Русия обяви, че украинските войски в Покровск и Купянск са обкръжени и трябва да се предадат, като в противен случай нямат шанс за оцеляване, предава "Ройтерс".
Русия се опитва да превземе Покровск, наричан "вратата към Донецк", от 2024 г. като част от опит за завземане на целия регион Донбас, от който украинските сили все още контролират около 10% или 5000 квадратни километра.
В разрез с фронталните атаки, които руските сили използваха срещу други градове, Русия използва заобикалящи маневри, за да обкръжи украинските сили както в Покровск, така и в Купянск, докато малки, високомобилни части и дронове нарушават логистиката и сеят хаос зад украинските линии.
Тактиката на Русия и на двете места създаде това, което руските военни блогъри нарекоха сива зона на неяснота, където нито едната страна няма пълен контрол на територията, но e изключително трудна за защита от украинската страна.
Картите на бойните полета показват, че руските сили са на няколко километра от пълното обкръжение на Покровск, известен в Русия като Красноармейск, контролират значителна част от Купянск и напредват по главния път към града.
Руското министерство на отбраната директно опроверга изявлението на украинския президент Володимир Зеленски в понеделник, че украинските сили се опитват да разчистят, според него, само 60 руски войници в Купянск.
В него се казва, че украинските части са хванати в капан в това, което те определят като "котли", и че позицията им се влошава бързо, докато руските сили напредват, "не оставяйки никакъв шанс на украинските военнослужещи да се спасят, освен чрез доброволно предаване".
Близо четири години след началото на най-смъртоносната война в Европа след Втората световна война, Русия се опитва да завземе целия Донбас и напредва в Харковската и Днепропетровската области в Източна Украйна.
Руската армия твърди, че сега контролира над 19% от Украйна, или около 116 000 квадратни километра (44 800 квадратни мили). Проукраинските карти показват, че Русия е завзела над 3400 квадратни километра украинска територия досега тази година.
USD
CHF
EUR
GBP
Forrest Gump
на 05.11.2025 в 14:06:30 #5Ще изчакаме някой от колегите-бройлери да се включи с разгромяващ анаЛиз
tonkyo
на 05.11.2025 в 13:47:49 #4Да, както в Мариопул. Па да им разгледаме татуировките на СС и пречупени кръстове. Само където този път няма да ги дадат на Ердоган, че той да ги освободи въпреки обещанието си.
samesomeone
на 05.11.2025 в 13:34:16 #3Reversedly ClusterFucked CrossCulturally Shocked RageBait: На руски източник преди време, даже беше на принт май, `артиян, четох как украински бойци не се били предавала, а руснякът, който пишеше тие гоуна, изреди че това било, понеже русскийе не здаваютця. Нема такъв мозъчен клъстърфак, а ?!
xd
на 05.11.2025 в 13:16:29 #2По добре да ги избият всичката тази *** мургава, иначе пак ще идват до България да лапат к за пари. Знаем какво са украинците и от векове при това
stra6nia
на 05.11.2025 в 13:08:42 #1ХОРАТА МРАТ А ОНЯ НАРКОМАН СИ ПЕЕ НЕГОВАТА ПЕСЕН .И вие Евро мафиот ските медии му прегласяте .Дори не искате да отидете там, за да видите какво става .Колко пъти Путин поиска да се спре и да се допусне само журналисти .За да се отразят действията .Но Наркомана не пожела .Защото всичко ще цъфне .А и Евро мафиотите застанаха зад наркомана . Мирни граждани който са тръгнали да се предават с бели парцали като знак че се предават тия ФАШИСТИ УБИВАТ КАТО КУЧЕТА