Обявиха частично бедствено положение в община Садово. Причината за това е пожара в депото за утайки край село Катуница, съобщава БНТ.
Мярката е наложена, за да могат да се използват допълнителни ресурси за гасенето на огъня. Областният кризисен щаб реши да започне и засипване с инертни материали. На място вече е разположена тежка техника. С нея ще се изграждат рампи, с които да се достигне до труднодостъпните части на хвостохранилището.
Заместник-директорът на Областната дирекция на МВР - Пловдив комисар Димитър Събчев настоя да има ясно разписани отговорности по контрола на дейността на фирмата, защото съоръжението не е обикновено депо и там трябва да се работи изключително внимателно, за да няма риск за живота на хората. В същото време продължават и действията на пожарната за гасене на тлеещия в дълбочина пожар с изпомпване на вода от р. Чая.
Допълнителен контрол продължава да осъществява и ВиК - Пловдив, които са стопани на депото. Те извършват постоянни обходи по дигите, за да не се допусне пробив. Освен това осъществяват мониторинг на подпочвените води.
Директорът на РИОСВ-Пловдив Ивайло Йотков посочи, че тази сутрин пак е имало задимяване, което е резултат от температурната инверсия. По думите му във въздуха няма наличие на вредни вещества.
Остават в сила препоръчителните мерки от здравната инспекция за часовете с превишения на фините прахови частици. Те засягат хората с хронични заболявания, бременни жени и малки деца, които трябва да избягват в тези часове да излизат на открито - главно в пиковите часове, когато има допълнително замърсяване на въздуха от автомобилния трафика и отоплението с твърдо гориво.
По-късно през деня Регионалната инспекция по околната среда и водите - Пловдив съобщи продължава засилените мерки по наблюдение на качеството на атмосферния въздух след пожара, който гори от 29.10.2024 г.
Вече единадесети ден в мобилната лаборатория в село Катуница (МАС) и в двете автоматични измервателни станции в гр. Пловдив (АИС "Каменица" и АИС "Тракия") се следят следните показатели: фини прахови частици под 10 микрона (ФПЧ10), азотен оксид, азотен диоксид, въглероден оксид, серен диоксид и метеорологични показатели.
Завишени концентрации са измерени единствено по показател ФПЧ10.
Данни на всеки един час РИОСВ-Пловдв публикува тук.
nickbg
на 12.11.2024 в 12:15:55 #1Така е, това е задължение и отговорност на местната власт! Освен в случаите, в които има концесии, тогава е задължение на концесионера, а държавата трябва да следи за изпълнение на концесионните тоговори.