребан през 1014 г. в семейната гробница в патриаршеската църква "Св. Ахил" на едноименния остров в малкото Преспанско езеро, тъй като тогава Преспа е последната столица на Първата българска държава. Сега мястото е в територията на Гърция, близо до границата с Албания. За пръв път българи бяха допуснати да снимат гробницата на Самуил едва през 2003 г. Гробът му е открит през 1965 г. от гръцкия историк Николас Муцопулос, който съхранява костите на цар Самуил в Солунския университет "Аристотел".

Според проф. Божидар Димитров там се пазят и костите на цар Гаврил Радомир и Иван Владислав. Идеята е те, както и костите на цар Михаил Шишман, който е погребан в църквата на село Горно Нагоричане, Македония, да бъдат препогребани в историческия храм "Свети 40 мъченици" във Велико Търново. Подобни замени не са рядкост между музеите по света, но се правят изключително на добра воля. Освен това не е ясно и какви ще са точно претенциите на гръцката страна. Във всеки случай разговорът ще се ограничи до тленните останки на Самуил, твърдят запознати. "История славянобългарска", както и другите български ръкописи, които се пазят в манастирите на Атон, се намират извън суверенитета на гръцкото правителство.

„Тих скандал с костите на Самуил", отбелязва „Новинар"

Президентът на България Георги Първанов посрещна вчера гръцкия си колега Каролос Папуляс, който е на тридневно държавно посещение у нас. Снимка Люлин Стаменов

Предложението за замяна на глаголически ръкописи за костите на цар Самуил между България и Гърция предизвика тих скандал между учените. "Няма гръцки глаголически ръкописи", каза зам.-директорът на Центъра за славяно-византийски проучвания Вася Велинова. "Още утре ще седнем на една маса с гръцките ни колеги да разберем какво иска гръцката страна, щом има политическа воля", каза шефът на НИМ проф. Божидар Димитров. Той деликатно напомни, че всички сме православни християни и е редно костите на трима български царе, намиращи се в Гърция, да бъдат погребани, а не да седят в чекмеджетата на гръцката полиция. Пред гръцкия си колега Каролос Папуляс президентът Георги Първанов коментира, че "в духа на новите ни отношения на съюзници би било добре, ако има такива знаци, които потвърждават готовността ни за общ прочит на историята".

„Първанов благослови замяната на царски кости срещу ръкописи", четем в „24 часа"

Президентът Георги Първанов даде картбланш на учените и експертите да се договорят за условията за размяната на останките на цар Самуил срещу притежавани от България гръцки ръкописи вчера. "В духа на новите ни отношения на съюзници смятам, че би било добре да има такива знаци, които да отбелязват желанието ни за общ прочит на историята", заяви Първанов на пресконференция с пристигналия на държавно посещение у нас гръцки президент Каролос Папуляс. Гостът определи идеята като "позитивен подход към проблема".

 

„Дупката в текущата сметка стигна заплашителен размер" е водещото заглавие на „Дневник"

Дефицитът по текущата сметка за миналата година стигна рекордните 16% от БВП, или 3.8 млрд. евро, показват данните на Българската народна банка (БНБ). Дупката в текущата сметка надхвърли и най-песимистичните очаквания на финансовото министерство към края на годината за 15% и далеч надмина официалната прогноза на правителството в бюджет 2006 от 12.4%. През 2005 г. беше отчетен дефицит от 11.3% от БВП (2.4 млрд. евро).

 

Въпреки че страната продължава да привлича достатъчно преки чуждестранни инвестиции - 4 млрд. евро за миналата година, за да покриват дефицита, част от анализаторите изразиха притеснения за бъдещото развитие заради характера на вложенията и предстоящите мащабни държавни проекти.

 

"Качеството на инвестициите - най-вече в недвижими имоти и търговски центрове, не е на ниво, което да може да стесни дисбаланса по текущата сметка в дългосрочен план", коментира Ивайло Веселинов от базираната в Лондон "Дрезднер Клайнворт", цитиран от "Блумбърг". Този тип инвестиции не създават добавена стойност. Подобно е мнението и на Димитър Чобанов от Института за пазарна икономика. "Според мен инвестициите не покриват дефицита, а спомагат за неговото разширяване", каза Чобанов.

 

Според други макроанализатори засега ръстът на инвестициите и строгата фискална дисциплина успяват да смекчат рисковете от уязвимостта на икономиката от външни фактори. Но и те откриват повод за притеснение в мащабните държавни проекти като АЕЦ "Белене" например, които могат да увеличат задлъжнялостта и в съчетание с неблагоприятен външен фактор да се отразят негативно на икономиката.

 

Проектът, който е на стойност близо 4 млрд. евро, е твърде мащабен за българската икономика, заяви Димитър Чобанов. Ако правителството реши да финансира с държавни средства по-голямата част от изграждането на централата, това ще обърне стабилната тенденция на спад на външния държавен дълг на страната, допълни той. Ако за изграждането на новата атомна централа няма държавни гаранции, а проектът се изпълнява от частни инвеститори, българската икономика няма да бъде застрашена. Ако обаче се предвиди по-голямо държавно участие, има сериозен повод за тревога, смята и Георги Ангелов, старши икономист в "Отворено общество". Изпълнението на този проект с бюджетни средства е неоправдано и силно се надявам, че държавата няма да тръгне по този път за изграждане на централата, допълни той. Всички анализатори са единодушни, че резултатът от подобно решение ще е крайно негативен за икономиката.

 

Към момента все още няма готова финансова рамка за изграждането на АЕЦ "Белене". Преди дни НЕК обяви началото на процедура за получаване на кредит от 250 млн. евро за мостово финансиране за проектирането, доставката на оборудването и строителството на АЕЦ "Белене". Тепърва обаче предстои проектът да се структурира финансово, като ще се търсят стратегически инвеститори.

 

Някои от експертите смятат, че ситуацията се утежнява и от новия договор на България с "Газпром", според който руският монополист ще доставя природен газ на по-високи цени, защото отрицателното търговско салдо на България се дължи основно на енергийния внос. По-високите цени на природния газ ще увеличат инфлацията, прогнозира Димитър Чобанов. В края на миналата година отчетеното поскъпване беше от 6.5%, а средно за 2006 - 7.3 на сто. В момента ръстът на цените е единственият критерий, по който България все още не отговаря на изискванията за влизане в еврозоната.

 

Според Георги Ангелов обаче сам по себе си новият договор с "Газпром" не може да застраши българската икономика, защото тя не е толкова зависима от природния газ. За пример той посочи, че ръстът на брутния вътрешен продукт се запази и при много по-сериозния ръст в цените на нефта, който поскъпна няколко пъти в рамките на месеци. Затова Ангелов не очаква по-скъпият газ да има отрицателен ефект върху платежния баланс и икономиката като цяло.

 

За намаляването на дефицита се разчита на облекчения достъп до европейския пазар след 1 януари и по-високи печалби от летния туризъм. Данните на БНБ обаче показват намаление на положителното салдо от туризма през миналата година. Докато секторът е завършил 2005 г. с 914.4 млн. евро на плюс (4.3% от БВП), резултатът за 2006 г. е 887 млн. евро (3.7% от БВП).

 

Прогнозата на Георги Ангелов от "Отворено общество" за развитието на българската икономика през тази година е оптимистична. Има потенциал инвестициите през 2007 г. да нараснат с още поне 20% спрямо миналата година, а в рамките на следващите три да се удвоят, смята Ангелов. Основни стимули за увеличението според него са членството в ЕС и намалението на корпоративния данък до най-ниското ниво в региона. Като положителен факт той посочи и излишъка по финансовата сметка, който е по-голям от дефицита по текущата сметка. Това означава, че в страната са влизали повече капитали, отколкото са излизали.

 

Димитър Чобанов обаче очаква забавяне в ръста на инвестициите. Според него увеличението им досега е било стимулирано главно от предстоящото приемане на България в ЕС и след като това вече е факт, има вероятност те да се задържат на нива от 14% от БВП.

 

Като политика за противодействие срещу високия дефицит по текущата сметка финансовото министерство залага излишък в бюджета, каквато е и препоръката на Международния валутен фонд. За тази година той е 0.8% от БВП. Анализаторите обаче са категорични, че този подход е неоснователен и вместо да изземва ресурс за излишъка, държавата трябва да се насочи към намаляване на данъчно-осигурителната тежест.

 

„Джамахирията отново втвърди тона си по СПИН делото", отбелязва „Дневник"

Позицията на Либия по процеса срещу петте български медицински сестри отново се втвърди, след като външният министър на Либия Абдел Рахман Мохамед Шалкам заяви, че само Висшият съдебен съвет на джамахирията може да промени присъдите на българките и никой, дори лично Муамар Кадафи, не може да влияе на решението на съдебния орган.

