Кметът на София Васил Терзиев иска нова мрежа от общински сензори, които да следят за качеството на атмосферния въздух в столицата. На брифинг пред журналисти в Столичния общински съвет Терзиев обясни, че за да се направи законодателство и да се предприемат правилните политики за чист въздух, трябва да се застъпят данните за качеството на въздуха. Лидери сме в класацията в Европа по мръсен въздух и по продължителност на живот отдолу нагоре, посочи Терзиев и настоя да се вземат дългосрочни мерки.
Терзиев запита доколко може да се разчита на данните, които има за качеството на въздуха? Той допълни и че през лятото Столична община е била възложила да се изготви доклад от водеща чуждестранна кампания, а това, което е констатирано, е, че не може да се има доверие на данните, които идват от общинската мрежа. Гражданските устройства на Air.bg са доста по-надеждни от това, в което е инвестирано към момента. За да работи системата добре, е важно да има две неща - много прецизни станции плюс мрежата от не толкова скъпи и прецизни станции.
"Разочароващо е да видиш нещо, което е инвестирано от предишната управа на Столична община затова, че няма правилни данни и цялата система за качество на атмосферния въздух не работи по начин, по който трябва", разочарован е Терзиев. Да миеш повече улиците, за да няма прах, да се коси повече, за да има по-малко полени, да се върши цялата дейност наистина както трябва, а не на хартия или по начин, по който дава резултат", настоя Васил Терзиев.
Зам.-кметът по екология Надежда Бобчева посочи, че има три основни замърсителя на въздуха - битовото отопление, калните петна и междублокови пространства, при които коли са паркирани по зелени площи, и транспортът. 2000 нови домакинства имат екологосъобразни уреда за отопление. Увеличени с 50% са парите в бюджета за така наречените кални точки, като заделянето на такъв ресурс ще бъде увеличено.
Според Бобчева трябва да се подредят мерките така, че да отговарят на източниците на замърсяване. Следващата стъпка, която Бобчева открои, е, че ще преосноват съществуващите програмен и научен съвет, като двата съвета ще се обединят в един.
Николай Неделков от Столичния инспекторат посочи, че от 1 януари до 30 септември 2024 г. проверките и санкциите за замърсяване на въздуха от строителни площадки и горене на отпадъци са повишени в сравнение със същия период на миналата година. Съставени са актове в двойно по-голям размер в сравнение с 2023 г. Столичният инспекторат е изпълнил дейност на миене на улиците за 373 хиляди декара, което е с над 10% повече в сравнение с 2023 г. Миенето на улици ще продължи през октомври и ноември месец. Освен това ще бъдат завишени проверките за замърсяване на въздуха от строителните площадки и горене на отпадъци.
Припомняме, че по-рано този месец адвокат Димитър Площаков обяви, че в продължение на години МОСВ е прикривало, че системата за измерване на качеството на въздуха е била компрометирана. Екоминистерството отрече тези твърдения. Няколко дни по-късно от МОСВ посочиха, че ще огледат местата, където се измерва качеството на въздуха.