Над 100 хиляди българи в 170 населени места и 60 общини вече живеят при воден режим, показват данни на БАН и ВиК дружествата. Основните причини за задълбочаващата се водна криза са климатичните промени и изключително амортизираната водоснабдителна инфраструктура, по която загубите надвишават 50%, съобщава БНТ.

Сред най-засегнатите райони са Пернишка област, Североизточна България и Плевенско, където част от селата, като Новачене, страдат от хроничен недостиг на вода. "Купуваме си вода, понякога пием от кладенеца. Лятото не мога да пусна пералнята, няма налягане", разказва местна жителка.

Според проф. Емил Гачев от БАН подобни суши ще стават все по-чести. "Три-четири седмици без валежи вече са норма. После пада пороен дъжд, идват наводнения и отново суша", предупреждава той. Средното ниво на язовирите в страната е 61%, като в Северозападна България запасите са под 25% от полезния обем.

Председателят на Надзорния съвет на Българския ВиК холдинг проф. Ганчо Димитров призна, че мрежата в много райони е изработена от остарели и некачествени материали: "Имаме азбестово-циментови и стоманени тръбопроводи, които вече са корозирали. Не е завършено и районирането, което да позволи ефективен контрол и насочване на средствата към най-проблемните зони."

Села в Северозападна България минават на воден режим

Села в Северозападна България минават на воден режим

Заради засушаването се очаква безводието да обхване още населени места

В Пернишка област водните загуби достигат над 80%, докато в София - 36%. Въпреки това, и столицата се сблъсква с проблеми - растежът в строителството затруднява присъединяването на нови сгради към мрежата. "София е проектирана за около 3 милиона души, капацитет има, но вътрешноградската мрежа се нуждае от сериозни инвестиции", коментира изпълнителният директор на "Софийска вода" Васил Тренев.

Според бившия екоминистър Борислав Сандов проблемът е и в раздробената отговорност: "Управлението на водите е разпределено между седем министерства. Нужно е да търсим нови подходи и да извършим структурна реформа. Имаме трайно засушаване в южните, източните и дунавските райони."

Все още не е ясно кога и с какъв ресурс могат да бъдат решени тези проблеми, но експертите са категорични: без спешни мерки и реформи водната криза ще засегне все по-голяма част от населението.

Язовир "Копринка" пълен с мъртва риба

Язовир "Копринка" пълен с мъртва риба

Нивото на водата пада изключително бързо