 

Преди две седмици синът на Кадафи Сейф ал Ислам обяви, че либийският лидер не желае да се стигне до екзекуции и може да се намери изход от случая чрез изплащане на компенсации на семействата на заразените над 400 деца. В интервю за телевизия "Ал Джазира" обаче Шалкам многократно и остро подчерта, че решението зависи само Висшият съдебен съвет. "Защо не се говори за мъртвите либийски деца, колко иракчани умират всеки ден, колко още страдат в Гуантанамо, никой не говори за това, сякаш тяхната кръв е синя или бяла, а нашата - червена. Либия няма да се поддаде на натиск", заяви още либийският външен министър.

 

Вероятността да се стигне до отдавна подготвяната сделка - освобождаване на медиците срещу даряване на средства във Фонда за лечение на либийските деца, става все по-малка след войната на думи между Либия и България, отбелязва агенция Ройтерс, като цитира експерти. След потвърждението на смъртните присъди над българките на 19 декември в България започна масова кампания в тяхна подкрепа, а международната общност настоя за намиране на бързо решение на проблема. В отговор Либия потърси съдействие от своите международни партньори.

 

По делото за клевета, което двама от мъчителите заведоха срещу сестрите, са представени 12 писмени доказателства за злонамерени и клеветнически действия, съобщи пред "Дарик радио" вчера адвокат Хари Хараламбиев. В исковата молба е записано, че офицерите са преживели словесно трудно изразими болки и страдание заради твърденията на сестрите, че са били измъчвани.

 

„Внасят жалбата срещу присъдите на 17 февруари", съобщава „Дума"

 

Жалбата срещу смъртните присъди на петте медицински сестри ще бъде внесена на 17 февруари, заяви вчера пред Дарик радио адвокат Хари Хараламбиев, който се завърна от Триполи. Тъй съобщи още, че по време на заседанието от процеса срещу медицинските сестри в неделя са били представени 12 писмени доказателства за злонамерените и клеветнически действия на българките спрямо офицерите. Адвокат Хараламбиев обясни, че в исковата молба на либийските офицери Джума Мишри и Маджид Шол е записано, че двамата са били злепоставени пред институциите и са преживели словесно трудно изразими болки и страдание вследствие на твърденията на българките, че са били измъчвани. Този процес е парадоксален, защото палачите съдят своите жертви, коментира адвокатът. По повод срещата си в съда с Мишри адвокат Харалампиев заяви: "Двамата дълго време се гледахме един друг. Издържах на погледа му, но в един момент се оказа, че са ме побили тръпки. Това е един класически палач."

В съдебната зала видях петте български медицински сестри смутени и за пръв озлобени, каза още адвокат Хараламбиев. По думите му, ако българките бъдат признати за виновни, те могат да получат до три години затвор. Те са поискали на следващото заседание на 25 февруари да има преводач от арабски и в залата да присъства поне един от българските им защитници.

Междувременно в уводната си статия в събота либийският в. "Аш Шамс" призовава Европейския съюз да замрази членството на България в ЕС и да не се намесва по СПИН процеса. Това съобщава в интернет страницата си базираният в Париж седмичник "Жьон Африк", предаде БТА. Според либийския вестник подкрепата на ЕС за България в този случай "вреди на Европа и на нейното единство, поставя я в затруднено положение, разконцентрира съзнанието й и припомня картини на кланетата от времето на колонизацията и пренебрежението към живота на другите, извършвани в миналото от Европа". Всекидневникът отново отправя обвинения към българските тайни служби за трагедията на заразените с вируса на СПИН либийски деца.

 

„Епидемия от бунтове" е водещото заглавие на „Сандарт

Народът усети, че властта не смее да пипа здраво, и го удари на протести. След като блокираха София, таксиджиите получиха вчера на тепсия обещания за по-ниски данъци, пожизнен лиценз и паник бутони. Примерът им зарази затворниците в София и Пазарджик. Закоравели рецидивисти настояха да бъдат помилвани и отказаха да влязат в килиите. Правосъдното министерство се видя в чудо и тръгна да плаши с отмяна на амнистията. Даже цветарките от варненските гробища скочиха на бунт. Те обявиха гладна стачка, за да не ги изгонят от доходните сергии. Археолозите също удариха по масата с искане за 50% скок на заплатите. Утре са на ход пенсионери и ракиджии, които се канят да окупират парламента.

 

"Протести отпушиха ушите на властта", коментира вестникът и добавя Кабинетът трепери без никой да го клати"

Напоследък изглежда, че българските граждани стават особено чувствителни към проблеми, с които като че ли бяхме свикнали да живеем. Едно криминално престъпление срещу таксиметров шофьор се превърна в централно политическо събитие. Медии, политици и обществени организации особено активно подемат темата за освобождаването на българските медицински сестри в Либия. Протестите срещу акциза за домашната ракия не слизат от страниците на вестниците. Стягането на редиците във връзка с предстоящите избори за евродепутати май ангажира толкова хора, колкото гласуват на тях в страните от ЕС, където такива избори вече са провеждани. Какво става?

Събужда ли се общественото и националното чувство на българина? Стабилно ли е правителството? Или пък става дума за

поредица бури

в чаша вода

В известна степен и едното, и другото. Един от донякъде странните ефекти на присъединяването към ЕС е, че темата вече не може абстрактно да се използва за политическа и медийна експлоатация. А тя в последните няколко години задаваше политическата лексика, политическите разделения, че и политическите борби в България. През 2001 година СДС построи предизборната си пропаганда върху това, че смяната на властта може да намали шансовете ни за интеграция в ЕС. През 2005 година НДСВ също настояваше на изключителните си права да вкара България в Европа. Тройното коалиционно правителство пък се нарече "правителство на евроинтеграцията". Е, сега мнозинството българи започват да усещат, първо, че влизането в Европа можеше да се случи при каквото и да е правителство, и, второ, че промените - добри или лоши, или по-скоро и добри и лоши - тепърва предстоят.

Шофьорите се вдигат на протест, защото техен колега е убит от клиент. Същото ли е както през 2001 г., когато една психически болна майка уби детето си? Според мен, не. Поантата на сегашния протест е:

животът ни е несигурен

и имаме много проблеми. Властта е за това, да може да ни ги разреши. И вижте: издигат се фактически искания, които излизат далече от темата за сигурността на шофьорите. Изглежда даже, че тези хора се опитват да използват трагичното събитие, за да се облагодетелстват, просто за да притиснат властта. Донякъде е така, но има ли нещо лошо? Според мен не, напротив - този протест започва да прилича на нормален граждански протест. Реакциите на политиците също изглеждат нормални - те се държат като виновни за нещастието, макар че всъщност не би трябвало да носят пряка отговорност за него. Потъването на "Титаник" доведе до промени в цялото международно морско право, защото разтърси общественото мнение в цивилизовани страни. Нещо подобно става в България - хората стават по-чувствителни към хроничните си проблеми. Сигурно е цинично шофьорите да искат данъчни облекчения по повод на това, че техен колега е убит, но, от друга страна, сега са в светлината на прожекторите и трябва да натискат властта за всичко, което им е проблем.

За мен позитивен факт е даже това, че се пораждат граждански протести срещу протестите на шофьорите. Те биха осветили друга гама от проблеми, които тлеят отдавна.

Сестрите: мнозинството българи подкрепят акциите в тяхна защита. В момента нашата нация изразява волята си да има герои. След 15 години повсеместно плюене във всички посоки започваме да усещаме, че имаме нужда да бъдем солидарни.

Изключително позитивен факт са протестите по повод акцизите за домашната ракия. Сетихме се, че имаме традиции. Сигурно си правим и сметката колко ще ни ударят в джоба.

Протестите няма да минат

защото никой в Европа няма да се съгласи на някакви особени преференции за малката ни страна. Те даже не трябва да успеят - щом сме в Европа, ще свикнем на прилагането на ограничителни норми в производството, които в крайна сметка са в интерес на всички. Но хубавото е, че има протести, че хората се опитват да защитават частните си интереси.

Защо е хубаво? Ами защото те лесно могат да се прехвърлят към други болни теми, свързани с производството на алкохол. Ментетата, отравянията с метилов алкохол, съсипаното българско винопроизводство.

Изборите за евродепутати. Всъщност нямат никакво значение. Надигащото се напрежение около тях обаче показва, че политическите елити в България неизбежно ще се обновят, че предстои ново раздаване на картите и че средствата за печелене на влияние все повече ще трябва да бъдат насочвани към непосредствените интереси на гражданите.

Именно защото си мисля, че наблюдаваме сложен, противоречив и нееднозначен процес на събуждане на гражданското съзнание на българите, съм убеден, че кабинетът не е заплашен и че това, което става, няма да доведе до правителствена криза. Ако, разбира се, то успява да се държи адекватно. А защо си мисля, че все пак донякъде става дума за бури в чаша вода? Преди всичко, защото най-вероятно подобен тип социални напрежения още дълго ще характеризират по-скоро центъра, отколкото периферията. Нищо нямаше да се случи, ако, не дай Боже, бяха убили таксиметров шофьор в Тутракан.

