Възстановяват покрива на сградата на банкерите в оригиналния му вид, съобщава money.bg.
Става въпрос за една от най-емблематичните сгради в София - някогашната централа на ТБ "Биохим", където допреди две години се помещаваше и Уникредит Булбанк. Тя се намира на ъгъла столичните улици "Иван Вазов" 1 и "Раковски" и е известна с името "банкерската" сграда, защото от създаването си в нея винаги е имало банка.
Преди дни архитекти алармираха, че е дадена зелена светлина за изграждането на нов шести етаж на сградата, с който може да се наруши културната й ценност.
Пред money.bg собствениците на сградата увериха, че няма да се изгражда нов шести етаж.
"Покривното ниво винаги е съществувало от създаването на сградата досега и през всички години покривът е бил обитаем, включително и в момента. Височината и фасадите на сградата ще останат същите, единствено ще се промени наклонът на покрива, за да съответства на оригиналния й архитектурен проект от началото на века", обясниха от "БСПФ България" ЕАД, които стопанисват обекта.
Те уточниха, че целта на градоустройствения проект не е да се разруши културното богатство на сградата, а точно обратното - да се възстанови и запази автентичния й вид от 1912 г., когато е била създадена.
През 1928 г. сградата е преустроена - тя се надгражда с два нови етажа, а покривът й е разрушен и на негово място се създава нов, който обаче не съответства на оригиналния проект на архитекта Никола Лазаров. Така се оказва, че софиянци разполагат с полуавтентичен облик на паметника на културата, защото единствено покривът не е изграден по първоначалната схема.
"Сега, с новия градоустройствен проект, предвиждаме да възстановим покривния силует на сградата в духа на архитектурата на Стара София, във вида му преди преустройството през 1928 г. - със същите покривни линии, проектирани в оригиналната схема на сградата от арх. Лазаров", посочиха от "БСПФ България" ЕАД.
Предвижда се да се промени наклонът на покрива, който трябва да е над 40 градуса. Покриви от мансарден тип, с наклон между 60 и 80 градуса, капандури и метални обшивки са характерни за сградите в новосъздаваща се София от началото на 20 век, обясни авторът на градоустройствения проект за промяна на покрива на "банкерската" сграда арх. Георги Савов.
Освен това в проекта е заложено да се възстанови автентичната подредба на капандурите във фасадния ордер, отново следвайки първоначалната схема на арх. Никола Лазаров. " В момента капандурите са сложени неравномерно, без всякаква архитектурна логика, и това е видимо за всеки. Планът е те да бъдат подредени така, както са били през създаването на сградата през 1912 година", допълни още арх. Савов.
Ще бъде подменен и материалът, с който се изгражда покривът. Вместо керемиди, каквито са поставени в момента, той ще се облицова с метални обшивки. "Те са изключително характерни за покривите на сградите от Стара София и по-конкретно за периода между 1910 и 1930 г., когато се създават архитектурните основи на столицата ни. С метална обшивка в момента е облицован и куполът на сградата", посочи арх. Савов.
По негови думи градоустройственият проект за промяната на покривния силует на "банкерската" сграда се доближава максимално до първоначалния вид и схема на покрива, проектиран от известния архитект Никола Лазаров.
От Министерството на културата и Националния институт за недвижимо културно наследство са одобрили проекта. Документите и евентуалните възражения към него са изпратени на Общинския експертен съвет към Направление "Архитектура и градоустройство". Очаква се финално становище от главния архитект на София Здравко Здравков, което ще определи дали емблематичната сграда ще се сдобие с автентичния си покрив от 1912 г.