Над 2400 души се включиха в подписката в елховското село Бояново, която започна в неделя в Ямбол. Намерението на организаторите е да организират референдум да не бъде допускано изграждане на такива центрове на територията на всяка отделна община в областта.

За обществено допитване са необходими 6000 подписа, съобщи БНР, позовавайки се на Цветан Еревански от инициативния комитет за свикване на местен референдум.

Подписи ще се събират в продължение на 3 месеца, като вече е уточнено, че ако се състои, допитването ще има няколко въпроса: 

Дали хората желаят кметът да прави центрове за интегриране на бежанци на територията на дадената община;

Дали областната управа да прави референдуми за такива въпроси, които касаят сигурността на гражданите;

Дали бежанците да бъдат екстрадирани незабавно извън България.

След като представи въпросите Еревански заяви, че не желае да има мигрантски център в нито едно кътче на България. Засега правим референдума на едно място, но имаме амбиция след това да продължим - може би за национален референдум, заяви той.

Преброяват мигрантите в лагера в Харманли

Преброяват мигрантите в лагера в Харманли

Монтират нови стъкла на мястото на изпочупените

Еревански е категоричен, че не типът на лагера - отворен, затворен или от семеен тип е проблемът, а заплахата за сигурността на хората. По-малко от 10% от мигрантите в лагерите са от Сирия, изтъкна той.

Политологът Даниел Смилов заяви, че намерението за организиране на такива референдуми "звучи като политически проект, който надскача местната политика, надскача и въпроса с някакъв конкретен бежански лагер.

"Очевидно е, че зад всичко това има някаква обща визия какво да се прави с бежанците и тази визия съвпада с това, което говорят определени политически партии", каза Смилов. Той акцентира, че не става дума за организационно отношение, а съдържателно съвпадение между тези политически визии. Оттам се очаква и да има някаква координация.

Експулсираме 400 афганистанци с помощта на Фронтекс

Експулсираме 400 афганистанци с помощта на Фронтекс

Вътрешният министър Румяна Бъчварова заяви...

Голяма част от афганистанците ще бъдат репатрирани. България е от страните, които репатрират доста хора, така че голяма част от страховете на хората са неоснователни, изтъкна политологът, според когото кризата с бежанците не е толкова тежка, а се използва от партии и медии.

"Очевидно със сирийските бежанци няма проблем. Така че поне няколко хиляди души трябва да бъдат настанени първо в лагери, а, след това, по някакъв начин, да бъдат настанени в страната. Това е проблемът, с който трябва да се справим", каза Смилов.

Според него, този проблем е абсолютно решим. "България има достатъчно ресурси и собствени и от ЕС, които сме получили за това. Не е никакъв социален проблем настаняването на тези хора", убеден е Даниел Смилов.

Относно утрешното заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС), Смилов каза, че най-важното решение там е насрочване на дата за изборите и хоризонт какво ще се случи дотогава, допълни Смилов. Според политолога, Народното събрание може да реши част от нерешените проблеми, тъй като няма да бъде разпуснато веднага.

Експертът припомни рисковете пред мажоритарната избирателна система , която дава сериозен бонус на големите партии. Въпросът трябва да бъде разгледан сериозно, но при промяна на изборните правила, парламентът не е длъжен да приеме дословно предложението, тъй като референдумът не е достигнал прагът за задължителност, допълни Даниел Смилов.