Министерството на околната среда и водите (МОСВ) е прикривало в продължение на години, че системата за измерване на качеството на въздуха е била компрометирана и не е отчитала коректно нивата на замърсяване, въпреки че министерството е разполагало с данни за това, алармира адвокат Димитър Площаков на пресконференция в БТА.

Той обясни, че чрез Закона за опазване на околната среда се вменява на министъра на околната среда и водите да ръководи националната система за контрол и качество на атмосферния въздух. Системата и събраните данни са държавна собственост. Състоянието на атмосферния въздух се състои от 48 пункта, с 30 автоматични станции, които работят 24 часа. Системата контролира нивото на фините прахови частици. Освен това чрез системата се предвиждат и стриктни правила за разполагане на пунктовете за мониторинг. Правилата са гаранция за обективност и правдивост на данните.

Адвокат Площаков е на мнение, че националната система за контрол е компрометирана, като се позовава на събраните от него данни. Компрометирането на системата се осъществява с поставянето на станциите на места, които не са нормативно регламентирани, изтъкна той.

11 хиляди смъртни случая годишно заради мръсния въздух

11 хиляди смъртни случая годишно заради мръсния въздух

Лекари се включват в инициатива за повишаване на информираността

През 2011 г. се изместват общо 8 станции в цялата страна, напомни Димитър Площаков. "Тогава се засяга и станция "Орлов мост" в София. Според него това се прави заради водените наказателни процедури от Европейската комисия срещу България.

Адвокатът разкритикува и другите градове в страната, като даде пример, че Пловдив също е замърсен град. Пловдив е столица на задръстванията и няма необходимата публична инфраструктура, която да поеме трафика, няма адекватно управление на трафика, няма екологичен градски транспорт, не мие улиците и тротоарите си. Проблемите на града са от десетки години и изброените проблеми мотивират част от пловдивчани преди около 15 години да заведат екологичен иск срещу общините и местното РИОСВ. Съдебният процес приключи с осъдително решение срещу община Пловдив, напомни Площаков.

Той представи и статистика, взета от страницата на Световната здравна организация (СЗО), Европейската агенция по околна среда и води и Европейската сметна палата. СЗО докладва, че за 2019 г. България има настъпили над 10 863 случая на смърт вследствие на некачествения въздух, като организацията смята това замърсяване за най-големия риск за околната среда. В Европейския съюз замърсяването на атмосферния въздух води до 1000 случая на преждевременна смърт всеки ден.

СЗО определя фините прахови частици като замърсителите, които са най-вредни за човека. Фините прахови частици са причинили преждевременна смъртта на 400 000 граждани от ЕС. Сърдечните болести, причинени от замърсяването на въздуха, причиняват 80% от случаите на преждевременна смърт, според СЗО.

България е и на първо място по преждевременна смърт по сърдечни болести в ЕС, отчете адвокат Площаков.

Качеството на въздуха се подобрява

Качеството на въздуха се подобрява

Данни по темата представи екоминистърът пред Комисията по околна среда в НС