С наближаването на отоплителния сезон нарастват бракониерските набези в горските територии. Само в последните три седмици броят на извършваните проверки е нараснал почти двойно. От предприятията и регионалните дирекции по горите уточняват, че това е във връзка с неотдавна стартиралия ловен сезон и вече настъпващия отоплителен период.
Показателно за неотклонно следваната тенденция на засилване на контрола в горите е, че от началото на лятото до момента са извършени над 60 000 регулярни проверки от инспекторите на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) и 16-те регионални дирекции по горите и близо 80 000 от мобилните екипи и горските стражари на 6-те държавни предприятия. Отделно се извършват и проверки от командировани екипи на ИАГ.
Проверките са ежедневни и служителите по контрол и опазване на горите проверяват обектите, в които се добива дървесина, произходът, количеството и законността на превозваната дървесина, транспортните средства и физическите лица, извършващи дейност в горите, както и складовете, в които се преработва и съхранява дървесина.
Над 45 000 са само проверките на транспортни средства - за законността на транспортираната дървесина и за наличие на монтирани GPS устройства. Близо 60 000 са общо проверките на ловци, риболовци и физически лица за дейност в горските територии. 28 000 са проверките на сечищата в горите за маркирането на насажденията и съпътстващата документация, както и на обособените временни горски складове и правоспособността на лицата, извършващи добива.
Близо 8 000 са обектите за съхранение, преработка и търговия с дървесина и недървесни горски продукти, проверени за произход на наличностите, както и за работещи системи за видеонаблюдение в обектите и водене на електронни дневници.
Съставени са общо 1 600 констативни протоколи и 2700 акта, като най-много нарушения са по Закона за горите. Проверките се правят и по спазване Закона за лова и опазването на дивеча и по Закона за рибарството и аквакултурите. 2 800 пространствени куб. м дърва за огрев и 1 500 куб. м обла строителна дървесина са задържани от лятото досега, както и над 170 моторни превозни средства и множество каруци, коне и сечива за незаконен добив.
От Изпълнителната агенция по горите припомнят на гражданите, че периодът, когато хората закупуват дърва за огрев, в много случаи се използва от нарушители за извършване на незаконна сеч, превоз и продажба на незаконно добита дървесина или с нередовни документи.
Често хората, живеещи предимно в малките населени места, загрижени да осигурят отоплението си, не обръщат внимание на това дали закупените от тях дърва за огрев са маркирани и не изискват превозен билет.
Важно е да се знае, че проверки се правят и за законността на закупените от гражданите дърва за огрев, като при установяване на нарушения се съставят актове и се налагат санкции, а самите дърва се отнемат. Само от септември досега горските инспектори на ИАГ са извършили над 2000 такива проверки.
Ръководството на министерство на земеделието, храните и горите и на горското ведомство призовава гражданите да бъдат внимателни и да закупуват само законни дърва за огрев, като изискват нужните придружаващи документи.
Важна предпоставка за намаляване незаконните набези в горите е съдействието на обществеността и проявената бдителност и непримиримост към бракониерските прояви и към нарушителите.
Институциите призовават при нередности информация да се подава на телефон 112 и на телефона на ИАГ за сигнали за корупция и нарушения в горите 080020800. Създадена е система за незабавно реагиране, като се извършват проверки на място и се предприемат съответните действия.
Legalen
на 21.10.2017 в 19:01:22 #2"Държавата засилва контрола по опазване на горските територии"......"Често хората, живеещи предимно в малките населени места, загрижени да осигурят отоплението си, не обръщат внимание на това дали закупените от тях дърва за огрев са маркирани и не изискват превозен билет." -------------------------------------------------------------------------------------------------- В една от нашите планини надписа " Пазете горите от пожари" беше заменен от "Пазете горите от горските и държавата". Пастир някакъв разказа какво се има впредвид. Едно време горските стопанства имаха план за залесяване. Сега им се спуска план за добив на дървесина. И те се борят за изпълнение на плана. През селото му постоянно минават камиони натоварени с дърва, бор, дъб, има и бук. Накрая на селото чака един ТИР, на който прехвърлят дървата. Отвреме навреме някой камион обърква улиците, и не успява да стигне до ТИР-а, но след дълго отново поема празен към върховете. Селото е под 100 човека, има само наместник, той посредничи за снабдяването домакинствата с дърва...Тук овцете хукнаха и пастирът трябваше да ги гони.. И край на историята. Ако има любопитни, нека да тръгнат из нашите планини: Странджа, Средна гора, Ст. планина. И да се опитат на дадено място да разберат, кой аджеба тука е наел циганската бригада, кой отговаря за сечта, кой, кой, кой?
Сърбин
на 21.10.2017 в 14:27:26 #1В района на Самоков живеят около 6 000 цигани. Те нямат работа, сиреч по цял ден си чоплят носа и нищо не правят. Да, ама гладен стомах мирен не стои, както казва народната поговорка. Трябва да се дъвче и да се гълта. Единственото, което могат да правят, е да секат рилската гора и да изнасят трупите с каруци и коне. После ги продават на прекупвачи на дървесина, с получените пари си купуват хляб, евтин салам и задължително алкохол. След като се напият, почват да се бият, но това е друга тема. Това им е животецът. Въпросът е, че горските посягат на едиственото, от което живеят - дървата. Естествено е да ги нападат и пребиват с колове, брадви, тояги и камъни. Само се опитайте да озаптите човек, неял 2-3 дни и ще ви стане ясно за какво става дума. Така че държавата трябва да се намеси и да им потърси някакъв поминък, иначе наистина ще стане страшно.