Всички хора с пострадали домове след наводненията в Карловско са подслонени. Всеки ден приготвяме 300 порции храна, която се раздава. Осигурили сме вече вода, работят комисиите, които описват щетите по частните имоти и по общинската и държавна инфраструктура.
Това съобщи на брифинг кметът на Карлово Емил Кабаиванов, цитиран от bTV. Започнала е работата по разчистване, укрепване и обезопасяване, както и някои ремонти. За тях обаче са необходими техника и хора.
"По думите на министър Явор Гечев към момента няма констатирана незаконна сеч или, ако има такава, тя е в много малки размери и не би могла да причини това бедствие. Счита се, че основната причина за бедствието е огромното количество дъжд - около 200 литра на квадратен метър", каза областният управител на Пловдив Ангел Стоев.
По думите му към момента в село Каравелово работят 10 фадроми, 12 самосвала, 6 верижни багера, два камиона със щипка, 60 доброволци и 60 войници с пет резачки. В село Богдан на терен са 10 фадроми, един верижен трактор, 5 самосвала, 4 верижни багера, един камион с щипка, 20 доброволци, 93 войници. В село Слатина работят 5 багера, 2 фадроми, 8 самосвала, 2 камиона с щипки, 40 войници, 10 горски служители и 25 доброволци. За село Слатина се договаря и допълнителна техника от частни фирми, която да помогне в разчистването, от АПИ също помагат с допълнителна техника.
От МВР пък информират, че карловското звено "Български документи за самоличност" праща мобилна група на посещения в три от най-пострадалите от наводненията села - Слатина, Богдан и Каравелово. Целта е да бъдат улеснени максимално всички местни жители, чиито лични карти са унищожени заедно с имуществото им.
Преносимата биометрична станция ще се използва в съответните кметства, от където трябва предварително да бъдат предоставени списъци с желаещите да се възползват от тази възможност. Готовите лични документи ще бъдат донесени на място.