Недоволство на жителите на варненското село Аврен срещу изграждането на вятърна електроцентрална с 29 турбини, предаде БНТ.

Според жителите на селото и съседните населени места, ако проектът бъде одобрен, ще трябва да бъдат изсечени 238 декара държавни гори, а някои от турбините ще бъдат разположени много близо до Аврен - на по-малко от километър от първите къщи. Те са притеснени, че изсичането на гората ще доведе до необратими последствия за екосистемата и до наводнения. Те са готови да протестират.

Проектът предвижда 29-те перки да бъдат изградени близо до защитените зони "Камчия" и "Галата" и на миграционния път на птиците "Виа Понтика". Той беше представен пред Общинския съвет в Аврен, което предизвика напрежение сред хората, дошли да научат повече за ивнестиционното намерение.

Жителите са създали инициативен комитет за защита на горите, като председателят на комитета Атанас Цветански обясни, че няма никакви анализи на екологичната вреда, която ще нанесе този парк, липсват и анализи, които да покажат дали обезлесяването ще доведе до ерозия на почвите, до наводнения, защото турбините ще се слагат на хълмисти райони. "Нямат анализ как действа пряко върху здравето. Има Синдром на вятърните турбини, който предизвиква физиологични състояние в хората, които са в близост до турбините заради инфразвука", заяви още той.

Валери Венков, представител на фирмата инвеститор, пък посочи, че според закона за устройство на територията има изразени минимални отстояния до населено място, което е 500 метра. Само до едно от населените места ще има отстояние от 850 метра. Останалите всичките са на 1200 метра разстояние, обясни той. Според инвеститора съоръженията ще разполагат с модерна техника, която ще щади природата и няма да убива птици.

От своя страна Община Аврен е "за" изграждането на ветропарка, понеже това ще разкрие нови 50 работни места и ще има и сериозни приходи за местния бюджет. Кметът на общината Емануил Манолов заяви, че еднократно под формата на такси и разрешителни ще бъдат платени около 2 млн. лв. Освен това след всяка година, в зависимост от печалбата на ветропарка, се очакват някъде между 2 и 3 млн. годишни постъпления в общинския бюджета, по думите му.

Предстои да бъде направена оценка за въздействието върху околната среда, а след това терените ще бъдат обследвани от държавен горски оценител. Кметът заяви, че ако ОВОС допусне изобщо проекта, ще се направи референдум, на който местните жители да си кажат мнението, "а не доведени с партийни коли".

Кметът на община Добричка и РИК спорят за референдум за изграждане на ветроенергийни паркове

Кметът на община Добричка и РИК спорят за референдум за изграждане на ветроенергийни паркове

Общината засрочи референдума за 27 октомври