Прокуратурата във Велико Търново разследва сигнал за незаконно отглеждане от физическо лице на 200 отровни влечуги от защитен вид, пише БНТ.
Самият сигнал е подаден от РИОСВ в града, като екоинспекцията е била сезирана по електронната поща за мъж, който се хвалил в социалните мрежи, че притежава над 200 пепелянки.
Това е защитен вид, а незаконното му отглеждане е престъпление по Наказателния кодекс, като за това престъпление законът предвижда до три години затвор или пробация и глоба от 2000 до 10 000 лева. Ако се установи търговия със защитения вид змии, предвиденото наказание е лишаване от свобода до пет години и глоба от 2000 до 20 000 лева.
Великотърновската прокуратура е потвърдила, че се провежда проверка по случая, но отказа да даде подробности по случая, понеже разследването все още не е приключило.
USD
CHF
EUR
GBP