От 2003 г. насам джипитата са недофинансирани с близо 106%, което означава, че те буквално са подарили работа на държавата и пациентите.
Това съобщи д-р Иван Попов, председател на контролната комисия към Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ), по повод протестите на джипита в страната.
От толкова години насам все джипитата са виновни за всички проблеми в здравната система, добави той, цитиран от zdravenet.
Не сме нетни работници, ние покриваме 70% от медицинските услуги, извършвани в България. Ние сме собственици на фирми, ние сме лечебни заведения, а те управляват цялото здравеопазване, отбеляза д-р Попов, като добави, че именно лошите условия и правила на работа са причина за протестите на семейните лекари.
Миналата година НСОПЛБ представи на всички отговорни институции идеални проекти и за бюджет и за правила. Никой не обърна грам внимание, добави Попов.
След една седмица ще се състои национален събор, на който ще се вземат решения за бъдещите стъпки и протестни действия на лекарите.
Сериозно се обмисля предприемането на по-сериозни мерки, защото за 8 години една пета от джипитата са напуснали системата.
Някои по собствено желание, много от колегите починаха на работното си място. Последният случай е миналата седмица. Както колегата работи, остава на място, а нямаше и 50 г., разказа председателят на контролната комисия към НСОПЛБ.
Джипитата са поставени в много неловко положение относно направленията за специалисти, заяви от своя страна д-р Виктор Рановски, секретар на Дружеството на семейните лекари в София (ДСЛС).
Те трябва да варират между това, което е задължително като обем за определени групи пациенти и между тези, които са общи случаи и за тях също трябва да бъдат отделяни направления.
На мен ми се е случвало да карам насила пациент да ходи на специалист, защото му е дошло времето и му се полага по силата на някои от наредбите. В същото време някой друг пък има нужда от направление на момента и му се налага да чака. Не е никак лесно да се варира между всички тези документи, добави Рановски.
Свободата на лекарите е ограничена максимално от нормативните актове, категоричен бе той.