Националният институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) и Министерството на културата (МК) не са съгласували изграждането на ограда в археологичния комплекс "Небет тепе" в Пловдив.

Оградата на Небет тепе е недопустима. Тази позиция е последователна и непроменена в целия процес на съгласуване, продължил вече няколко години, посочват от института.

Удачният начин да бъде опазена недвижимата културна ценност е с видео наблюдение, а не с ограда, смятат от НИНКН. По техни данни на Небет тепе е излят бетон, който липсва в проектите, не фигурира във внесената проектна документация и не е съгласуван. Изпълнени са строителни действия без никакви чертежи и без одобрение от упълномощените институции.

Металната ограда на мястото нарушава архитектурния контекст на стария град и съществуващите там масивни каменни огради, категорични са от института. Оградата също ограничава свободния достъп на жителите на Пловдив. Небет тепе е на първо място градски парк, в който има археологически обекти, а не археологически обект, който трябва да бъде ограден.

Директорът на НИНКН арх. Петър Петров е посетил обекта през март тази година заедно с проектанта, заместник-кмета на Пловдив и представител на изпълнителя. На тази среща е поискано да спре изпълнението на оградата, като Петров за пореден път е повторил, че тя е недопустима за стария град.

Миналата седмица НИНКН е потвърдил отново становището си в писмо до Инспектората по опазване на културното наследство. В института не е постъпвало писмо от Община Пловдив с искане "на инструкции". Не следва да се очаква, че НИНКН и МК ще променят становището си.

През август и октомври 2023 г. е направена проверка на обекта от инспектор по опазване на културното наследство, като е констатирано, че оградата не отговаря на съгласувания проект. Копие от протокола е изпратено от НИНКН до кмета на Пловдив Костадин Димитров.

НИНКН изяви надежда, че оспорването на становищата на държавните институции не е опит за прехвърляне на отговорност.

Проектът, по който се осъществява реставрацията, е на арх. Румяна Пройкова. През февруари тази година тя съобщи, че се очакваше до края на март да бъде готова Източната порта, а до 30 април трябва да приключи изцяло реставрацията на Небет тепе. Това предават от "24 часа".

Припомняме още, през 2021 г. проектът за реставрация беше подписан и е изпратен за одобрение от министъра на културата. През януари същата година НИНКН върна два проекта, след като изграждането на редица съоръжения, огради и осветление беше определено като неподходящо, методите по реставрация останаха твърде неясни, а строежът на ограда бе сметнат за недопустим.

Мнението против създаването на ограда е изразено в становището на НИНКН от 21 март 2022 г. и потвърдено в друго становището на тогавашния министър на културата от 5 април 2022 г.

Законови промени подпомогат опазването на културното наследство

Законови промени подпомогат опазването на културното наследство

Оптимизират се процедури и звена с цел по-добра защита