Откриха четири натровени белоглави лешояди в Благоевградско, съобщава БНР. Случаят е от 3 март. По-късно от МОСВ потвърдиха случая, но и съобщиха, че натровените птици са 6. Две са открити вече мъртви.

Инцидентът е установен в землището на село Мощанец. На сигнала се отзовал екипът на Фонд за дивата флора и фауна, който възстановява популацията на лешоядите в Кресненския пролом.

Чрез спешна реанимация в Центъра за диви животни в село Ракитна са спасени две от натровените животни. Пернатите са намерени до натровена крава, като особеното в случая, че трупът на кравата е бил в заграждение с електропастири заедно с други животни, крави. Трупът на кравата е бил отстранен, теренът е обезопасен с цел предотвратяване на последващи отравяния на защитени и други видове животни.

Полицията, ветеринари от БАБХ и инспектори от Община Благоевград водят разследване по случая. ФДФФ прави обследване на всички GPS предаватели в интернет панела, където се следи движението и поведението на екземплярите. 

Използването на отровни примамки е незаконно и причинява дълготрайни щети върху екосистемата, засягайки не само дивите животни, но и хората чрез замърсяване на води и храни. В момента 17 двойки лешояди мътят в Кресненския пролом, като отравянето може да застраши и поколението им.

От МОСВ посочват, че случаят е подобен на този от 2017 г., когато в продължение на две седмици екипите на неправителствените организации, работещи с лешояди в България, не можеха да открият отровната примамка (тогава отново цял труп на крава). Това доведе до поетапното унищожаване на над 40 белоглави лешояда.

От ФДФФ изчисляват, че сега загубите може да достигнат до около 15 екземпляра от вида.

Два белоглави лешояда се излюпиха в Зоопарк Стара Загора

Два белоглави лешояда се излюпиха в Зоопарк Стара Загора

От няколко месеца те са настанени във волиера

Белоглавият лешояд се възстановява в България, вкл. и в района на Кресненския пролом, чрез целенасочени усилия за повторно въвеждане на вида, като е приложен внос на екземпляри от Испания, Франция и Израел. Предприема се и изграждане на волиери, освобождаване в природата, наблюдение, следене с GPS предаватели, маркиране и опръстеняване, охрана на гнезда, превенция в местни общности срещу използването на отрови, осигуряване на безопасни площадки за хранене.

Настоящият инцидент все още е с неизяснен мащаб, но е сигурно, че представлява невъзвратима загуба на екземпляри от защитен вид, за който са положени дългогодишни усилия и са разходвани финансови ресурси за възстановяването му в страната.