Общо 7287 текстилни изделия, 160 парфюма и 80 чифта спортни обувки са задържани от гранични полицаи в Русе заради съмнения за нарушени права върху интелектуалната собственост.

Стоките, сред които и нелегално пренасяни 10 800 сашета сексуални стимуланти, са открити при проверки на два автобуса близо до границата на България с Румъния.

При единия от случаите на 15 август на пътя в района на град Бяла за проверка е спрян автобус с турска регистрация, в който пътували четирима пътници от Турция през България за Румъния. Превозното средство е насочено за щателна митническа проверка.

Задържаха близо 24 000 ментета на МП "Капитан Андреево"

Задържаха близо 24 000 ментета на МП "Капитан Андреево"

В турски тир

Турският шофьор декларирал, че пренася чували, чанти и кашони с текстилни изделия. Митническите инспектори обаче открили 6287 мъжки панталона, спортни мъжки, дамски и детски екипа и долнища, брандирани с отличителните търговски знаци на световноизвестни търговски марки, както и 500 тениски с логата на национални и клубни футболни отбори. Открити са още 160 парфюма и 80 чифта спортни обувки, също с обозначения на известни марки. В придружавания багаж на шофьора са намерени и 10 800 сашета сексуални стимуланти.

Няколко дни по-късно - на 19 август, на главния път Русе -Силистра, при напускане на страната посока Румъния мобилен митнически екип спира друг автобус с турска регистрация, управляван от турски водач. В личния багаж на едни от пътниците са открити 500 спортни долнища и панталони. Според писмените обяснения на шофьора и пътника стоката е закупена от Турция и я пренасят за Румъния, но нямат документи за въвеждането ѝ на територията на Европейския съюз.

Текстилните изделия са иззети, а на нарушителите са съставени актове.