Към настоящия момент не стои на дневен ред бул. "Мария Луиза" да става пешеходна зона. Това обяви кметът на София Васил Терзиев пред журналисти преди конференцията в Софийския университет, организирана от Столична община на тема "Предизвикателства пред измерване на качеството на атмосферния въздух в София, в контекста на променящ се климат и география на столицата".
Терзиев уточни, че Столична община е фокусирана върху други инфраструктурни обекти и започването на други нови.
Припомняме, че в края на октомври месец общинският съветник от ПП-ДБ-Спаси София Борис Бонев обяви, че столичният булевард "Мария Луиза" ще стане пешеходна зона. Тогава Бонев уточни, че първоначално автомобили няма да се движат в участъка от "Лъвов мост" до Централната жп гара, а след това и до "Св. Неделя".
Общинският съветник посочи, че изработената нова организация на движението около Централната жп гара. Скоро автобусите ще спират под навеса на зданието, при централния вход, с което се очаква осезаемо подобряване на свързаността между градския и железопътния транспорт, уточни той.
Васил Терзиев коментира и темата за пътната безопасност и ограничаване войната по пътищата с цел намаляване на пътнотранспортния травматизъм. Той обясни, че всички мерки стоят на дневен ред, включително и изграждането на кръгови кръстовища и легнали полицаи. С легналите полицаи обаче към момента има проблем и те са незаконни, като има проблем и с тяхното полагане, посочи кметът.
Васил Терзиев допълни, че Столична община обмисля всякакви мерки, но ако не се фокусираме върху човешкия живот и колко дълго живеят гражданите на столицата, всичко друго няма значение.
Усилията на Столична община в борбата с мръсния въздух са съсредоточени в редица направления, но това, което е предизвикателство е наличието на надеждни данни за качеството на атмосферния въздух. За да се решат проблеми на въздуха трябва да се работи тясно с академичната общност, неправителствения сектор и в частност с общината, за да се вземат правилните мерки за подобряване качеството на въздуха, коментира още Василев преди конференцията.
Той обясни, че двете големи теми са въздухът и водите, като те излизат със сигурност извън рамките на един мандат.
Терзиев посочи, че като цяло качеството на атмосферния въздух се подобрява, но лично той има съмнения, доколко данните са достоверни. Към настоящия момент има осезаемо подобрение - мият се повече улици, почиства се и се коси през пролетно-летния сезон. Терзиев посочи, че е важно тези мерки да се изпълняват и то не на хартия.
"Всичко свързано с чистота и ред е много важно, за да не изглежда столицата ни като разхвърляно гето", категоричен бе Терзиев.
Нискоемисионната зона влиза в сила в центъра на столицата за втора поредна година. В зоната се предвижда намаляване на битовото отопление на твърди горива и стимулиране на други политики, включително подмяна на автопарка. Това, което предстои, е да се доизгради транспортната инфраструктурата, за да може да стане все по-привлекателен градът и хората да слязат от колите си, коментира Терзиев.
На въпрос на News.bg колко стари отоплителни уреди са сменени с ниво като мярка за подобряване на качеството на атмосферния въздух, Терзиев посочи, че за последната година между 2000 и 3000 домакинства са се сдобили с ново отопление на термопомпи и климатици. В момента програмата е изпълнена на 40%, като се търсят начини да се изпълни докрай, особено с разширяване на нискоемисионната зона.