Когато и в най-затънтеното кътче на страната хората поискат да бъдат граждани и да дърпат ушите на властта по повод и без повод, наистина ще сме влезли в Европа. Ще се случи, само не знам след колко време.

 

„Таксиметровите шофьори изтръгнаха обещания", констатира „Дневник

След серия от срещи с министрите на транспорта Петър Мутафчиев, на финансите Пламен Орешарски и кмета Бойко Борисов таксиметровите шофьори събраха в понеделник щедри обещания за исканията си.

 

Обиколката на институциите започна от финансовото министерство. Екипът на Орешарски обясни на шофьорите данъчните режими за облагането на дейността им. След две седмици представителите на бранша ще се срещнат отново с експертите, за да кажат окончателно дали още искат да се върне патентният данък за тях, или ще приемат новия режим на облагане. Според зам.-министъра на финансите Георги Кадиев от следващата година може да се увеличат от 35 на 50% нормативно признатите разходи за физическите лица, упражняващи таксиметрова дейност.

 

Кметът Бойко Борисов пък обеща на шофьорите да съдейства за въвеждането на идентификационни номера на колите, за да се отсеят нелегалните. Преговарящите от бранша поискаха безсрочни разрешителни с мотива, че така ще станат по-лоялни. Кметът отбеляза, че по принцип е против "пожизнените неща", но въпросът ще бъде обсъден в общинския съвет. Борисов заяви, че в София трябва да има най-много 6 хил. таксита. В момента те са около 20 хил. заедно с незаконните.

 

Транспортният министър Петър Мутафчиев прие скептично идеята общините да издават безсрочни разрешителни. Според него трябва да има срок, за да има контрол. В момента в София документът важи една година, в Русе - две, а в по-малките общини - три. Шефът на Националния съюз на превозвачите Румен Крумов предложи срокът да е пет години.

 

Срещата между шофьорите и транспортния министър започна с около час закъснение заради спорове между водачите коя от организациите е по-легитимна. Част от протестиращите, подкрепяни от Националния съюз на превозвачите, отказаха да седнат на преговорите, докато там е председателят на Съюза на таксиметровите шофьори Стефан Боснов, защото не представлявал бранша, но в крайна сметка се помириха.

 

Шофьорите ще могат да карат таксита без колани, предвижда поправка в Закона за движение по пътищата, като с приемането й се ангажира председателят на парламентарната транспортна комисия Йордан Мирчев. До 20 февруари работна група ще реши дали паник бутоните да бъдат задължителни за автомобилите и всички ли ще имат GPS система. За един автомобил това ще струва между 400 и 500 лв. и ще е за сметка на фирмите.

 

Граждани към такситата: Сами сте

 

Софиянци започнаха да се самоорганизират след протестите на таксиметровите шофьори и изпратиха протестно писмо до кмета Бойко Борисов и КАТ. В него те изразяват възмущение от хаоса, предизвикан в София. Според гражданите пешеходците и шофьорите не са длъжни повече да търпят животът им да бъде застрашаван от такситата и маршрутките. Друга инициатива предлага на 16 февруари да не се използват таксита, а един месец да не се плащат бакшиши. Българското общество за индивидуална свобода ще подаде жалба за организирането на безредици, довели до парализиране на движението, съобщи сайтът http://metropolis.bg. Организацията смята да заведе дело и срещу правителството и общината за бездействието им.

 

„Лекарите и учителите няма ли да се пробват?", пита вестникът

Четвърти ден държавата се занимава с претенциите на таксиметровите шофьори . А претенциите им подобно на аналогичния случай през 2001 г. отново увиснаха, след като само след 10 часа убийството на колегата им беше разкрито (според вътрешния министър - от безименните герои на България, разбирай полицаите, според адвоката на извършителя - той сам се предал и направил пълни самопризнания). Таксиджийско-управленският кич така се разрасна, че си плаче за последиците, които заслужава. А именно - всички останали да използват модела и да си поискат каквото им трябва.

Оказва се, че няма друг начин "да си оправиш положението" в тази държава - на която някакви хора продължават да плащат данъци, надявайки се да им осигури поне елементарен ред, ако не друго. Таксиджиите им дадоха пореден урок след топлофикацията и цялата необятна верига подобни "доячи". След като реваха срещу патентния данък, сега поискаха да им бъде върнат. Ако не можело - да плащат 10-те процента корпоративен, ама да не си регистрират фирми (защото ще трябва да водят счетоводство и отчетност).

И също така да им осигурят повече стоянки, на които да е забранено паркирането на други автомобили, и да им се издава пожизнено разрешение за упражняване на професията!? На всичко това министри дълбокомислено обясняват какво ще направят. И кметът Борисов на обичайното си равнище обеща да изпълни всичките им искания, а от себе си им подари идеята за идентификационни номера, които да ги разграничават от нередовните коли. От което става ясно, че последните ще продължат да си работят като редовни. При това положение, ако някой е недоволен от нещо, има само един начин - блокада на града и пред Народното събрание. Ако не може да го направи, толкова по-зле за него. Да си плаща данъците и да си трае.

„Сидеров режисирал жълтия протест", според „Новинар"

Лидерът на "Атака" Волен Сидеров се опита да режисира митинга на таксиметровите шофьори, споделиха депутати. За всеки стана ясно, че Волен се опита да яхне протеста на шофьорите и да извлече лични дивиденти от една трагедия, заяви депутатът от ДПС Камен Костадинов. Според зам.-шефа на червената парламентарна група Александър Паунов пък Сидеров се опитал да режисира митинга, но се получил бумерангов ефект.

Тодор Костурски от НДСВ е категоричен, че група политици са се опитали да се "пришият" към емоционалния протест. Някои се опитаха да яхнат метлата, като си мислеха, че ситуацията е същата като тази отпреди няколко години, допълни той. Според него обаче поведението на тези депутати е некоретно. Вместо да издигат политически лозунги, те могат да помогнат за решаването на належащите проблеми на таксиджиите, смята Костурски. Яне Янев от ОДС пък коментира, че последният митинг е бил нережисиран и спонтанен. Сидеров може би направи опит да влезе в диалог с тях и да наложи партията си като възможност за съвместни действия, допълни той. Румен Ангелов от БНС също смята, че лидерът на "Атака" се опитал да влезе в контакт с протестиращите, но не успял. Според него митингът не е организиран от Сидеров.

Волен Сидеров на три пъти се опита да яхне вълната на недоволството на шофьорите и да повлияе на митингуващите в петък и накрая беше помолен, и то не толкова любезно, да престане да извлича политическа полза. Това коментира пред "Новинар" Румен Крумов, шеф на Съюза на превозвачите. Категорично не искаме никоя политическа сила да се асоциира с протеста, каза още той.

Вътрешният министър Румен Петков определи Сидеров като "мърша с мекотелна психика". Пред bTV той заяви, че поведението му на протеста показвало човешка низост с опит за манипулиране. Петков е категоричен, че избраникът е спекулирал с човешката трагедия. Протестът беше незаконен, защото се проведе в забранената зона пред Народното събрание, заяви още Петков. Протестът блокира София и доведе до неприятни последици за хората с увреждания и за майките с деца, акцентира вътрешният министър. "Ако бях хвърлил сила, щях да бъда обвинен в полицейщина, че пазя властта с цената на кръв", коментира той.

Самият Волен Сидеров нарече "тенденциозни" твърденията, че се е опитал да "яхне" протеста. "Още като пристигах сутринта в Народното събрание, част от протестиращите шофьори ме спряха с въпроси дали няма да излезе някой да разговаря с тях", каза депутатът пред Нова телевизия.

„Революцията невъзможна", коментира изданието

Ало-о-о, таксиметровите шофьори, следващия път, когато ви щукне да окупирате парламента (дай Боже да нямате такъв трагичен повод!) може и да се замислите малко. Мисленето няма да ви навреди, особено ако предхожда действието. По принцип мисленето не вреди на здравето, освен на глупаците. Какво правите пред парламента бе, момчета? Като пред светинята на демокрацията ли отидохте там да се помолите, да повикате малко думичките "справедливост и сигурност", чието значение не разбирате май много добре? Или си харесахте мястото, защото е точно под опашката на коня. Не се ли сетихте овреме, че когато отидеш на крака при гнездото с осите и започнеш да вдигаш патърдия, съществува реална опасност някоя нахална оса да ти се завре под опашката? В петъчния протест на такситата някои шумни парламентарни оси пробваха да се заврат под опашката на коня и на всички магарета, събрани вкупом около него. Казано по-простичко на езика на електората - политиците опитаха да се мушнат в протеста на такситата, както осите се мушкат под коремите на магаретата. Това показва колко високо е мнението на "осите" за шофьорите - явно за тях в интелектуално отношение таксиджиите са си просто едни добичета.

