Тежка остава епизоотичната обстановка в Пловдивска област, съобщава bTV.

Нараства броят на засегнатите стопанства с шарка по дребните преживни животни.

Най-тежко засегнати остават общините Марица и Първомай, а от днес са констатирани нови огнища в Садово, Раковски и Асеновград, но се очаква потвърждение с проби, взети на място.

Заболяването не е опасно за хората.

От страна на държавните институции и общините са въведени следните рестриктивни мерки: забранява се пашата, транспортирането и търговията с дребни преживни животни на територията на Пловдивска област. Провеждат се ветеринарни прегледи, диагностика и лабораторно потвърждение на съмнителни случаи. Осъществява се дезинфекция на стопанства с потвърдени случаи и контрол на контактните животни.

Умъртвяват стадо от 1000 овце заради шарка в казанлъшкото село Шейново

Умъртвяват стадо от 1000 овце заради шарка в казанлъшкото село Шейново

Стопаните сами са подали сигнала за заразата, ще бъдат обезщетени

По информация на БАБХ общият брой на огнищата в областта е 42, а броят на засегнатите животни е 2000, при официално регистрирани близо 100 000 овце и кози.

Властите призовават собствениците на ферми стриктно да спазват указанията от официалните ветеринарни органи, да гарантират достъп до обектите си за дезинфекция и да ограничат външния достъп на хората и животни.

Разширяват се и мерките за биосигурност в трикилометровите и десеткилометровите зони, съобщи директорът на ОДБХ-Пловдив д-р Чавдар Чавдаров. Създават се защитни санитарни кордони около засегнатите обекти и се ограничава достъпът на външни лица до заразените зони. Организирани са мобилни ветеринарни екипи за спешна намеса.

По настояване на кметовете на общини и населени места се осигуряват зоните за загробване.

Увеличават се огнищата на шарка по дребните преживни животни в Пловдивско

Увеличават се огнищата на шарка по дребните преживни животни в Пловдивско

От установените 28 огнища, 11 са ликвидирани