Шефовете на „Топлофикация София" са категорични, че отмяната на януарското поскъпване на парното с 18,7 %  е икономически необоснована, но ако бъде взето такова решение, то ще бъде изпълнено.

Това съобщи  на заседание на парламентарната комисия по енергетика изпълнителният директор на „Топлофикация София" Петко Милевски.

Той допълни,, че в резултат на отмяната на януарските цени, топлофикацията ще започне да трупа по 10 милиона лева загуби месечно.

Председателят на Съвета на директорите Георги Кадиев потвърди, че загубите на дружеството в резултат на такова решение за първите три месеца ще са близо 30 милиона лева, а след първи април, когато се очаква намаление на цените, загубите ще станат малко по-малки.

Според Кадиев максималното намаление на цената на парното, което топлофикации София може да си позволи и то само за коректните потребители е с 5,8%.

По мнение на Милевски, януарските цени на парното са реални . Те са определени от ДКЕВР по Наредбата за регулиране на цените. Според него, ако дружеството сега продава по цените от декември миналата година, всъщност ще продава по цена, която е по-ниска от цената само на горивната съставка на парното.

Той посочи още, че София се нуждае от подмяна на 30 км. тръби годишно, за да се подобри топлоснабдяването.

По време на заседанието стана още ясно, че загубите на „Топлофикация София" в резултат на газовата криза и преминаването от газ на мазут са около три милиона лева.

 „Газовата криза наложи промяна в снабдяването с енергоресурс от газ на мазут", обясни още Милеввски.

Той допълни, че ако работеше на газ „Топлофикация София" при това енергопотребление променливите разходи щяха да бъдат над 72 млн. лв. Заради кризата обаче дружеството е дало над 56 млн. лв. за газ и над 14 млн. лв. мазут. 

„Топлофикация София" е загубила 338 000 лв. енергия за отопляване на мазута. При променливите разходи негативният резултат за дружеството е над 1, 2 млн. лв.

Топлофикацията има и големи постоянни разходи. За заплати на персонала са отделени близо 130 000 лв. повече.

По-голяма е и сумата за ремонти. Тя е размер на 133 000 лв.повече. Увеличени са разходите и за покупка на емисии, които са около 1,133 млн. лв. Цената на топлофикационната услуга е определена на 81,17 лв. без ДДС на мегават час от 1 януари.

Припомняме, по-рано днес енергийният министър Петър Димитров заяви, че има опасност от втора газова криза.