Новината обаче не е, че политиците смятат простолюдието за стадо овце или група магарета, събрали се да пореват на едно място, пък било то и в центъра на столицата. Както знаем от приказките, магаретата не обичат скришом да си показват магарията, а все търсят публичност. Така че и това не е новина. Новината дори не е, че управляващите криво-ляво овладяха ситуацията, най-вече чрез Румен Петков, и потушиха пожара на бунта. Новината е друга и е лоша, за съжаление. Новината е, че бунтът на такситата и преди това протестът на пенсионерите не бяха яхнати от опозицията. Нека да не си повтаряме, докато си повярваме сами, глупостите, че протестите са само съсловни, нямат нищо общо с политиката и че шофьорите и пенсионерите не искали да се "политизират". Дрън-дрън! Искат и още как. Особено те, защото са най-големите политикани в държавата, по природа са си политизирани и по цял ден бистрят политиката по пиаците и в кварталните градинки. В живота всичко е политика и може да бъде политика, ако има кой да му придаде подходящата форма. В петък желаещи да политизират протеста от опозицията имаше, но тези с жълтите коли под опашката на коня не им позволиха.

Сидеров поне се опита човекът, преди да го наритат като бездомен пудел обратно в парламента. Браво за опита! Евала, Сидеров ефенди, както се казва на любимия ти коалиционен език! За малко номерът да мине, само да не беше объркал репликите. Днес шофьорите признаха, че белокосият вожд на парламентарното племе им е предлагал "Атака" да ги оглави и да вземе "правата" на протеста, но те го посрещнаха с обръщението "мишка" и го пропъдиха обратно. Един от шофьорите каза, че не приемат неговата етническа агресия, защото с такситата хляба си изкарват много техни колеги от малцинствата. Жалкият петъчен опит на Волен Сидеров се изчерпа с няколкото провокации от негови хора в масовката и една кора счупени яйца по фасадата на Народното събрание.

За разлика от него останалата част от опозицията дори не посмя да си извади носа навън, защото отдавна мина времето, когато тълпата носеше на ръце Иван Костов и Петър Стоянов. За разлика от зимата на 1996 и ранната пролет на 2001 година, когато таксиджиите щурмуваха парламента, защото "България уби дете", сега през топлия февруари на 2007-а нямаше кой да яхне протеста и да му предаде нужната политическа острота. Не че не искаха от опозицията - искаха, ама не можеха...А това е лоша новина за цялата политическа система от БСП, та до "класическата" дясна опозиция. Тази система нещо е повредена, след като хората не вярват нито на едните, нито на другите. Това е еднакво лошо и за БСП, и за "Атака", и за десните, дори и за избирателите. Дори най-вече за тях, защото са избиратели, които нямат избор.

Системата нещо куца, след като пенсионерите и таксиджиите останаха без любимци. Как не остана поне един ербап и лицеприятен политик, че да яхне протеста! Стигна се до революционната ситуация едните да искат, но да не могат, а другите да могат, но да не искат. Революцията си остава невъзможна. В петък властта се търкаляше по жълтите павета. Таксиджиите я подритваха на "пиян морков" и се забавляваха да я мушкат през крачолите на нещастния Волен. Премиерът Станишев вместо пред парламента, където му е мястото, се загуби някъде около Бъкингамския дворец. Даже любимецът на масите Бойко Борисов "великодушно и мъдро" обърна гръб на властта, като не посмя да я вземе в ръце и само направи няколко красиви, но безполезни дрибъла с нея. И властта, понеже и тя като таксиджиите нямаше друг избор, изтърколи се изпод опашката на коня и спря покорно в краката на министъра на вътрешните работи...

„Таксиджиите се изпокараха", съобщава „Дума"

Със скандал кой има право да говори от името на таксиметровите шофьори вчера завърши обиколката на работещите в бранша из институциите на властта. В Министерството на транспорта от Националното сдружение на превозвачите обявиха, че няма да участват в разговорите, ако на тях присъства Стефан Боснов, председател на Националното сдружение на таксиметровите водачи. Стигна се и до размяна на реплики, блъскане и реплики от рода на "Не го искаме този палячо". Ивайло Павлов от софийска таксиметрова фирма обясни, че предстои формирането на ново сдружение с представители на големите таксиметрови фирми в цялата страна. Срещата обаче започна с участието на Боснов, а разговорите на таксиджиите в различни институции приключиха с противоречиви и неясни резултати.

Кметът Бойко Борисов подчерта пред гостите си, че сред таксиджиите има криминален контингент и много от закононарушенията минават през организирана схема на таксиметрови водачи. С него се съгласиха дошлите на срещата седем шофьори и председателят на Съюза на превозвачите Румен Крумов

Най-конкретен бе диалога им с кмета Бойко Борисов в Столичната община. Там те се договориха такситата в София да бъдат до 6000-6500, като легално работещите да се отличават чрез стикер с идентификационен номер, съобщи БТА. Освен това ще бъде създаден единен регистър на водачите на таксита. Към момента издадените от Столичната община разрешения за таксиметров превоз са около 5600, но според шофьори из София се подвизават близо 20 000 жълти коли.

Договорено бе още фирмите да монтират паник бутон и джипиес система в колите, като задължението стане чрез промяна в общинската наредба за таксиметров превоз. Кметът коментира, че няма проблем двете системи да се свържат с диспечерския пункт на полицията и обеща съдействие пред МВР за това. Шофьорите предложиха във всяко такси да има и видеокамера, свързана с полицията, което според някои от тях е по-реално от разделянето на пътниците от шофьора с преграда.

Шофьорите поискаха от него повече стоянки за колите им, които да са ясно обозначени. Те са настояли и за правото да си купуват пожизнено лиценз за таксиметров превоз, както и да карат безнаказано в буслентите. Борисов заяви, че по принцип е против "пожизнените неща" в държавата, но въпросът ще бъде внесен за обсъждане от общинарите. Отсега натък ще ви разрешавам митинги, но без коли, заяви кметът в края на срещата. Шофоьорите пък обясниха, че последният протест е бил импулсивен.

След това при срещата си в Министерството на финансите с министър Пламен Орешарски и заместника му Георги Кадиев таксиджиите не постигнаха единодушие за това как да бъдат облагани. Според тях въведеният от тази година корпоративен данък бил три пъти по-тежък за тях от плащания досега патентен данък. От министерството са им общали нормативно признатите им разходи да бъдат увеличени над 50 %. Това можело да стане обаче от 1 януари 2008 г. Кадиев е посочил, че твърдата позиция на Министерството на финансите е, че трябва да се запази корпоративното подоходно облагане. Според него с добро счетоводство таксиметровите шофьори можело да плащат по-малко пари, отколкото с патентния данък. Договорена е била нова среща след две седмици, на която таксиджиите да представят единна позиция.

До 20 февруари пък сформирана работна група трябва да предложи конкретни и задължителни мерки за сигурността на таксиметровите шофьори, обяви транспортният министър Петър Мутафчиев след срещата му таксиметровите шофьори. Тя трябва реши дали паник бутоните да бъдат задължителни и по какъв начин ще се сигнализира с тях, трябва ли всички коли да имат джипиес и предпазни екрани. Министърът посочи, че това ще става за сметка на таксиметровите компании и на шофьорите.

Междувременно Софийският градски съд остави в ареста Георги Пейков, задържан за убийството на таксиметровия шофьор Емил Емилов. Магистратите приеха, че има реална опасност обвиняемият да извърши друго престъпление и му наложиха най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража.

„Низки политици опитвали да яхнат протеста", отбелязва „Труд"

"Искам да благодаря с цялата си душа и сърце на служителите от столичната полиция... Тези безименни момчета са героите на България. Аз съм го казвал много пъти. Ние сме готови да ги плюем, да ги отричаме, да ги наричаме как ли не, но само не сме готови да им благодарим." Това каза вчера пред Би Ти Ви МВР шефът Румен Петков, изказвайки възхищението си от работата на полицаите, разкрили за часове убиеца на таксиджията. "Не искам никой да им се извинява, особено хора с мекотелна психика, спекуланти, които при разкрито убийство продължаваха да твърдят, че не е разкрито. И че полицията, министърът, държавата искат да излъжат шофьорите, за да ги разкарат от центъра", гневеше се МВР шефът. Петков определи като низост опитите за манипулации от страна на някои политици пред парламента. "Такава човешка низост мисля, че трябва да бъде показвана всеки ден, за да знаем, че този е мърша. И когато утре спекулира, ние да знаем, че трябва да сме настрани от него", каза още министърът.

 

„Затворници на бунт", извежда на първа страница „Новинар"

Лишени от свобода рецидивисти и наркомани от Софийския и Пазарджишкия затвор скочиха на протест срещу проекта на закон за амнистията, която няма да ги засегне, ако законът бъде приет в този вид. Амнистията ще обхване само затворниците, които изтърпяват наказания за непредумишлени престъпления, непълнолетни с леки присъди, осъдени за първи път, както и майки с две и повече деца, също с леки присъди. Това са около 1500 души в цялата страна.

Рецидивистите обаче също искат да бъдат помилвани, въпреки че изтърпяват големи наказания заради деянията си. Според наказателния кодекс присъдите за всяко следващо престъпление, което се наказва с лишаване от свобода, се сумират и се излежава общият им срок.

