Окръжният съд в Плевен остави в ареста Георги Александров, причинил смъртта 12-годишната Сияна при катастрофа край село Телиш, съобщи БНТ. Съдът отхвърли искането му да излезе от ареста.
В началото на заседанието адвокатът му поиска да не мярката за неотклонение да не се гледа, тъй като подсъдимият не е получил обвинителния акт. Според защитата би трябвало мярка да се разглежда след провеждане на разпоредително заседание по самото дело за смъртта на Сияна. Според съда обаче мярката за неотклонение на подсъдимия може да се гледа във всеки един момент в хода на съдебното производство.
Самият Александров има интерес да бъде взето възможно най-бързо решение по искането му за по-лека мярка за неотклонение, поради което му беше връчен обвинителен акт и му бе предоставен един час да се запознае с него.
"Защо е важно обвиняемият да бъде в ареста - това е човек, който демонстрира явно неуважение към закона, с присъда за шофиране под употребата на алкохол и без книжка. Има вероятност той да извърши друго престъпление, защото книжката не му е отнета и да се качи на камиона и да удари друго дете. Когато е в ареста има интерес делото да приключи бързо", коментира по-рано днес бащата на Сияна - Николай Попов.
По думите на зам. окръжния прокурор на София Христина Лулчева в хода на досъдебното производство е изяснено , че първоначално Сияна е била с поставен колан, който тя сама е свалила по време на пътуването.
"Органите на досъдебното производство изрично са поставили такъв въпрос към експертизата. И в експертното заключение има изричен отговор - че дори с поставен обезопасителен колан към момента на удара, травмите няма да бъдат по-различни от тези, които са констатирани в момента. Прокуратурата смята, че той следва да остане в ареста, така както търпи в момента мярка за неотклонение, и с такава мярка да бъде и по време на разглеждането на делото", обясни Лулчева.
Преди гледането на мярката на Георги Александров пред сградата на Съдебната палата в Плевен се събраха граждани, които изразиха подкрепа за семейството на Сияна и недоволството си от войната по пътищата.