БСП-София излиза с позиция, днес 23.12.2023 година, в която настоява, че е факт настъплението на фашизма и неофашизма в България.

Като доказателство за това столичните социалисти, които "не могат да остават безучастни" изброяват три неща - демонтажа на Паметника на съветската армия, неизлъчването по националното радио на интервюто на Петър Волгин с руския посланик у нас Елеонора Митрофанова, както и сюжет от Софийския университет и разграничаването на Академичния съвет от позиции на проф. Дарина Григорова, изказани в интервю.

Според версията на позицията на БСП София академичният съвет на СУ "Свети Климент Охридски" е заклеймил проф. Дарина Григорова заради нейни антинацистки убеждения, което явно означава заставане на обратните позиции. С позицията си Академичният съвет опозорил "нашата Алма матер" и потъпкал свободата и независимостта на българската наука.

За демонтажа на МОЧА, както е известен сред столичани, социалистите посочват, че това престъпно деяние, което е в нарушение на двустранния договор с Русия, както е на серия конвенции на ЮНЕСКО и ООН за защита на културните паметници, включително и на ежегодните резолюции на Генералната асамблея на ООН срещу реабилитацията на фашизма и нацизма. Интервюто на Петър Волгин е определено като "арестувано", а действието по спирането му като безпрецедентно, никога не случвало се с интервю на посланик, както и брутална цензура и грубо погазване на свободното слово.

И в днешната си позицията столичните социалисти не могат да не споменат "венеца" на настъплението на фашизма и неофашизма, който според тях представляват кулинарните изстъпления в ДСБ с торти, на които е изобразен МОЧА.

Позицията на столичните социалисти завършва с реторични въпроси, но и със закана: "От какво се страхувате, госпожи и господа, та унищожавате историята, арестувате свободата на словото и срамите академичната свобода? Над какво тържествувате? Какво празнувате тъй истерично? Един народ има бъдеще само когато има родова памет и история.

Историята не може да бъде нито променена, нито победена! Историята не прощава служенето на чужди интереси и носи забрава за конюнктурния патриотизъм. И вас няма да подмине!"

В самите позиции от интервюто на Дарина Григорова се заявява увереност, че "денацификация" след Украйна ще има и в България и че НАТО трябва да се върне към границите си от 1997 г. Като цяло това е неизбежно е звученето и тонът на професорката. 

В позиция на Академичния съвет на СУ, публикувана вчера, се заявява разграничение от нейната позиция.

"Считаме, че материали с подобно съдържание нагнетяват допълнително съществуващото в страната обществено напрежение и обслужват интересите на пропагандата, свързана с войната в Украйна. Изразената в интервюто позиция от Дарина Григорова е нейно лично мнение, което няма никаква връзка с духа на Софийския университет като средище на хуманността, разума и академизма."

В позицията също така се казва, че подобно поведение от страна на университетски преподатале, е недопустимо, още повече, че в интервюто се пропагандират открито и политически идеи, които пряко влияят върху актуалния обществен живот в България и уронват авторитета и престижа на най-старото висше училище в страната.