Министерството на околната среда и водите (МОСВ) е прикривало в продължение на години, че системата за измерване на качеството на въздуха е била компрометирана и не е отчитала коректно нивата на замърсяване, въпреки че министерството е разполагало с данни за това, алармира адвокат Димитър Площаков на пресконференция в БТА.
Той обясни, че чрез Закона за опазване на околната среда се вменява на министъра на околната среда и водите да ръководи националната система за контрол и качество на атмосферния въздух. Системата и събраните данни са държавна собственост. Състоянието на атмосферния въздух се състои от 48 пункта, с 30 автоматични станции, които работят 24 часа. Системата контролира нивото на фините прахови частици. Освен това чрез системата се предвиждат и стриктни правила за разполагане на пунктовете за мониторинг. Правилата са гаранция за обективност и правдивост на данните.
Адвокат Площаков е на мнение, че националната система за контрол е компрометирана, като се позовава на събраните от него данни. Компрометирането на системата се осъществява с поставянето на станциите на места, които не са нормативно регламентирани, изтъкна той.
През 2011 г. се изместват общо 8 станции в цялата страна, напомни Димитър Площаков. "Тогава се засяга и станция "Орлов мост" в София. Според него това се прави заради водените наказателни процедури от Европейската комисия срещу България.
Адвокатът разкритикува и другите градове в страната, като даде пример, че Пловдив също е замърсен град. Пловдив е столица на задръстванията и няма необходимата публична инфраструктура, която да поеме трафика, няма адекватно управление на трафика, няма екологичен градски транспорт, не мие улиците и тротоарите си. Проблемите на града са от десетки години и изброените проблеми мотивират част от пловдивчани преди около 15 години да заведат екологичен иск срещу общините и местното РИОСВ. Съдебният процес приключи с осъдително решение срещу община Пловдив, напомни Площаков.
Той представи и статистика, взета от страницата на Световната здравна организация (СЗО), Европейската агенция по околна среда и води и Европейската сметна палата. СЗО докладва, че за 2019 г. България има настъпили над 10 863 случая на смърт вследствие на некачествения въздух, като организацията смята това замърсяване за най-големия риск за околната среда. В Европейския съюз замърсяването на атмосферния въздух води до 1000 случая на преждевременна смърт всеки ден.
СЗО определя фините прахови частици като замърсителите, които са най-вредни за човека. Фините прахови частици са причинили преждевременна смъртта на 400 000 граждани от ЕС. Сърдечните болести, причинени от замърсяването на въздуха, причиняват 80% от случаите на преждевременна смърт, според СЗО.
България е и на първо място по преждевременна смърт по сърдечни болести в ЕС, отчете адвокат Площаков.