Служители от няколко структури на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) излязоха на протест с настояване за увеличение на заплатите, предаде БНТ.
Недоволните блокираха движението при кръстовището на бул. "Никола Петков" и бул. "Цар Борис" III в София. По думите им исканията им, поставен със символичен протест в края на октомври, не са изпълнени.
Протестиращи искат увеличение на заплатите с 30% до края на годината, считано от 1 ноември, планирано увеличение на работните заплати в бюджета на МОСВ за 2025 г. с поне 15%, както и промени в нормативната уредба в държавната администрация, които да позволят ежегодно нарастване на основните заплати и адекватно отчитане на опита, квалификацията и условията на труд.
Припомняме, че на 29 октомври служители от Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), регионалните дирекции по околната среда и водите (РИОСВ), басейновите дирекции и националните паркове излязоха на символичен протест пред работните си места с искание за по-високи и справедливи заплати. Възнагражденията в структурите под шапката на екоминистерството са сред най-ниските трудови в държавната администрация.
Тогава протестиращите настоха за увеличение на заплатите с 30% до края на годината и още 15% с Бюджет 2025, в съответствие с повишението на минималната работна заплата, инфлацията и останалите икономически показатели.
Днес на протест излязоха и десетки служители от регионалните структури към МОСВ в Благоевград, предаде БНР. Те настояват за по-високи доходи, за промяна в законодателството, която да регламентира регулярното повишаване на трудовите възнаграждения и за достойни условия на труд. Исканията им бяха подкрепени и от представители на бизнеса, върху които рефлектира проблемът.
Работещи в Басейнова дирекция "Западнобеломорски район" (БДЗБР) и РИОСВ се събраха в 12 часа пред сградата на БДЗБР на бул. "Димитър Солунски". По-късно с огромен транспарант на КНСБ протестиращите успяха да блокират движението в едната посока, защото кметът на общината не е позволил да се спре изцяло трафикът.
Според протестиращите ниските заплати в Басейнова дирекция, РИОСВ и националните паркове Рила и Пирин са обратно пропорционални на нарастващите задължения на тези държавни структури, които имат ангажимент както към българския бизнес, така и към европейските институции. По думите им средна заплата от 1400 лева е изключително демотивираща. Още през лятото получили обещание от ресорното министерство за по-високи заплати, тъй като пари в бюджета има. До този момент обаче промяна няма. Отговорността се прехвърля от МОСВ към Министерството на финансите (МФ), а търпението на служителите вече се е изчерпало. От Басейнова дирекция алармират и за недостиг на човешки ресурс заради ниските заплати.
Ако не бъдат изпълнени исканията им, работещите в структурите към МОСВ в Благоевград са готови да протестират в София пред министерствата, които трябва да изпълнят обещанието за повишаване на заплатите им.
По-късно през деня министърът на околната среда и водите Петър Димитров се е срещна с представители на протестиращите служители от системата на Министерството на околната среда и водите и напълно е подкрепил техните искания като справедлива кауза. Той е обяснил, че министерството полага усилия с непрекъснати срещи, докладвания и кореспонденции към Министерство на финансите (МФ), но до този момент не е получено потвърждение на искането за 30% увеличение.
Нито едно предприето от страна на МОСВ действие не е получило одобрение от страна на МФ. Без отговор от страна на МФ е и последното изпратено от МОСВ предложение за решение на проблема от 14.10.2024 г. По същество с него се предлага вътрешно компенсирана промяна по бюджета на министерството чрез увеличение на разходите по показател "персонал" за сметка на утвърдените разходи за издръжка. Предлаганото намаление на разходите за издръжка за 2024 г. е за сметка на реализирани икономии от нереализирани обществени поръчки. И към момента не е получено становище от страна на Министерството на финансите и не е одобрена приложената финансова обосновка.
Ива Таланова, директор "Финансово управление" в МОСВ, е изложила пред присъстващите тревожни факти, които илюстрират липсата на адекватна финансова политика за системата на МОСВ, което е довело до изключително голяма диспропорция спрямо възнагражденията в администрациите от същата категория. По-голямата част от редовите служители в регионалните структури на МОСВ получават между 1 100 лв. и 1 500 лв. месечно, а през последните години всички усилия - синдикални и на управляващи - са фокусирани в увеличаване на минималната работна заплата, но без да се увеличават другите възнаграждения на служителите. Това е доведело до ситуацията младши експерт с исканото висше образование да получава по-ниска заплата от хигиенист или портиер - длъжности, за които не се изисква висше образование и владеене на чужд език.
Към момента в структурите на МОСВ има 310 незаети работни места. Има структури, при които тези места са почти 50% от щатния състав. Същевременно постоянно напускат опитни кадри. Само за последните 11 месеца от ИАОС са напуснали 34 служители, като 23 от тях са с опит над 15 години. Към недостига на тесни специалисти се добавя и невъзможността да бъдат привлечени такива - за последните две години 28 конкурса в Централната администрация на МОСВ са приключили без назначение на служител поради липса на кандидати или поради отказ от встъпване в длъжност заради ниската основна заплата.
Предстои КНСБ да излезе със своя протестна декларация, а следващата ни стъпка ще е да поискат среща с МФ.
В Бургас също се провежда протест пред Административния съд, като протестиращите - жители на Каблешково - са против изграждането на каменна кариера в близост до града.
Протестиращите искат да защитят правото си на референдум срещу проекта. Такъв трябваше да има на 5 януари 2024 година с решение на Общинския съвет в Поморие. Но областният управител на Бургас Мария Нейкова оспори това решение в съда и референдумът беше отменен.
Според Нейкова обявяването на местен референдум срещу инвестиционното намерение на частна фирма за добив на инертни материали от находище близо до Каблешково не е в компетенциите на местната власт, а попада в правомощията на министъра на енергетиката.
На 26 ноември обаче Административният съд отхвърлят искането й за спиране на референдума. Днес предстои съдът да вземе окончателно решение.
Жителите на Каблешково ще внесат и протестна подписка заради готвената концесия за местността "Малка биберна-юг". Тя е срещу заповедта на Областната управа, с която процедурата за референдума е обявена за незаконосъобразна. Над 1500 души са подкрепили подписката.
oxoo
на 05.12.2024 в 15:47:09 #1Такова министерство преди демокрацията не е имало и нещата бяха къде,къде подредени,да не говорим,какво се построи,дето сега не могат да го подържат.