Наркоманите пък протестират, защото са осъдени според вече отпаднал текст от НК, според който хванатите с еднократна доза подлежат на затвор.

Осъдените за тежки престъпления от Софийския затвор са отказали да се приберат по килиите и са останали в коридора. В Пазарджик пък не пожелали да закусят. Според вносителя на проекта за амнистия, зам.-министъра на правосъдието Димитър Бонгалов, затворниците в Пазарджик "не са си харесали закуската".

Само за един ден протестиращите в Пазарджик се увеличиха от 100 на 500 души. Те са приели декларация, в която настояват за по-голяма амнистия и премахване на текста в НК, според който се сумират всичките им престъпления. Освен това те искат и подобряване на условията в затвора.

От Пазарджишкия затвор съобщиха, че са поискали среща с журналисти и с представители на парламента. Според Бонгалов, ако напрежението в затворите ескалира, той е готов да оттегли проекта за амнистия. Впечатлението, че амнистията се прави под натиск на затворниците, е погрешно, твърди Бонгалов. Той призна, че още когато са замисляли проекта, са имали опасения, че затворниците ще протестират.

 

„Рецидивистите стачкуват за амнистия", четем в „Дневник

Близо 300 затворници от София и Пазарджик започнаха стачка. Инициативата е подета от 12-и отряд в Софийския затвор, който е съставен от рецидивисти. Те стачкуват, защото са недоволни от проектозакона за амнистията, според който ще бъдат освободени само рецидивистите, на които им остават под три месеца от присъдата.

 

Затворниците в София настояват за амнистиране на всички с остатък от една година, обясни шефът на главна дирекция "Изпълнение на наказанията" към Министерството на правосъдието Петър Василев. Той разказа, че стачката е започнала в София, след като в неделя вечерта лишените от свобода отказали да се приберат по килиите си. След това акцията била подета и от затворниците в Пазарджик. Там 56 души в понеделник отказаха да излязат на работа, а други 90 - да отидат на закуска. "Други затворници в Пазарджик са обявили, че са готови да подкрепят исканията на тези в София, обаче самите те още не са формулирали ясни искания", каза Василев. Шефът на Пазарджишкия затвор Веселин Коцев заяви, че няма яснота докога ще продължат протестите. Междувременно агенция "Фокус" съобщи, че затворник от Пазарджик е заявил, че над 100 души са обявили гладна стачка. "Повечето сме кокошкари, лежим по 10 години за глупости. Започваме гладна стачка, но може да прерасне и в нещо друго", заявил анонимният мъж.

 

Предишната стачка на затворници също беше предизвикана от плановете за амнистия. Оказа се, че лишените от свобода са разбрали предварително, че Министерството на правосъдието подготвя Закон за аминистията заради влизането на България в ЕС. Според проекта, който вече е одобрен от кабинета, от затворите ще излязат над 1500 души, но сред тях няма убийци и сексуални престъпници.

"Ако продължава ескалацията на напрежението в затворите, може да оттеглим законопроекта за амнистия. Всяко действие има противодействие", заяви в понеделник зам.-министърът на правосъдието Димитър Бонгалов.

 

„Рецидивисти искат разширена амнистия", съобщава „Дума"

Стачка обявиха 140 души от Софийския затвор и 146 от затвора в Пазарджик, съобщи вчера Петър Василев, директор на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" към Министерството на правосъдието. Още в неделя вечерта 140 души от 12 отряд в Софийския затвор отказали да се приберат по килиите и предявили претенции да се разшири категорията лица, които да влязат в обхвата на подготвения законопроект за амнистията. В този отряд затворниците са рецидивисти и най-сериозно недоволство в тях предизвиква тази част от проектозакона, която ограничава прилагането на амнистия за рецидивисти с остатък на присъдата повече от три месеца.

Преди десетина дни правителството одобри проектозакон за амнистията, от който ще се възползват 1300-1500 затворници по случай членството на България в Европейския съюз. Тя ще обхване и осъдени майки с две или повече деца, на които им остава да изтърпят до 3 години затвор, както и непълнолетните лица, на които им остава да изтърпят до 2 години лишаване от свобода.

Протестиращите искат да бъдат амнистирани лицата с остатък до една година, обясни Василев. Директорът на затвора в София Милети Орешарски заяви, че нощта е преминала спокойно. Част от обитателите на затвора са подали декларация за предстоящия закон за амнистията с техните претенции, но сред тях няма обявили гладна стачка. В декларацията се заявява, че се иска справедлива амнистия. Всеки обаче има свое виждане за справедливост, каза Орешарски.

В Пазарджишкия затвор освен гладуващите 56 човека са отказали да излязат на работа. Анонимен мъж от Пазарджишкия затвор заяви за агенция "Фокус", че повече от 100 души са обявили гладна стачка. По думите му причина за протеста е проектозаконът за амнистията и лошите условия в затворите. Повечето сме кокошкари, лежим по 10 години за глупости. Започваме гладна стачка, но може да прерасне и в нещо друго, заявил анонимният затворник.

Няма да допуснем натиск от страна на затворниците при вземане решение по Закона за амнистия. Не бих искал да се конфронтирам със затворниците, но ми е неприятно, че те не спазват договорката, заяви за БГНЕС зам.-министърът на правосъдието Димитър Бонгалов. Той припомни, че при амнистията от 1990 г. са били освободени 4000 затворници. Имаше правен спор в работната група към Министерство на правосъдието дали законопроекта да бъде разширен по отношение на лицата по параграф 90 от НК, както и по отношение 354 А. Текстовете отпаднаха, тъй като имаше спор дали това е за Закона за амнистията или указ на президента, каза Бонгалов. По негово мнение би следвало на тези, които им остава една година, които са осъдени за първи път да получат амнистия, за рецидивистите - ако им остава тримесечния срок за излежаване също да има амнистия. Според Бонгалов, ако протестите на затворниците продължат, проектозаконът ще бъде изцяло оттеглен и няма изобщо да влиза в сила, предаде сайтът "Всеки ден".

От 9 септември 1944 г. досега е имало 15 амнистии. Последната беше през януари 1991 г., когато на свобода излязоха около 3800 затворници.

 

„Бунт в затвора? Няма амнистия!", отбелязва и „Труд"

"Ще предложа да изтеглим проектозакона за амнистия, ако протестът в затворите ескалира", заяви вчера за "Труд" зам.-министърът на правосъдието Димитър Бонгалов. Не можем да позволим в обществото да остане впечатление, че амнистията се провежда под натиск от затворите, а това не е и вярно, допълни той. Около 140 затворници в софийския зандан и 600 от пазарджишкия се вдигнаха на бунт и поискаха да се разшири обхватът на замисляната амнистия.

 

„Озаптяват затворници с отмяна на амнистията", информира и „Стандарт"

. Бунт на затворници избухна в София и Пазарджик вчера. Рецидивисти въстанаха, защото няма да излязат на свобода съгласно новия закон за амнистията. Ако затворниците се опитват да оказват натиск и не кротуват, лично ще оттегля проектозакона, заяви пред "Стандарт" зам. правосъдният министър Димитър Бонгалов. 150 рецидивисти от 12-и отряд на Софийския затвор отказаха да влязат в килиите си и цакаха карти в коридора. Тези от пазарджишкия пандиз пък не харесаха закуската си. Над 100 от тях отказаха храна, а други 50 не излязоха на работа. В късния следобед затворниците от Пазарджик подготвиха декларация до Народното събрание, в която искат по-добри условия в затвора и поправки в закона за амнистията. Според одобрения от правителството в началото на месеца проектозакон за амнистия около 1500 лишени от свобода ще бъдат предсрочно освободени. В частта си за рецидивистите проектозаконът засяга тези, които имат да изтърпяват под 3 месеца от присъдите си. Техният брой е около 30 души. Амнистията засяга осъдените за неумишлените престъпления, изтърпяващи наказание до 5 г., и признатите за виновни за леки умишлени престъпления - до 3 г. От нея ще се възползват още непълнолетните с остатък от присъдите си до 2 г., осъдените за първи път, имащи да излежават до 1 г., и майките с деца, които трябват да изтърпяват още 3 г. Извършилите убийства, блудства, изнасилвания, подбуждане и подготовка на убийство, склоняване към проституция, приготовления за грабеж, остават зад решетките до пълното изтърпяване на наказанията.

 

„5 протеста за 3 дни в София", съобщава „Труд"

Очаквайте седмицата на протестите в София. Само за три дни пет митинга и шествия се организират в София, казаха от Столичната община вчера. Тя вече е дала разрешение за мероприятията. Ден първи. Днес в градинката между "Св. Ал. Невски" и Светия синод обединеният съюз на пенсионерите и обединена партия на пенсионерите в България събират свои хора между 10 и 13,30 ч . Първоначално те искали мястото да е пред Паметника на Цар Освободител, но до 14 февруари на посещение у нас е гръцкият президент Каролос Папуляс, което било пречка за провеждане на митинг пред парламента. "Искаме си законните пенсии, които ни бяха отнети с индивидуалния коефициент и точковата система" - е мотото на организаторите. В декларация ще бъде издигнато искане най-малката пенсия да стане 150 лева.

