Арх. Богдана Панайотова и арх. Георги Славов са двамата кандидати за главен архитект на София, които достигнаха до последния етап на конкурса за заемане на длъжността.
Финалните интервюта с двамата кандидати започнаха днес от 10:00 ч. в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Всеки от кандидатите имаше по 120 минути, за да убеди конкурсната комисия, че има качествата, компетенциите и визията, необходими за длъжността главен архитект на София.
Първи започна архитект Георги Славов. Той заяви, че иска да е главен архитект, за да може да изгради територията около себе си. Не трябва да се превръща дейността на главния архитект в наследствена и непредеваема. Дейността на главния архитект е изтощаваща и не може да се устои дълго време в такава среда. Важно е главният архитект да бъде млад, да има силите да бъде главен архитект, аргументира се арх. Славов.
Той обясни, че за него София трябва да се развива като компактен град - да се запази развитието на столицата в компактна зона.
"Ролята на един главен архитект е да бъде медиатор между политиката на общината и инвестиционният интерес. Когато възможностите, които предоставя общината бъдат правилно представени на инвеститорите и на хората, които всеки ден работят в инвестиционното покриване и строителството - това ще е ролята на главния архитект да развие потенциалите на града", коментира арх. Славов.
По думите му ключово е да се внимава с темите на Общия устройствен план (ОУП) - всяка една промяна трябва да бъде изследвана какви възможности ще доведе това. Според ахр. Славов ОУП трябва да бъде допълнен, за да се премахнат пропуските от него. Той изтъкна, че контролът върху плановете е много важен, а това понякога това куца.
"Приоритетни трябва да бъдат частите на града, в които се наблюдават проблеми, но не трябва да бъде подценяват потенциалът на северните райони. В северната част има малко приети планове за преструктуриране и ако бъдат попълни, това ще разтовари южните райони. Много е важно да бъдат представени критичните и проблемните места. Отварянето на темите за далекоперспективните райони ще доведе до много сериозна криза", категоричен бе кандидатът за главен архитект.
Според него използването на съществуващата географско-информационна система на Столична община, ще даде едно спокойствие и възможност тези процеси да бъдат контролирани и предвидими. Той смята, че техническата инфраструктура трябва да се проектира и придвижа от Столична община.
По време на изслушването си арх. Славов заяви, че за него е много важен контролът, преди да започне едно строителство. Затова той се обяви за провеждането обстоятелствена проверка за издаването на разрешения за строеж и се закани, че ще бъде безкомпромисен срещу незаконното строителство.
Според него трябва да има контролираща функция върху дейността на районната администрация.
Ако един проект е ключов за голям брой хора и свързан с развитието на градския транспорт, би следвало да бъде ключов, важен и приоритетен. Трябва да се изследват и проектите, които имат цялостно въздействие, посочи арх. Славов.
Архитект Богдана Панайотова заяви, че има за цел да създава квартали и територии с цел конкретизирани функции.
В своята презентация тя зави, че ако бъде избрана за главен архитет, тя ще работи против прекомерното застрояване и с идеята да има "страхотна зелена среда", уреден транспорт, да има екологичен транспорт, широки улици, големи булеварди и да има изградена изцяло инфраструктура, за да може хората да живеят, почиват и да работят спокойно.
Според нея най-спешната задача на главния архитект е да спре хаотичното развитие, да се спре промяната на хаотични изменения на планове. Нейна цел на поста ще е да следи за правилното изменение и правилното прилагане на всички действащи нормативни уредби и на цялата планова обезпеченост, която е налична в София.
Арх. Панайотова заяви, че нейната стратегия за Общия устройствен план ще е координационна. Тя заяви амбиция да въвлече цялата професионална общност чрез дебати и кръгли маси за консултиране на процеса затова дали е необходим нов Общ устройствен план (ОУП). Според нея също е много важно да се реши дали е необходимо планът да бъде одобряван със закон и дали заданието му за ОУП трябва да бъде възложено на Закона за обществените поръчки.
Като своя първа задача, ако бъде избрана за главен архитект, Панайотова посочи, че ще направи срещи със заинтересованите страни с цел уеднаквяване на изискванията по съществуващите страни, както и задълбочаване затова как да бъдат изработвани и как да се обърне внимание на съответствие с инфраструктурата. Тя заяви, че на поста ще разчита много на опита на всички професионалисти в сферата на градоустройството, проектирането и планирането.
Арх. Богдана Панайотова ще разчита и на професионални консултации за Общия устройствен план.
Окончателните резултати от беседите с двамата кандидати ще бъдат обявени на 8 април, а ако всичко върви до план до 22 април София трябва да има нов главен архитект.