Oколо 10 хиляди са зависимите от наркотици в Пловдив, въпреки че е трудно да се конкретизира броя им.

Това съобщи Мая Новакова, председател на Областния съвет по наркотични вещества, цитирана от Радио Пловдив.

Тя информира за работата на съвета през миналата година и утични, че най-употребявани са синтетичните наркотици, хероина и марихуаната.

Според Новакова в страната липсва цялостна система и координация на национално ниво в превенцията с наркоманиите и всяка институция работи сама за себе си. Доказателство е факта, че от две години не е заседавал Националният съвет, чийто председател е министърът на здравеопазването.

Лошото е, че политиците не искат да признаят, че това е проблем и парите, дадени за превенция са спестени на данъкоплатеца, защото след това те отиват за лечение, предотвратяване на престъпления и съдебни процедури, коментира Мая Новакова.

Въпреки крайно недостатъчния бюджет от 30 хиляди лева, от които само 17 хиляди от държавата, Областният съвет по наркотичните вещества в Пловдив вече работи по превантивната програма в 30 училища с над 5 хиляди и 700 ученика.

Въведен е и добре се възприема от децата новият начин на обучение - интерактивен, при който в диалог се постига споделяне на личен опит от учениците.

Като най-успешен и ефективен подход се откроява метода "връстници обучават връстници", затова и през тази година ще продължи програмата "Деца лидери", ще се увеличи и броят на училищата, включени в програмата за превенция.

Ще се акцентира и върху програмите в помощ на родителите, защото обществото като цяло не е грамотно по проблема със зависимостта от наркотици и родителите трудно го разпознават.