Седем язовира в Хасково са особено опасни и трябва да бъдат празни. Това стана ясно по време на първата среща между ръководството на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) и местната управа.
От ДАМТН започват серия от срещи с областните управители, на чиито територии има множество неизрядни язовири, съобщиха от Държавната агенция. Целта е превантивно да се вземат необходимите мерки, с които да се избегнат инциденти.
Първата среща беше по-рано през деня в Хасково. Това е областта с най-голяма концентрация на язовири - над 2 400. На нея присъстваха председателят на ДАМТН Петър Горновски, неговият заместник Валтер Василев, главният секретар на агенцията Валентин Чиликов и областният управител Станислав Дечев.
Инспекторите от надзорната агенция са проверили повече от 1800 водни обекта в региона, като при 572 от тях са установени несъответствия, стана ясно от разговора. Особено тежко е положението на 7 язовира, които трябва да се поддържат на кота мъртъв обем - т.е. напълно празни.
"Тревожна е тенденцията както тук, така и на други места в страната, да не се предприемат действия по ремонт, въпреки неколкократните проверки и направените предписания от нашите експерти", подчерта председателят на ДАМТН Петър Горновски. По думите му, в процеса по подобряване на общото състояние на язовирите в страната е много важна ролята на областните управители, които са представителите на държавата по места, за да се принудят собствениците да изпълнят разпорежданията за гарантиране на безопасността.
След Хасково от ДАМТН се срещнаха и с областния управител на Ямбол Димитър Иванов и неговия заместник Волен Дичев. Там тече съвместна проверка на ДАМТН и областната администрация на всички над 400 язовири на нейна територия. На срещата бе обсъдено как тези инспекции да бъдат максимално ефективни и за това бяха обсъдени предстоящи промени в Закона за водите и в частност регламентацията на контролните правомощия на държавната агенция.
Представени бяха и предложенията на ДАМТН за изменения на нормативната уредба и въвеждането на категоризация на язовирите в зависимост от обема и височината на стената, като по този начин ще се освободи административен капацитет за много по-засилен контрол на по-проблемните и тези със сериозни обеми.
ДАМТН контролни функции на язовирите и съоръженията към тях. От началото на годината са извършени 2 459 проверки, издадени са над 2 500 предписания за отстраняване на неизправности и са съставени 207 акта.
Само за последните три месеца, по разпореждане на министъра на икономиката Емил Караниколов, бяха направени последващи проверки на всички проблемни язовири, за да се установи тяхното състояние.