Сдружение "За Земята - достъп до правосъдие" внесе официално искане до министъра на околната среда и водите Манол Генов да разпореди преместване на станциите на измерване на качеството на въздуха в София. Това става ясно от съобщение на сайта на организацията. От сдружението искат да бъде издаден административен акт, по силата на който да бъде определено по-подходящо местоположение на пунктовете за мониторинг за измерване на азотен диоксид (NO₂) на територията на столицата.

В писмо до новото редовно правителство юридическият екип на "За Земята" представя правна обосновка за искането на сдружението и описва проблемите на измерването на замърсяването от трафика в София. Еколозите изтъкват, че пунктовете са разположени далеч от пътното платно и извън най-замърсените райони на града. Те посочват, че така наднорменото замърсяване с азотен диоксид остава скрито за официалния мониторинг и се блокират по-нататъшните потенциални решения за ограничаване на замърсяването на въздуха и последствията от него за здравето на хората.

СО ударно проверява замърсителите на въздуха

СО ударно проверява замърсителите на въздуха

Общо 158 проверки са извършени на 17, 18 и 19 януари

"Поредица от правителства години наред не правят достатъчно за замърсяването на въздуха в градовете и точното му измерване. Надяваме се, че най-после ще се намери министър с воля, който ще обърне внимание на този проблем, който разболява и дори убива наши съграждани", коментира Ивайло Попов от "За Земята" при входирането на искането до екоминистъра. По думите му не е толкова сложно да започне да се измерва правилно замърсяването на въздуха. "Най-вече трябва решителност и професионализъм да се започне процесът, за да може всички свързани институции след това да имат данните и доводите да действат по програми за намаляване на реално съществуващото замърсяване", смята Попов.

От екоорганизацията обясняват, че азотният диоксид е сред основните замърсители в градска среда в световен мащаб, като основен източник са автомобилите. От сдружението допълват, че увеличението на трафика и големия брой коли в София години наред не се отчита проблем с NO₂. Според еколозите основна причина за това е изборът на локации за едва двете автоматични измервателни станции (АИС) на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) в града, които са предназначени за проследяване на нивата на азотен диоксид. "Те са разположени неудачно и в противоречие с нормативните разпоредби - при това, по данни на самото министерство и неговите експерти - и доказано твърде отдалечено от пътните платна, както и на места, които вероятно не са подходящи за отчитане на трафика в столицата", изтъкват от "За Земята".

Васил Терзиев не вярва на общинските сензори за мръсен въздух

Васил Терзиев не вярва на общинските сензори за мръсен въздух

Лидери сме в класацията в Европа по мръсен въздух

Измервания на сдружението за нивото на NO₂ във въздуха на десетки местоположения в София показват наднормени нива на азотен диоксид на почти навсякъде в града, и то целогодишно. "В трите години, през които извършване независимите измервания, най-високите отчетени средногодишни стойности на азотен диоксид са на булевард "Александър Малинов" в непосредствена близост до автоматичната измервателна станция "Младост", но при спазване на изискването за отстояние на взимането на пробите на разстояние до 10 м от бордюр", посочват от еколозите. Те уточняват, че според официалните данни АИС "Младост" е разположена на 65 м от най-близкия уличен бордюр и отчетените от нея стойности на NO₂ са значително по-ниски и обикновено са в норма, като те са потвърдени и с измерванията на "За Земята" в непосредствена близост до станцията.

СОС прие по-строг механизъм за чистотата на въздуха в София

СОС прие по-строг механизъм за чистотата на въздуха в София

С индикатор за замърсяване ФПЧ 2.5

От сдружението отбелязват също, че съгласно Наредба № 7 за оценка и управление качеството на атмосферния въздух министърът на околната среда и водите е органът, който "разрешава оборудването на нови, закриването и преместването на съществуващи ПМ в рамките на Националната система за наблюдение и контрол.

"Призоваваме отново институциите да поемат вменената им по закон отговорност за адресирането на проблемите със замърсения въздух в България. Призоваваме и обществото, медиите и политиците да проследят процеса и да окажат натиск върху съответните органи, за да си свършат работата", изтъкват от "За Земята". От екоорганизацията заявяват, че замърсеният въздух е една от водещите причини за преждевременна смъртност в световен мащаб, а София и други големи градове у нас често попадат в неблагоприятната част на класацията по замърсен въздух в Европа.