Протоколите от проверките на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) ще бъдат разпространени до всички общински съветници в Столичния общински съвет (СОС). Това стана ясно след настояване от страна на председателя на групата на ГЕРБ-СДС в СОС Антон Хекимян.
Според него информацията до момента е ограничена само в системата на СОС и е време всеки съветник да има достъп до нея преди предстоящото заседание. Хекимян изтъкна, че става дума за "изключително тайни документи", за които кметът на София Вежди Терзиев твърди, че не съдържат данни за нарушения.
Той подчерта, че именно групата на ГЕРБ-СДС е инициирала първата проверка, като в последствие настоява и за участие в следващата, за да се проследи напредъкът по премахването на незаконното сметище, свързвано с кмета Терзиев, заместник-кмета Савов и Надежда Бобчева. По време на последната проверка представители на групата са станали свидетели на нередности, включително заравяне на RDF отпадъци на територията на депото - дейност, която е в противоречие със закона, посочи още представителят на ГЕРБ-СДС.
"РИОСВ има констатации, а когато има констатации, има и предписания - отпадъците трябва да бъдат извозени и преместени. Видяхме с дрон как багери депонират отпадъци от незаконното сметище в клетки 3 и 4, запълвайки капацитета на депото с изключителна скорост", заяви Хекимян.
Той също така обвини ръководството на Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) в незаконно прекодиране на отпадъците - RDF с код 191210 е бил прехвърлен под код 151212, което го класифицира като обикновен боклук, предназначен за заравяне.
"По кой закон те прекодират боклука? Има ли някой, който носи отговорност?" - попита риторично Хекимян, подчертавайки, че RDF отпадъкът, който уж трябва да се изгаря за енергия, е с толкова лошо качество, че е напълно негоден за оползотворяване.
От думите му стана ясно, че заводите за оползотворяване, включително ТЕЦ "Бобов дол", отказват да приемат RDF от София заради високата влажност, съдържанието на биологични отпадъци, пясък, камъни и стъкло. Това води до щети, повреди и аварии в съоръженията, което допълнително поставя под съмнение целия модел на управление на отпадъците в столицата.
"Софиянци плащат за това боклукът да бъде извозен и изгорен, а не да се заравя тайно в депото. Всички следи се прикриват с пръст, но истината ще излезе наяве", заяви Хекимян, като постави под въпрос дали Терзиев, Савов и Бобчева не действат като организирана престъпна група, свързана с незаконната схема за депониране на отпадъци.
Очаква се реакция от институциите и по-детайлни констатации от страна на РИОСВ, които да внесат яснота около ситуацията с управлението на отпадъците в столицата.