 

„Уреждат студентите с евтини кредити", четем в „Стандарт"

Въвеждането на студентски кредити бе сред любимите идеи на БСП, когато партията бе в опозиция. Така на "Позитано" се надяваха да спечелят на своя страна младежите. Опитите да се регламентира раздаването на заеми на бъдещите висшисти продължават почти две петилетки. Като опозиция БСП обаче все удряше на камък. Сега, след като станаха първа сила в управляващата коалиция, червените вече твърдо са решили да осъществят старата идея.

Проектозаконът за кредитиране на студенти и докторанти е обсъждан от елита на БСП на семинара на Белмекен по-миналата неделя. Текстът е съвсем съвременен, напълно съобразен с изискванията на времето и европейското ни членство, увериха червени депутати пред "Стандарт". За целта се сформира работна комисия от експерти на финансовото и образователното министерство.

За да се сбъдне проектът обаче, на първо място трябва да се изясни откъде ще дойдат парите за заемите на младите хора. Навремето, когато се обсъждаше предишен вариант, червеният юрист Любен Корнезов беше изчислил, че за стартиране на проекта през първата година ще са необходими около 10 млн. лв. След това сметката ще се попълва от постъпленията при връщането на заемите, дарения и спонсорства, както и като се дръпват по 5% всяка година от фонд "Повишаване на квалификацията и безработица". Сега обаче идеята е парите да се вземат от бюджетния излишък.

Най-големи спорове сред управляващите предизвикал въпросът дали заемите да бъдат безлихвени или да се оскъпяват с малко. В крайна сметка надделяло мнението кредитирането да не е безплатно, научи "Стандарт". Като единствен оцелял държавен трезор Насърчителна банка е предложена да обслужва студентските заеми. В нея ще се превеждат парите от резерва, а студентите ще подават документи за кредит пак там. Банката ще оценява молбите и финансовите възможности на младежите, с нея ще се подписват договорите и тя ще отпуска заемите.

Инициативата за такава комисия е предоставена на ведомството на Даниел Вълчев, научи "Стандарт". Негова ще бъде рамката за основните моменти на нормативния документ. Министерството на финансите ще се включи, след като стане ясно какви средства ще са нужни, съобщиха от кабинета на министър Пламен Орешарски.

Идеята за закон за финансиране на студенти и докторанти датира от 1998 г. Поне тогава е депозиран първият проект от БСП. Вносители са сегашният президент Георги Първанов в качеството си на депутат и председател на партията, колегите му Петър Димитров, Михаил Миков, Любен Корнезов, Бойко Рашков, Бойко Великов, Румен Овчаров и Благовест Сендов. Управляващите от СДС обаче не само дават отпор, но дори се подиграват с проекта. Синият тогава Йордан Цонев обвинява левите, че не правят разлика между инвестиция в хората и в свинете. Под предлог, че експерти от министерствата на финансите и на образованието са се произнесли отрицателно, синьото мнозинство отхвърля проекта.

Идеята е възобновена през 2001 г., но резултатът е същият. За последен път законът за студентското кредитиране е отхвърлен в 2005 г. от мнозинството на НДСВ. Според обяснението на тогавашния зам.-председател на жълтата партия Веселин Близнаков едно от основните обещания, заложено в тяхната програма, е да се погрижат младите хора да получат добро образование и да останат в България, но още не му е дошло времето. А времето за даване възможност на младите сами да се издържат и да инвестират в бъдещето си даже вече е минало. Навсякъде в белите държави студентските кредити са основният източник на пари, за да могат наистина талантливите млади хора да получат подобаващ старт в живота, коментират експерти. Според тях този път има реален шанс за следващата учебна година законът да бъде готов.

 

„Сексуслугите влизат в контролирани бардаци" е водещото заглавие на „Новинар"

Всички проститутки ще бъдат задължени да си плащат данъците. Ако трябва, да си сложат в рамка бележките от данъчното за платени задължения над креватите. Това каза шефът на комисията за младежта и спорта и депутат от НДСВ Светослав Спасов за "Новинар" вчера. Той е един от участниците в новосформирана работна група, която ще обсъжда днес за първи път в МВР законопроект за проституцията.

В проекта ще бъде записано, че проституцията не може да се осъществява на улицата или на магистралата, а само в обособени за това места - публични домове. Всеки клиент, който отива да ползва сексуслуги, ще трябва да се увери, че проститутките са навършили 18 години, че се подлагат редовно на строг медицински контрол и че имат бележки за платени данъци.

Ще бъде забранено отварянето на публични домове в близост до училища, детски градини, църкви, синагоги, болници, гари, спортни площадки или бензиностанции. Сводниците, които наемат на работа непълнолетни момичета, ще бъдат преследвани от закона.

Според неофициалната статистика в България повече от 60-70% от проституиращите са на възраст под 18 г. Официални данни за проститутките в България няма. Според неправителствените организации те са над 10 000. Някои от момичетата обаче все още работят сами. Елитните момичета по клубовете в София стигат до цени от 300 евро на час.

Според Спасов проституцията трябва да се урежда със закон именно за да се предпазят непълнолетните момичета, както и заради очакваните високи приходи в бюджета на държавата. Той добави, че никой не иска проститутките да бъдат преследвани, както това се случва в Швеция например, защото там дори и клиентите подлежали на наказателна отговорност.

Ръководител на групата, която ще изготви законопроекта, е заместник-министърът на вътрешните работи Камен Пенков. В групата ще участват още представители на националния борд по туризъм, Министерството на правосъдието, здравното ведомство, Главна прокуратура, Висшия съдебен съвет, социалното министерство, както и Агенцията за закрила на децата.

Както в ЕС, така и в България проституцията трябва да се практикува легално, смятат от туристическия бизнес. Според тях бизнесът трябва да се регламентира както в Испания и Франция - проститутките да работят в клубове, а не да изнудват гостите по хотелите.

„Българка изнасилвана и бита в Солун", съобщава „24 часа"

Българите Николай Латинов (31 г.), Милена Лефтерова (27 г.) и Емилия Димитрова (41 г.) са задържани от полицията в Солун за гавра със сънародничка. Тримата са обвинени за трафик и незаконно задържане на хора, както и в упражняване на жестоко насилие срещу 37-годишната Денка Атанасова от Ямбол. Това съобщи за "24 часа" българският консул в Солун Александър Михов. Жертвата била държана като заложник в конюшня, а по-късно в овчарник, и изнасилвана и измъчвана в продължение на 7 месеца от трафикантите. Срещу тримата престъпници, които се намират в солунски арест, е повдигнато обвинение, че са подлагали жената на чести побои, сексуални посегателства, изгаряния с ръжен и провесване надолу с главата в продължение на часове.

 

„Осиновяванията на българчета в чужбина са замразени", съобщава „Дневник"

През последните два месеца Съветът по международни осиновявания не е заседавал, въпреки че е задължително да се събира два пъти месечно, съобщиха от асоциация "Семейство за всяко дете". Така на практика осиновяванията на българчета в чужбина са спрени.

 

Това е недопустимо, тъй като отдавна е доказано, че престоят в институциите вреди на децата, заяви председателят на "Семейство за всяко дете" Богомил Герасимов. По данни на Агенцията за социално подпомагане около 2500 деца са вписани в регистрите за пълно осиновяване. По закон, когато за половин година три български семейства откажат да вземат някое от тях, то трябва да бъде включено в списъка за международно осиновяване. В него обаче са записани малко повече от двеста момичета и момчета. Според Герасимов критериите за осиновяване на дете в страната и чужбина са еднакви и не е ясно защо в повечето от случаите, докато започне да им се търси семейство зад граница, минават повече от три години. Обикновено чужденци взимат деца с тежки увреждания, за които няма желаещи тук.

 

За осиновяването на българчета в чужбина отговаря специален съвет, който се ръководи от зам.-министъра на правосъдието Маргарит Ганев. В него участват и представители на министерствата на здравеопазването, на образованието, на социалната политика и на външните работи, както и на Държавната агенция за закрила на детето.

 

Според "Семейство за всяко дете" голям проблем е и липсата на срокове в закона за разглеждането на преписките за международно осиновяване. Освен това не е ясно по какъв критерий се преценява молбата на кой международен осиновител да бъде разгледана. В момента в регистъра на чакащите са вписани 2111 семейства от чужбина. Според отчета на съвета миналата година зад граница са осиновени едва 91 българчета. Преди време Маргарит Ганев обясни, че от Брюксел има изискване за минимизиране на броя на международните осиновявания с мотива, че всяка страна в ЕС трябва да създаде условия децата да намерят семейство в родината си. Неофициалната причина е, че в последните години имаше много скандали, свързани с корупция и нелегални осиновявания.

