Усвояването на повредената иглолистна дървесина върви ритмично и по график в цялата горска територия на страната. Това стана ясно от проведеното в Смолян заседание на работна група за действие по спешното усвояване на дървесината, пострадала от биотични и абиотични фактори и за ограничаване на причинените от тях повреди върху иглолистните гори.
6-те държавни горски предприятия продължават да работят усилено по усвояване на увредената дървесина по вече изготвения и действащ краткосрочен план за действие, обясни зам.-министър Атанас Добрев. "Необходимо е да бъдат увеличени темповете на усвояване на увредената дървесина в общинските горски територии, както и да бъдат информирани частните собственици на гори, че имат увредени гори", допълни той.
Инвентаризираните площи, засегнати от вредители, болести и абиотични фактори са 22 250 хектара за цялата страната, от които 6 000 хектара са засегнати от корояди. Нападнатите площи са основно в районите на Регионалните дирекции по горите - Кюстендил, Кърджали, Смолян и София.
Част от заседанието е проведено в землището на Смолян, където е предоставена информация за засегнатите от ветровала през януари тази година гори в региона. 22% от засегнатата маса вече е усвоена от Южноцентрално държавно предприятие Смолян.
На участниците в срещата е представена възможността да видят как се усвоява падналата маса посредством технология с въжена линия.
"Това е добър пример за мобилизиране на специализирана техника за усвояване на дървесината в гората. Но задачите на лесовъдите далеч не приключват с тази дейност. Ще бъде направен експертен анализ на ситуацията, за да се продължи с активната работа по възстановяване на горската среда, включително и чрез залесяване. За щастие на много места има наличие на добър подраст и ще се разчита на естествено възобновяване", коментира инж. Григор Гогов, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по горите.