За първи път в България бяха намерени запазени две останки на праисторически човек с уникални погребални дарове.
Находката е открита от археолога Георги Ганецовски от Врачанския исторически музей при подновяване на разкопки на праисторическото селище в местността "Валога" край врачанското село Оходен.
Скелетът на праисторическия мъж е удивително добре запазен, въпреки че е престоял в земята близо 8 000 години. Той е бил положен в гроба по гръб със свити и наклонени наляво крака, в специално издълбана гробна яма, съобщава БиТиВи.
До главата му, която също е наклонена в източна посока, има поставен напълно запазен керамичен съд със сферична форма, а до дясното му рамо - кремъчен нож. Ясно се виждат следите от овъглени кости и счупени глинени съдове, което показва, че е била извършена и погребална церемония, отбеляза археологът.
Бранимира Димитрова от Института по антропология и експериментална морфология към БАН потвърди пола на праисторическия човек и добави, че той най-вероятно е на възраст 25-30 години.
По думите й възрастта на мъжа може да бъде определена значително по-точно след детайлно проучване на останките. Според нея той принадлежи към така наречената протоевропеидна раса.
Георги Ганецовски разказа, че мъжкото погребение е открито в очертанията на сакралния комплекс в северозападния край на праисторическото селище, който също е уникален за най-ранния период на неолит. В този сектор през 2004 г. бе открито първото погребение на жена, станала популярна като Тодорка.
През 2006 и 2008 г. на същото място бяха намерени гробовете на 5-годишно момиче и на девойка. Откритият тази година четвърти гроб е само на шест метра от този на Тодорка, отбеляза археологът.
Той добави, че цялото гробно съоръжение, заедно с останките, ще бъде извадено от земята заради своята ценност. Ще бъде използвана същата технология както при изваждането и консервирането на гроба на Тодорка, който е един от най-любопитните експонати в Регионалния исторически музей във Враца.
Георги-НЗ
на 16.06.2010 в 17:55:44 #3Таз - появяването на писменноста е нещо много много древно и 8000 години са нищожно малко нещо в сравнение с този момент. Преди 8 000 години тук са живяли хора с писменост и богата и много висока култура. Ако се чудиш как е изглеждала тази писменост - чукни в гугъла на "ситовски надпис" и ще добиеш представа. Пишели са с "черти и резки" - онази писменост, която не е лъжица за устата на днешните параисторици като например Овчаров , Китов или траколога Фол. А кулрурата по нашите земи от преди 8000 години тепърва ще и дойде времето да учудва света за мащабите си и величието. Аз нямам намерение да споря с когото и да е по тази тема. Не му е дошло още времето , а и силните на деня в "науката" нямат интерес да се откриват такива неща за нащите земи.
power
на 16.06.2010 в 17:52:52 #2знаех си аз , че неандерталците узурпирали половин софия са от врачанско , монтанско и видинско . сега и научно се доказа ..
Георги-НЗ
на 16.06.2010 в 17:36:16 #1Скелетът на праисторическия мъж е удивително добре запазен, въпреки че е престоял в земята близо 8 000 години. Той е бил положен в гроба по гръб със свити и наклонени наляво крака, в специално издълбана гробна яма, съобщава БиТиВи. =========================================== Погребение със свити крака е старотракийско погребение ( т.е. българско). А това че е на 8000 години - нищо ново. Варнрнския некропол - да не би да е на по-малко? И това, че е праисторически са големи глупости. Каква праистория е това на 8000 години? Да беше поне на 30-40 000 , че да се говори за праистория. Но за съжаление такова е нивото на съвременната псевдоистория и псевдоархеология. какво може да се очаква от едни хора дето ровят с багери тракийските гробници - и търсят единствено злато и накити. А онова безценното - керамиката и другото се насипва на купчина с багера. Диващина и иманярство му се вика на това. ИМАНЯРСТВО т.е. мания за имане.