Откриха мъртва риба в река Струма край земенското село Жабляно, съобщи БНР. Сигналът е постъпил на "Зеления телефон".
Проверката е направена от служители на екоинспекцията в Перник, съвместно с експерти от Басейнова дирекция в Благоевград и Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури.
Експертите са огледали язовир "Пчелина" до град Земен и установили, че ВЕЦ "Пчелина" не е работел от началото на септември, включително и по време на инспекцията.
В същото време във водното огледало, в преливника и в бързооттока на язовира е имало умряла риба, която била повличана от оттичащата се вода през преливника по течението на река Струма, включително и под моста на реката в село Жабляно.
Направени са измервания на полеви показатели на място на повърхностна вода и дълбочинна проба по показатели киселинност, разтворен кислород, процента на кислорода и електропроводимост, но всички показатели били в рамките на допустимите норми.
Днес ще се извърши ново пробовземане от водите на язовир "Пчелина" и река Струма при село Жабляно. Очакват се резултатите от лабораторния анализ.