 

В докладите на Европейската комисия за България се отбелязва, че липсва всякаква прозрачност в процедурите, а в същото време в социалните домове има прекалено много момчета и момичета. От Министерството на правосъдието заявиха, че ще коментират във вторник на пресконференция.

 

„БСП отново се захваща с изборния туризъм", съобщава „Дневник"

 

Въпреки че отказаха да подкрепят опозицията в искането да се ограничи гласуването на българите извън ЕС на изборите за евродепутати, в БСП отново обмислят идеи за борба с изборния туризъм. Това научи "Дневник" от леви депутати. След приемането на закона за евродепутати се захващаме със закона за местните избори, обясни член на ръководството на социалистите. Според него една от основните цели е да се ограничи приливът на изселници в Турция - традиционен електорат на ДПС, по време на различните видове вот. На "Позитано" 20 се надявали със законови промени да прекратят практиката техните гласове да са решаващи при определянето на местните власти в райони като Кърджали.

 

Пред "Дневник" юристът от левицата Мая Манолова коментира, че ограничения трябва да се въведат, но дебатите са в начална фаза и още не е уточнено как да стане това. Най-важното е да се спази правилото всеки да гласува там, където са жизнените му интереси, каза Манолова. Това можело да стане, като се реши избирателите да упражняват правото си на вот там, където плащат данъци или където е настоящият им адрес. Юристи обаче коментираха, че евентуално въвеждане на правилото за данъците би предизвикало сериозни възражения, тъй като ще попречи на много от българските граждани, които живеят и работят в чужбина, да гласуват.

Според сегашния Закон за местните избори гласуването е по постоянен адрес. Когато обаче има разминаване с настоящ адрес, избирателите могат 14 дни преди вота да подадат заявление и да гласуват на друго място. На последните избори през 2003 г. от БСП - Кърджали, обявиха, че са преброили автобуси с около 4500 избиратели, което е около 10 на сто от всички участващи в местния вот там. Въпросът какви да бъдат новите разпоредби ще бъде решен окончателно, след като се вземе политическо решение по въпроса, обясниха леви депутати. Те припомниха, че темата е деликатна заради отношенията с коалиционните партньори от ДПС.

 

Идеите на социалистите са неработещи, заяви бившият зам.-председател на Централната избирателна комисия Михаил Константинов. Според него единственият начин да се ограничат фалшификациите с гласове от Турция е да се приеме, че гласуват само тези, които през последните шест месеца са живели постоянно в страната. Данните от ГКПП-та били достатъчни да се удостовери дали един избирател постоянно е пребивавал в страната или не.

 

Социалистите умуват още да въведат т. нар. преференция и за местния вот, каквато ще има в листите за евродепутати. Идеята била избирателят да може да посочи един или двама от кандидатите за общински съветници и така да ги изпрати на избираема позиция в листата.

 

„Гласовете зад граница - българската и европейската действителност" е коментарът на „Дневник" по темата

В края на миналата седмица Народното събрание отдели почти цял работен ден на въпроса дали българите, живеещи в страни извън Европейския съюз, да имат право да участват в първите преки избори за 18 европейски депутати през май. Дебатите се съсредоточиха върху изселниците в Турция.

 

В законопроекта на кабинета "Сакскобургготски", който стана основа на разглежданите сега текстове, има изискване желаещите да гласуват да са живели в страната през последните три месеца. От опозицията предложиха този срок да се удължи до половин година. Очаквано най-острата съпротива срещу разпоредбата дойде от ДПС. Според партията такава идея противоречи на конституцията, защото лишава български граждани от право на глас. Вероятно тази седмица парламентът ще отхвърли ограничението, като левицата и царистите ще подкрепят партньорите си във властта.

 

Гласуването е интересно не само заради конкретния казус, но и като индикатор доколко мнозинството ще поиска да ограничи т.нар. изборен туризъм при гласуването за органи на местната власт в края на тази година. Според бившия заместник-председател на Централната избирателна комисия Михаил Константинов "въпросът е принципен и големият проблем е, че

 

фалшификациите на ДПС демотивират

 

гласоподавателите". Иначе при очаквана цена на един мандат в Страсбург около 100 хил. гласа изселниците в Турция могат да осигурят половин мандат и дори при ниска избирателна активност те няма да са решаващи, пресмята проф. Константинов.

 

Макар темата традиционно да съпътства всеки избор въпреки вричанията на политиците, че проблемът с изборния туризъм ще бъде зачеркнат, засега резултати няма. Една от причините е, че партията на Ахмед Доган почти винаги е била във властта. Представители на левицата, която в предишния мандат се кълнеше, че ще сложи край на практиката автобуси с избиратели да обикалят градове и села и да гласуват на по няколко места, и сега се заканват, че ще измислят законови текстове за ограничаване на негативното явление. От парламентарната трибуна обаче изказванията бяха по линията "противоконституционно е да се лишават български граждани от право на глас". В неофициални разговори дори членове на ръководството на БСП обясняват: нека сега гласуват, но

 

за местните избори е друго

 

В действителност най-големите притеснения гласовете от Турция създават по време на местните избори. В общини като Кърджали кметовете и общинските съвети се определят основно от изселниците. В същото време социалистите не могат да забравят гласовете за президента Георги Първанов през миналата година - 509 903 по сметката на Ахмед Доган. От тях над 50 хил. са от живеещи в Турция. На парламентарните избори през 2005 г. за ДПС подкрепата от южната съседка е малко над 40 хил. гласа.

 

Въпросът с гласовете на изселниците в Турция е прецедент за Европейския съюз. Никоя друга държава няма толкова голямо малцинство, което да притежава двойно гражданство и постоянно да живее на територията на държава, от която етнически произхожда и в същото време да оказва влияние върху резултата от изборите. Именно поради липсата на такъв проблем основна грижа на европейските политици при провеждането на изборите за Европейски парламент беше как да се даде възможност на всички европейски граждани да гласуват независимо в коя страна от съюза се намират, за да може да има колкото се може повече висока избирателна активност. Поради тази причина повечето от страните членки, или общо 16 от 25, позволяват на собствените си граждани да упражнят правото си на глас в чужбина, а всички са записали, че и чужденците (в някои държави, стига да са регистрирани, разбира се) имат право да дадат гласа си за местен кандидат.

 

Не може да се каже, че има пряка връзка между това дали една държава дава право на

 

двойно гражданство

 

и това дали позволява на гражданите си да гласуват от чужбина. Например Ирландия дава ирландско гражданство на всеки гражданин на Северна Ирландия (част от Обединеното кралство), който докаже, че се чувства ирландец (каквато е практиката на България с живеещите в Македония). Въпреки това (или заради това) гражданите на Ирландия не могат да гласуват, ако се намират извън страната. Подобно обаче е положението в още само четири страни от ЕС. Това са Кипър, Португалия, Словакия и Франция, като в Португалия гласуването е забранено, тъй като списъкът се изготвя два месеца преди изборите, и всички, които имат желание да гласуват, трябва да го заявят предварително. В избирателния закон на Франция пък е изрично записано, че гласуването се провежда само на територията на страната и че посолствата в този случай не се зачитат като френска територия въпреки постановките на международното право. Изключения правят "задокеанските територии".

 

Има само три държави, които едновременно позволяват хем двойно гражданство, хем да се гласува в чужбина. Това са Великобритания, Унгария и Финландия - и трите не се сблъскват с въпрос подобен на изселниците в Турция. Други като Полша и Малта пък нито имат двойно гражданство, нито са склонни да добавят гласове от чужбина към общия вот. Малта позволява ограничено двойно гражданство - в случай че дете на малтийски родители се роди в страна, чиито закони автоматично го удостояват с гражданство, но това е и единствената рестриктивна форма в по-голяма част от европейските държави. По отношение на гласуването от чужбина то е невъзможно и в тези страни, тъй като избирателите трябва предварително да се запишат в списък по местожителство.

 

Право на глас ще могат да имат живеещите в чужбина гърци, които са си запазили гръцкото поданство и са регистрирани в избирателните списъци, предвижда подготвян от правителството в Атина законопроект за правото на глас на един милион гърци, които живеят в други страни, съобщи атинският в. "Елефтеротипия", цитиран вчера от БТА. Според проекта това свое право на глас те ще могат да упражнят на по-следващите избори в Гърция, която сега не признава двойно гражданство.

 

Останалите тринадесет държави - членки на ЕС, са либерални по отношение на гласуването от чужбина, но не и на двойното гражданство. В някои от тях като Литва и Латвия то е изцяло забранено, докато други като Дания и Холандия го толерират само ако то се получи при раждане в друга страна и при това важи само до навършването на 22-годишна възраст. При всички тях обаче спокойно може да се гласува от чужбина. За това има различни начини - в Испания например това се осъществява по пощата, в Унгария - от посолствата, в случай че са се регистрирали, а в Холандия може и чрез пълномощник.

 

В Румъния приетият неотдавна закон разреши на живеещите в чужбина да гласуват за евродепутати, но сега се спори как ще бъдат отчитани тези гласове, след като информационната система не била добра. Проблемът е сериозен, защото става въпрос за много гласове, но според пресата никой не знае колко румънци са напуснали страната си в последните години.

 

Проблемът гласуване от чужбина не е толкова наболял в другите страни от ЕС. Дебатът преди последните избори през 2004 г. по-скоро се въртеше около въпроса дали

 

избирателната активност

 

няма да е прекалено ниска. Истината е, че тя обикновено е много по-малка в сравнение с изборите за национални парламенти - общият процент гласували през 2004 г. е 45.6 на сто. Например в Естония избирателната активност на парламентарните избори през 2003 г. е била малко повече от 58 процента, докато далите гласа си за европейски депутати една година по-късно са били едва 27 процента. Вариациите между различните страни членки бяха сериозни - в Белгия гласуваха 91 на сто (но това, от друга страна, може да бъде отчетено и като ниска активност, тъй като там гласуването е задължително), докато в Словакия процентът беше отчайващите 16 на сто.

 

Като цяло тенденция е гражданите на новите страни членки да са по-апатични, макар че в групата на десетте имаше и изключения за самия ЕС - Малта и Кипър отчетоха над 80 на сто активност, и ако за Кипър това се обяснява със задължителното гласуване, за Малта подобен аргумент не важи. Друга особеност, която вероятно може да бъде очаквана и в България, е, че изборите за Европейски парламент се възприемат от избирателите като своеобразна наказателна акция срещу управляващите. Изследвания сочат, че самите опозиционни партии са склонни да провеждат кампанията си много повече като кампания срещу правителствата отколкото "за" една или друга европейска политика.

 

 

„ДСБ настоя институциите да отговорят на Путин", информира „Дневник"

ДСБ призова в понеделник институциите у нас да формират ясна национална позиция в отговор на изказването на руския президент Владимир Путин, че разполагането на американски бази в страни от Централна и Източна Европа създава нова "виртуална Берлинска стена". Пред годишната конференция по въпросите на сигурността в Мюнхен в събота Путин обяви, че изграждането на противоракетния щит ще принуди Русия да предприеме "адекватни мерки".

 

В декларация ръководството на ДСБ изрази "дълбока тревога от заплашителното изявление на руския президент" и "възмущение от малодушната реакция" на външния министър Ивайло Калфин. От партията поискаха президентът Георги Първанов да даде недвусмислена оценка на изявленията, както и да свика спешно Консултативния съвет за национална сигурност, за да се изработи национална позиция за отношенията между България и Русия, между НАТО и Русия и между ЕС и Русия. Настояваме кабинетът "Станишев" да изрази дълбоко разочарование пред руското правителство, да предложи проект на общ политически отговор на НАТО и ЕС на конфронтационните тези и намерения, изложени от руския президент, и да замрази всички проекти с руско участие като АЕЦ "Белене" и Бургас - Александруполис, докато не се изяснят конкретно стратегическите планове на Москва, се казва в декларацията.

 

ДСБ обяви също, че ще предложи декларация на Народното събрание "във връзка със засилващата се агресивност на Русия". В понеделник само СДС изразиха готовност да участват в обсъждането на подобен документ.

 

„ДСБ зове да спрем сделките с Русия", пише по темата „Труд"

Правителството да замрази проектите с руско участие като АЕЦ "Белене" и петролопровода Бургас-Александруполис, докато не се изяснят стратегическите планове на Москва. За това настоява в декларация партията на бившия премиер Иван Костов. ДСБ взима повод от думите на руския президент Владимир Путин, че американските бази у нас ще са заплаха за сигурността на страната му. Путин за пореден път се обяви против разширяването на НАТО, като оспори правото на независими европейски държави, включително България, да избират сами гаранции за своята сигурност, заявяват от ДСБ. Те ще пратят декларацията си до посолството на Русия и на страните от ЕС и НАТО. Костов поиска президентът Първанов да свика Консултативния съвет за национална сигурност. Кабинетът трябвало да изрази разочарование пред руското правителство и да предложи проект на общ политически отговор на НАТО и ЕС. ДСБ ще внесе в парламента декларация "във връзка със засилващата се агресивност на Русия".

 

„Станишев се разграничи от забележките към Пловдивския митрополит", отбелязва „Дневник"

Ден след като шефът на Дирекцията по вероизповеданията към Министерския съвет Иван Желев отправи критични забележки към новоизбрания Пловдивски митрополит Николай, премиерът Сергей Станишев се разграничи от думите на представителя на властта.

 

"Директорът не е бил упълномощаван от никого да направи подобни изказвания, с които се внася сянка в добрите взаимоотношения между Българската православна църква и изпълнителната власт", се казва в становище на министър-председателя, разпространено в понеделник от правителствената информационна служба. Пред "Дневник" Желев пък заяви, че Станишев не е бил запознат коректно с приветствието му към митрополита и за да бъде изяснена ситуацията, ще напише доклад до премиера.

 

В неделя Иван Желев си навлече недоволството на свещеници и миряни, присъстващи на избора за Пловдивски митрополит, след като заяви, че "това, което е било търпимо за софийския викарий, едва ли ще се търпи за пловдивския митрополит". Думите бяха част от поздравителното слово след гласуването на Светия синод, което направи 38-годишния Знеполски епископ най-младия архиерей и ръководител на най-голямата митрополия у нас. Той подчерта, че ако като викарий Николай е можел да не показва любов към представителите на всички вероизповедания, това не трябва да се допуска в митрополията. Близки до Желев разтълкуваха думите му като намек за събития отпреди 5 години - тогава епископът първо искаше да организира протест против визитата на папа Йоан Павел Втори в България, а впоследствие предизвика сериозно недоразумение, тъй като на тържествената служба в "Света Неделя" принуди папския нунций у нас Антонио Менини да стои прав. Новоизбраният митрополит реагира остро на забележките, определяйки ги като намеса в делата на църквата.

 

Приветственото слово на директора на Дирекцията по вероизповеданията не отразява официалната политика на Министерския съвет, подчерта в понеделник премиерът. Той изтъква, че кабинетът се води от разбирането за ненамеса на държавата в делата на църквата и толерантност към всички религии. Желев отклони коментарите за след изясняване на случая. Назначеният още през 2002 г. от правителството на Симеон Сакскобургготски шеф на Дирекцията по вероизповедания та обясни, че не му е известно премиерът да обмисля смяната му.

 

„Премиерът Станишев се разграничи от проф. Желев", съобщава и „Дума"

Министър-председателят Сергей Станишев поздрави епископ Николай с избора му за Пловдивски митрополит лично по телефона вчера, съобщиха от правителствената информационна служба. Премиерът му e пожелал много здраве, успехи и дълги години служение в името на Българската православна църква.

Премиерът упълномощи правителствената информационна служба да разпространи становището му, че слово на директора на Дирекцията по вероизповеданията в Министерския съвет проф. Иван Желев, направено в Синодалната палата след избора на отец Николай за Пловдивски митрополит, в неделя, не отразява официалната политика на правителството. То неотклонно е водено от разбирането за ненамеса на държавата в делата на църквата и толерантност към всички религии, е позицията на министър-председателя Станишев. Директорът на дирекцията проф. Желев не е бил упълномощаван от никого да прави подобни изказвания, с които се внася сянка в добрите взаимоотношения между Българската православна църква и изпълнителната власт, се казва в офизиалното съобщение.

Онова, което беше търпяно при софийския викарий, едва ли ще бъде търпяно при Пловдивския митрополит. Това е първият избор, придружен от такава всеобща радост. Радват се както тия, от които довчерашния епископ си тръгва, така и ония при които отива. Дано много радост да е на хубаво. Това бяха думите на проф. Иван Желев, които предизвикаха негодувание у някои от присъстващите в Синода и заради които министър-председателят изрази своето лично и на правителството становище.

Вчера от Пловдивска митрополия уточниха, че днес следобед ще станат известни датата и церемонията за встъпване в длъжност на новия митрополит.

 

„Със 100 лв. в Плевен купуваш с 22% повече от София", информира „24 часа"

Със 100 лв. в Плевен се купуват с 22% повече стоки и услуги в сравнение със София, става ясно от редовния доклад на анализаторската компания "Индъстри уоч" и социологическата агенция "Витоша рисърч". В него се проследява индекс за цената на живот в най-големите градове на страната. Столицата се взема за база със 100 единици. В Плевен животът се оказва най-евтин от общо 9 анализирани града, а в София - най-скъп. Следват я по скъпотия Бургас и Варна. Техните жители със 100 лв. купуват с около 5-6 на сто повече стоки и услуги в сравнение със софиянци. Във втория по-големина град - Пловдив, животът е дори по-евтин от този в Хасково и Стара Загора. Със 100 лв. жител на града под тепетата си купува с 20 на сто повече продукти в сравнение с един столичанин. Докладът разглежда и разходите за труд, които се правят за една и съща професия в различните градове. Най-високите заплати за персонал на средна позиция остават в София. Това са служители, които притежават определни умения и способности като език, адаптивност, комуникативност, но не и знания.